Prečítaj si dlhšie články z uplynulého týždňa, ktoré mohli ujsť tvojej pozornosti.
Aj počas uplynulého týždňa sme pracovali na tom, aby si si mal čo vybrať z našich odporúčaných článkov. V súvislosti s pripomienkou dôležitých udalostí histórie sme sa spoločne s historikmi bližšie pozreli na to, čo by si mal vedieť o Slovenskom národnom povstaní a osobne sme navštívili koncentračný tábor v Osvienčime.
Okrem toho sme zanalyzovali kontroverznú kampaň slovenskej polície, klimatológa sa opýtali na názor v súvislosti s horiacimi lesmi naprieč celou planétou a oslovili sme aj Slovensku, ktorá sa polonahá prebehla po trávniku počas zápasu Slovana.
Dozvieš sa, čo chystá Pil C a čo obnáša práca ľudí kontrolujúcich originalitu drahého oblečenia. Poďakovanie patrí všetkým predplatiteľom Refresher+.
Podľa odborníka mala kampaň slovenskej polície črty hoaxu
Slovenská polícia na svojej facebookovej stránke nedávno zverejnila video, kde jeden príslušník zákona roztrhol mladému dievčaťu slúchadlá. Video sa veľmi rýchlo stalo virálnym, neskôr však autori priznali, že bolo fingované. My sme sa za pomoci odobrníkov pozreli na to, ako túto kampaň určenú na rozširovanie povedomia o tom, aby si dávali mladí ľudia na prechode, hodnotia.
Dozvieš sa aj čosi viac o slovách samotného hovorcu Policajného zboru s odôvodnením, prečo považuje kampaň za úspešnú. Existujú však aj opačné názory odborníkov, ktoré vidia v kampani črty hoaxu.
Rozhovor s klimatológom
Rozsah a počet požiarov v Amazonskom dažďovom pralese a v oblasti sibírskej tajgy každým dňom výrazne stúpa. Ohňom je do dnešného dňa zasiahnutých niekoľko miliónov hektárov pôdy a mnohí odborníci hovoria o katastrofe doposiaľ nevídaných rozmerov.
O aktuálnej situácii a jej možnom vplyve na klímu sme sa preto rozprávali so známym klimatológom Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavlom Faškom, ktorý sa klímou zaoberá už od roku 1983. V rozhovore sa dozvieš, čo nám v dôsledku požiarov hrozí, čo by sa stalo, keby celý Amazonský prales vyhorel, ako tieto požiare ovplyvňujú Slovensko a či môže požiar na Sibíri roztopiť ľadovce nachádzajúce sa v Arktíde.
Rozhovor s fanúšičkou, ktorá v zápase Slovana vbehla na ihrisko
Tehelné pole počas futbalového zápasu play off Európskej ligy UEFA medzi Slovanom Bratislava a PAOK Solún zažilo poriadne okorenenie hry. V 76. minúte totiž na ihrisko vbehla polonahá fanúšička, ktorá pri pobehovaní na trávniku mala na sebe oblečené len nohavice a podprsenku. Napokon bolo jej poprsie úplne odhalené.
Nám sa podarilo zistiť, kto sa skrýva za neznámou polonahou fanúšičkou a kontaktovať ju. Ide o 19-ročnú Slovenku menom Samantha Charlotte Prachař. Porozprávala nám o tom, čo sa dialo po jej dolapení, koľko jej od incidentu pribudlo followerov, akú dostala pokutu či to, čomu sa v súkromnom živote venuje.
Rozhovor so Slovákmi, ktorí overujú originalitu drahého oblečenia
Iniciatíva SpalteFejky sa zaoberá kontrolou originality tenisiek a oblečenia od populárnych značiek ako Yeezy, Air Jordan, Supreme alebo Off-White. Ak si si teda kúpil tenisky a máš pochybnosti o ich originalite, môžeš napísať práve týmto chalanom, ktorí ti za malý poplatok pomôžu odhaliť pravdu.
Z rozhovoru sa dozvieš, ako celý tento projekt funguje, koľko fejkov sa im už podarilo spáliť, aký najväčší škandál sa im už podarilo odhaliť. Porozprávali sme sa aj o fungovaní továrni na fejky a taktiež sme sa dozvedeli, z ktorého modelu tenisiek je aktuálne v obehu najviac fejkov.
Pil C-ho návrat s novým klipom
Pil C sa po skoro dvojročnej odmlke vrátil s novou skladbou a videoklipom. Aktuálne pracuje na dokončení tretielo sólového projektu, fanúšikovia však majú právo dozvedieť sa čosi viac nielen o tom, čo nás ešte čaká, ale taktiež o samotnom vizuále, ktorý už na prvý pohľad nepatrí medzi tie najobyčajnejšie.
