Pripomeň si zopár najlegendárnejších modelov telefónov, ktoré nám prešli rukami predtým ako sme prešli na smartfóny.
Veľa z nás si určite spomína na dobu, keď nám ešte telefón vydržal bez nabíjačky týždeň, MIDI zvonenia sme sťahovali cez WAP a posielali cez infračervený port a frajer bol na základnej ten, kto mal viac hier a megapixelov.
Odvtedy sa v technologickom svete veľa zmenilo, poďme si však zaspomínať na desať legendárnych modelov, z ktorých si minimálne niektoré určite vlastnil aj ty. V diskusii nám ešte pokojne napíš, akú značku a typ si vo výbere nenašiel, no do dnešného dňa naň spomínaš s úsmevom.
Nokia 3310
Túto legendu určite nikomu predstavovať nemusíme. Povesť nezničiteľného telefónu má do dnešného dňa a už dokonca vznikla aj moderná verzia, ktorá skoro dokonale imituje model zo začiatku 21. storočia.
Motorola T2288
V roku 2000 uviedla Motorola na trh model T2288, ktorý si dokázal zapamätať 5 prijatých, 5 zmeškaných a 10 volaných hovorov. Prehrával monofonické zvonenia, neponúkal možnosť hrať hry a nedokázal zobraziť čas.
Alcatel One Touch
Technologickým priekopníkom chcel byť ešte v roku 2000 aj Alcatel, ktorý bol okamžite rozpoznateľný vďaka krátkej anténe. Okrem netradičného tela bol špecifický aj tým, že ti pokojne vydržal nabitý aj 7 dní.
Nokia 3510i
Vyšším modelom z roku 2002 je táto Nokia, ktorá už umožňovala prenos dát cez GPRS a taktiež sme mali možnosť využívať populárnu službu WAP. Používatelia mali možnosť stiahnuť si polyfonické zvonenia ale aj Java aplikácie a obrázky používané ako tapety pozadia.
Nokia 3120
Netrvalo dlho a Nokia prišla aj s prvým veľmi jednoduchým farebným displejom, ktorý už dokázal spracovať jednoduché animácie, funkcie sa však zatiaľ nemelili.
Sony Ericsson K550i
Úplne vlastnou cestou išli telefóny Sony Ericsson a ich veľký boom sme na Slovensku zaznamenali približne v roku 2006. Nie každý mohol mať aspoň ten horší model, už sme však mohli mať v svojom telefóne zopár mp3 pesničiek, vtipné obrázky ako predchodcov dnešných memes a fotografie z 2-megapixlového fotoaparátu.
Sony Ericsson Walkman W580i
Už v roku 2007 Sony chápalo, že ľudia nechcú nosiť mp3 prehrávač aj telefón vo vrecku a ideálne by bolo funkcie týchto dvoch zariadení spojiť. Séria telefónov s označením Walkman mala viacero zástupcov a ak si niektorého z nich mal možnosť vyskúšať, tak sme ti bez pochýb zaručili nostalgickú chvíľku.
Sagem MX7
Niektorí si určite pri tomto článku spomenuli aj na značku Sagem. Prvé VGA videá, nekvalitné fotografie a MMS správy umožňoval už jeho predchodca, z MX7 si však už bol frajer, a to aj vďaka polyfonickým zvoneniam a podpore Java.
Motorola RAZR V3
Fanúšikovia vyklápačiek určite nedajú dopustiť na tohto priekopníka, ktorý už tak trochu myslel na to, že telefón by nemal byť len o funkciách ale aj o dizajne. Kúpiť si si ho mohol vo viacerých farebných prevedeniach a verzii, ktorá podporovala iTunes.
Nokia N95
Správny podnikateľ mal už v roku 2006 telefón Nokia multimediálnej rady Nseries. Ten používal operačný systém Symbian OS tretej generácie a bol najžiadanejšou vysúvačkou svojej doby. Za spomenutie stojí aj 5-megapixelový s optikou Carl Zeiss a automatické zaostrovanie.
V prípade, že máš ešte stále akýkoľvek starý telefón doma, pokojne využi výzvu slovenského operátora, ktorý vymyslel spôsob, ako pomôcť našej planéte aj slovenským neziskovým organizáciám. Samozrejme, do projektu môžeš venovať aj novší telefón
Ak odnesieš na pobočku Orangeu vyradené zariadenie, jeho vzácne súčiastky budú zrecyklované, čím prispeješ k udržateľnosti planéty a operátor naviac venuje 50 centov vybranému občianskému združeniu. Podrobnosti o zbierke a podporovanej organizacii nájdeš na orange.sk.