Vybrali sme 5 ministerstiev, ktoré odviedli počas prvého polroka novej vlády Igora Matoviča najlepšiu prácu bez ohľadu na pandémiu.
Igora Matovič dostal vo voľbách silný mandát a vytvoril koalíciu s ústavnou väčšinou. Vďaka nej by mala vláda dokázať presadiť veľké reformy, najmä v rezorte spravodlivosti a justícii ako takej. Práve ministerstvo Márie Kolíkovej (Za ľudí) hodnotia odborníci po prvom polroku ako najpracovitejšie. Podľa odborníčky to má svoj dôvod.
„Zdá sa, že v povedomí rezonujú kroky ministerky spravodlivosti a vôbec pokroky v justícii, ktoré súvisia aj s prácou polície a prokuratúry. V tejto oblasti majú ľudia pocit, že sa „niečo pohlo“ aj napriek krátkosti času a pandémii. Samozrejme, môže to súvisieť aj s tým, že v tejto oblasti bolo čo doháňať,“ odpovedá politologička z FiF UK Aneta Világi na otázku, v ktorom rezorte vidno zatiaľ najviac práce.
Kauzy prvých šiestich mesiacov vlády Igora Matoviča sme zhrnuli v tomto článku.
Odhodlane pracuje aj rezort zahraničných vecí, ktorý bol postavený pred niekoľko náročných diplomatických výziev, drvivú väčšinu však z nich však Ivan Korčok so svojim rezortom zvládol. Naposledy v stredu 23. septembra pripomenul, že „Lukašenko nemá legitimitu viesť svoju krajinu. Je zodpovedný za prezidentské voľby v Bielorusku, ktoré neboli ani slobodné, ani férové,“ napísal na Twitteri.
Do výberu sme nezradili ministerstvo zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), ktoré si síce minimálne s prvou vlnou pandémie koronavírusu aj vzhľadom na okolnosti poradilo v porovnaní s ostatnými krajinami podľa štatistík veľmi dobre, na reformy mu však popri riešení pandémie zatiaľ nezostalo veľa času.
Kolíkovej spravodlivosť
Ministerka Mária Kolíková je odborníčka v náročnom rezorte, ktorá sa snaźí o riešenia problémov slovenského súdnictva práve v čase, keď pravidelne počúvame o tom, ako niekoho z justinčného prostredia zatkli alebo mu predĺžili väzbu. Členka strany Za ľudí chce postupne reformami vyriešiť prehnanú administratívu, ale aj nedostatočné finančné ohodnotenie niektorých sudcov, nekonečné prieťahy v konaniach a neefektívne riadenie. Personálne otázky postupne rieši viac NAKA, ako rezort samotný.
Pravdepodobne najväčším sústom bude reforma v podobe súdnej mapy, na ktorej pracuje Mária Kolíková od nástupu do funkcie. „Súdna mapa je kľúčová pre reformu justície, lebo nám umožní urobiť špecializáciu sudcov na hlavné agendy,“ uviedla v júni 2020 ministerka Kolíková. Nazdáva sa, že špecializácia prinesie rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodnutia súdov.
Rovnako chce sprehľadniť systém. Súdna mapa by tak mala jasne ukázať, koľko sudcov je kde potrebných a ako reagovať na vzniknuté situácie s PN-kami, materskou alebo keď sa sudca vzdá funkcie. „Hneď ako máte viac sudcov v rámci jednej agendy, môže aj predseda súdu zabezpečiť plynulý chod v jednotlivých veciach,“ uviedla šéfka rezortu spravodlivosti s tým, že reogranizácia nebude mať za následok rušenie súdov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktoré ministerstvá si plnili počas prvého polroka novej vlády svoju prácu najzodpovednejšie
- Aké personálne zmeny vykonali a aké veľké reformy chystajú
- Prečo by sa mali začať báť všetci kočnerovia a bödörovia, ale aj rodiny pochybných podnikateľov
- Či vláda plní predvolebné sľuby
- Ako politologička vníma prvý polrok vlády Igora Matoviča
- Čo si o jednotlivých rezortoch myslia odborníci z daných oblastí