V rozhovore nám prezradil, prečo sa na spolupráci nachádza práve Viktor Sheen, prečo si vybral na tvorbu klipu práve Mystika Produkt, koľko videoklip približne stál a čo bolo na natáčaní najnáročnejšie. Dozvedeli sme sa aj to, kedy bude skladba na streamoch a čo chystá v najbližších týždňoch.
Slovák precestoval 196 krajín sveta
James Asquith toho vo svojom mladom veku stihol neskutočne veľa. Už ako 24-ročný sa mohol popýšiť tým, že sa stal najmladším človekom v histórii, ktorý precestoval 196 krajín sveta. Svoje cesty si financoval úplne sám a popri nich zvládol dokonca aj štúdium na univerzite. James má dnes 30 rokov a cestovanie sa stalo jeho pracovnou náplňou.
V článku sa dozvieš ako stihol James za 5 a polroka precestovať 196 krajín, ako sa dostal do vojnových zón a čo všetko tam zažil, či mu niekedy išlo o život a odkiaľ vlastne vzal na cestovanie peniaze. Porozprávali sme sa aj o tom, prečo by nikdy neprijal peniaze za príspevok na Instagrame, čo si myslí o dnešných influenceroch a prečo sa rozhodol založiť aplikáciu Holiday Swap a ako uľahčuje iným cestovateľom život.
Lúpež 150 miliónov korún v Prahe za bieleho dňa
Ešte v roku 2002 sa v Prahe udiala jedna z najväčších lúpeží v histórii. Za bieleho dňa zlodeji prepadli dodávku prezlečení za policajtov a ukradli 150 miliónov českých korún. V našom článku sa dozvieš, ako sa to celé stalo, kde sa musela stať chyba a ako prebiehalo následné vyšetrovanie. Zaujímavosťou je, že prípad nemá vynníka ani po 17 rokoch a peniaze sa nikdy nenašli.
Sociálny status na internete je viac ako zdravie či komfort
Súčasnú generáciu výrazne ovplyvňujú sociálne siete a dokazuje to aj rad štúdií skúmajúcich naše správanie s rôznych perspektív. My sme sa na túto problematiku pozreli v spolupráci s psychologičkou, aby sme zistili, čo je pravdou, že na Instagrame ukazujeme život, aký v skutočnosti nežijeme, aby sme si niečo dokazovali.
Opýtali sme sa aj niekoľkých mladých ľudí, zohľadnili zárobky, finančnú gramotnosť aj slová analytičky z banky. Na záver sa pozrieme aj na jeden konkrétny a nedávno medializovaný prípad Košičana, ktorý podľa všetkého rozbehol v kraji pyramídovú hru. Na sociálnych sieťach sa pri tom prezentoval ako úspešný podnikateľ pomáhajúci deťom a rozvoju športu.
Auschwitz: Vyššie postavení väzni šikanovali zajatcov, niektorí sa ale snažili pomáhať
Pred 80. rokmi, 1. septembra 1939, sa začala najhoršia vojna v dejinách ľudstva, druhá svetová vojna. Nacistické Nemecko napadlo Poľsko a uvrhlo svet do šiestich rokov zabíjania a útrap, ktoré stáli život 50 až 80 miliónov ľudí.
Priniesla aj jeden, dovtedy nepoznaný, hrôzostrašný výplod ľudskej nenávisti, vyhladzovacie koncetračné tábory, v ktorých nacisti a ich spojenci vyvraždili milióny ľudí, predovšetkým židov. Najväčším z nich bol nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz, neďaleko poľského Osvienčimu. V tejto továrni na smrť prišlo o život viac ako milión ľudí.
V našom článku sa dozvieš aj o prvom masovom transporte do Auschwitzu, pravidlách v nacistickom vyhladzovacom tábore, hierarchii väzňov a hrdinovi, ktorý sa infiltroval do tábora, povahe nacistických dôstojníkov v domácnosti a náraste extrémizmu v Európe.
5 vecí, ktoré by si mal vedieť o Slovenskom národnom povstaní
Počas druhej svetovej vojny, 29. augusta 1944, sa slovenský domáci odboj postavil proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na naše územie, čím dal najavo svoj postoj k nemeckému nacizmu a jeho predstaviteľom, vrátane vtedajšieho prezidenta Slovenského vojnového štátu Jozefa Tisa.
My sme s pomocou uznávaného historika z Historicého ústavu SAV dali dohromady 5 najdôležitejších bodov, ktoré by mal mladý človek uvažovať pri spomienke na Slovenské národné povstanie. Víťazstvo nad fašistickým režimom bolo pre Slovensko zásadným momentom, bez ktorého by sme dnes boli krajinou, ktorá prehrala vojnu.