Pohľad do autorkinej intimity šokuje, no zároveň inšpiruje
11. apríla 1964 sa na stanici Union vo Washingtone hodila 18-ročná Barbara Goldin pod idúci vlak. Svojej mladšej sestre Nancy tým spôsobila šok, ktorý otriasol celým jej svetom. Nan, ako si dievča neskôr začalo hovoriť, stratila najbližšieho človeka vo svojom živote. Nedokázala teda pochopiť, prečo sa všetci naokolo tvária, ako by sa nič vážne nestalo.
V rozhovore pre Múzeum súčasného umenia v Los Angeles (MOCA) Nan povedala: „Moju sestru zabilo to, že sa narodila do nesprávnej doby.“ Nezapadala totiž do vtedajšej predstavy slušného dievčaťa, ktoré má byť najskôr dcérou, potom manželkou a nakoniec matkou.
Americká fotografka Nan Goldin
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Barbara dávala svoju nespokojnosť jasne najavo, jej prejavy občas hraničili s agresivitou a ľudí privádzala do rozpakov aj tým, že neskrývala svoju sexuálnu energiu. Stala sa nepohodlnou dokonca pre vlastných rodičov. Tí ju posielali do najrôznejších ústavov a prosili personál, aby si ju tam nechali. Jej matka jedného dňa vyhlásila, že ak sa Barbara vráti domov, pôjde preč ona.
- Ako rozbila ilúzie jedenásťročného dievčaťa samovražda jej sestry
- Prečo začala pohŕdať vlastnou rodinou
- Ako jej umenie zachránilo život, no neskôr ju takmer zničilo
- Čo ju priťahovalo na transvestitoch a homosexuáloch
- Prečo ju obvinili z popularizácie drog
Hľadanie vlastnej cesty
Nan mala občas pocit, že samovražda jej sestry prišla rodine vhod. Akoby sa zbavili príťaže, ktorá vrhala zlé svetlo na ich starostlivo usporiadaný život. Pre portál Artnet to zhrnula do slov: „Platilo u nás heslo: Len nech sa to nedozvedia susedia... Takže to, čo sa stalo, sa vlastne nestalo.“
Nan začala útočisko nachádzať vo vlastnom „ja“. Potrebovala sa búriť, najskôr preto vyskúšala marihuanu, nadviazala vzťah so starším mužom a striedala školy, z ktorých ju vždy po čase vylúčili. Spolužiaci sa jej vysmievali, dokonca do nej hádzali kamene a pýtali sa, kedy sa už konečne zabije aj ona. Je šokujúce, že aj jej psychiatrička rátala s tým, že Nan skôr či neskôr spácha samovraždu.
Tvorivé začiatky
Podľa vlastných slov jej život zachránilo to, že objavila fotoaparát. Snažila sa ním zachytávať každodennosť komunity, ktorá bola pre spoločnosť tŕňom v oku. Medzičasom sa totiž presťahovala do Bostonu, kde sa dôverne zblížila s ľuďmi, ktorých väčšinou stretávala v nočných baroch. Bežnou súčasťou ich vzťahov boli tvrdé drogy či neviazaný sex. „Moje fotky mali byť dôkazom toho, že aj toto je život a že ja sama ho žijem. Nikomu som to nedovolila poprieť.“
Autorkini priatelia Rise a Monty
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako Nan objavila svet LGBTI komunity
- Ako sa z jej života stal nekonečný večierok plný drog a sexu
- Prečo musela čeliť ďalším tragédiám
- Čo jej prinieslo slávu
- Prečo ju spájajú s trendom „heroin chic“