Vlasová stylistka Monika Kalická nám odpovedala na otázky, ktoré ocení každá žena, ktorej záleží na korune krásy.
Na tému poškodené a suché vlasy sme sa aj tentokrát, ako inak, porozprávali s vlasovou stylistkou Monikou Kalickou, ktorá nám okrem užitočných rád, ako predchádzať v zime poškodeniu vlasov, dala aj tipy na domáce masky. Keďže aj tento problém ženy v zimnom období trápi, Monika ako odborníčka nám dala odpovede na otázky, ktoré by si mohla oceniť.
Monika, čo je predovšetkým príčinou suchých vlasov?
Ahojte. Príčinou suchých vlasov je väčšinou to, že sa o ne vôbec nestaráme. Veľa ľudí je pohodlných a nechce sa im používať produkty na ochranu pred tepelnou úpravou. Veľmi podstatné je vyživovanie vlasov ako celku už od cibuľky, nech samotný rast vlasov pramení zo zdravého základu. Najbežnejšou príčinou je to, že takúto starostlivosť zanedbávame. Pravidelná tepelná úprava je ďalším faktorom, ktorý vlasom neprospieva. Čiže hovorím o fénovaní, kulmovaní a žehlení. Samozrejme, spadá tam aj farbenie a odfarbovanie. No vo veľa prípadoch sa jedná aj o zlé stravovanie. Ďalšia vec, na ktorú treba dať pozor je aj stres, ktorý neprospieva snáď ničomu. Kvalita vlasov je citlivá i pri zmenách počasia a ročných obdobiach aj pri nadmernom umývaní.
Ako sa dá zabrániť suchým vlasom?
Odporúčam pravidelné strihanie. Veľakrát sa na to zabúda, no je to veľmi podstatné. Žena si povie, že sa nebude teraz rok strihať, aby jej narástli dlhé vlasy. No to jej nepomôže. Vlas je síce dlhší, no tenší, slabší a láme sa. Ideálne je strihanie aspoň raz za mesiac. Samozrejme, pravidelné používanie kvalitnej kozmetiky je viac ako polovica úspechu. Keď farbenie, tak s farbami, ktoré nevysušujú, alebo ak nie je farbenie nutné, obmedziť ho. Odfarbovanie je najväčší nepriateľ vlasov.
A čo časté umývanie? Ničí vlasy tiež?
Ideálne je dopriať vlasom aspoň raz za mesiac regeneračnú kúru. Avšak dôležitá je aj taká vec ako napríklad pitný režim. Vlasy si umývajte aspoň raz za 48 hodín, nie každý deň, nakoľko vlas má minimálne 24 hodín ochranné prostredie a potrebuje obnovu. Najideálnejšie je umývanie vlasov jedenkrát za týždeň, no chápem, že vo väčšine prípadoch je to nemožné.
Veľa žien zanedbáva pravidelnú starostlivsť o vlasy, máš na to nejaký trik?
Vlasy slabnú predovšetkým pôsobením slnka v lete, no v zime ich trápi chlad a vietor. Pravidelná starostlivosť je veľmi dôležitá. Vždy sa dá doma popri upratovaní siahnuť po nejakej domácej maske, poprípade keby ste chceli menej finančne náročné produkty, zájdite do drogérie alebo bioshopov a pozrite si zloženie, aby produkty namiesto toho aby pomohli, neuškodili.
Aké prípravky by žena so suchými vlasmi mala rozhodne vyradiť?
Treba sa vyvarobvať sulfátom, silikónom a parabenom, ktoré vlasom neprospievajú.
A čo časté fénovanie či žehlenie?
Hlavne v zime je fénovanie pre ženy viac-menej nevyhnutné. Vonku je zima a ak sa ponáhlame von, musíme vlasy vysušiť. A sú aj klientky, ktoré žehlenie či kulmovanie podstupujú každý deň. Treba si uvedomiť, že suché a jemné vlasy potrebujú byť pevnejšie, aby zvládali každodenné používanie žehličky. Na to nám zas pomôžu len prípravky na ochranu pred teplom a mechanickým poškodením.
Na rozštiepené končeky pomôže iba pravidelné strihanie? Alebo sa im dá vyhnúť aj inak?
Pravidelné strihanie určite pomôže k tomu, aby sa vlasy naďalej nelámali a boli zdravé. Veľakrát sa pri práci stretávam s prestrihanými končekmi. Kaderník by mal vedieť, či je to pre váš typ vlasov vhodné, lebo veľakrát sa vlasy prestrihávajú nesprávne. Štruktúra, ktorá je suchá, po prestrihaní vyzerá ešte viac poškodene.
Dáš nám tip na dobrú domácu masku?
Veľmi dobrá je maska z olivového oleja. Aby sme sa vyhli masteniu vlasov, primiešame vajíčka do dvoch ližíc olivového oleja. Následne je dobre zabaliť vlasy do potravinovej fólie a do uteráku, aby boli v teple. Moja obľúbená je aj maska z vajec. Pokiaľ sa nám vlasy mastia, použijeme len bielka. Pokiaľ máme vlasy normálne až suché, tak celé vajce, do ktorého v oboch prípadoch pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy. Doma sa dajú vymyslieť rôzve varianty, či už z avokáda, piva alebo ovocia.
Na záver, aké voľne dostupné prípravky by si odporučila na poškodené vlasy?
Určite prírodné produkty, bez obsahu sulfátov, parabénov a silikónov. Osobne by som odporučila kozmetiku Kevin Murphy. Je to austrálska kozmetika, ktorá netestuje prípravky na zvieratkách, neobsahuje žiadne škodlivé látky a obsahuje tri najzákladnejšie zložky - esenciálne oleje, vitamíny a aminokyseliny, ktoré pôsobia aj ako antioxidanty, ktoré ochraňujú vlasy pred vonkajšími vplyvmi.