Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 19. 9. 2020 meniny má Konštantín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Emil A.
31. október 2017, 23:58
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tetovanie má človeka vystihovať a ležaté osmičky odmieta. Julka zo štúdia Enhancer ti priblíži život tatéra (Rozhovor)

Kresliť vie vraj každý, no všetko je len o tréningu a zlepšovaní sa.

Emil A.
31. október 2017, 23:58
Tetovanie má človeka vystihovať a ležaté osmičky odmieta. Julka zo štúdia Enhancer ti priblíži život tatéra (Rozhovor)
Zdroj: Julka Káčerová/ Enhancer Tattoo Studio
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tetovanie je na celý život a aj tatéri si to patrične uvedomujú. Podľa Julky Káčerovej by však tetovanie malo vždy dávať nejaký zmysel, aby človeka jednoducho vystihovalo. Za prácou tatéra stojí nespočetne veľa hodín tréningu a kreslenia. Aj keď pôvodne chcela byť veterinárkou, vášeň našla v tetovaní. Svojou záľubou sa živí už viac ako dva roky a v súčasnosti sa od nej môžeš dať potetovať aj v tatérskom štúdiu Enhancer v Trnave.

 

Tatérka je vcelku neobvyklé povolanie. Kedy si sa začala zaujímať o tetovania?

K umeniu som mala vždy blízko a aj moja rodina ma od skorého veku k nemu viedla. Spievať nemôže hocikto, musíš mať na to vyslovene talent, ale podľa mňa ak človek odmalička kreslí, tak sa jedného dňa musí dopracovať na úroveň, kedy dokáže nakresliť krásne veci. To bol aj môj prípad a neustále sa tréningom snažím zlepšovať. Za viac ako dva roky čo sa venujem tetovaniu som spravila obrovský pokrok, ktorý by som nevidela, keby to nerobím každý deň. Láska k samotnému tetovaniu vznikla pri mojich prvých dvoch tetovaniach a následne som spoznala môjho mentora a dnes zároveň aj šéfa Dávida. Zasvätil ma do tohto sveta, inšpiroval ma a napokon som sa stala súčasťou jeho tímu.

 

Tetovanie má človeka vystihovať a ležaté osmičky odmieta. Julka zo štúdia Enhancer ti priblíži život tatéra (Rozhovor) 

 

Začiatky musia byť náročné, predsa ide o prácu v rámci ktorej musíš niesť určitú zodpovednosť. Ako sa tatér dokáže vypracovať? 

Nie som jedna z tých, čo by zapichla ihlu do kamarátovej kože bez odborného kurzu. Mala som to šťastie ho absolvovať v Enhancer štúdiu v Trnave, kde aj momentálne pôsobím. Prvé dni kurzu sa začínajúci tatér učí kresliť návrhy, spôsoby tieňovania, kde dávať detaily, kde nie. Veľmi dôležitý je pri návrhu aj kontrast farieb. Ak má tetovanie zlé farebné kombinácie, je pekné, ale niečo tam jednoducho chýba. Keď sa vyberú správne farby, tetovanie doslova ožije. Počas kurzu sa ďalej učí tetovať do umelej kože, do ktorej sa tetuje desaťkrát náročnejšie ako do ľudskej pokožky. Je tvrdšia a neelastická, no keď začne tatér tetovať do pravej kože, zdá sa mu to oveľa jednoduchšie. Je dôležité mať pri prvých tetovaniach nad sebou dozor a z človeka tak oveľa rýchlejšie opadne stres. Na konci kurzu si sám prinesie človeka a ide sa prvý krát naostro tetovať. To bol vlastne aj môj prípad. No na profesionálnu úroveň sa vie tatér vypracovať iba neustálym tréningom, iná cesta nie je. 

 

Kto bol ten odvážlivec? A ako to dopadlo?

Bol to môj kamarát, ktorého som poznala asi 3 roky a vždy bol taký "salámista", ale na druhej strane mi veril. Po dvoch týždňoch sme sa v rámci konzultácií dopracovali ku finálnej verzii. Tetovala som presýpacie hodiny, v prvej časti boli vlny a druhej bol mozog. Keď si na to teraz spomeniem, ešte on ukľudňoval mňa. No nakoniec všetko dobre dopadlo a spokojný odišiel domov.

 

Tetovanie má človeka vystihovať a ležaté osmičky odmieta. Julka zo štúdia Enhancer ti priblíži život tatéra (Rozhovor) 

Stalo sa už niekedy že by zákazník bol nespokojný? 

Ešte sa mi vďakabohu nestalo, že by klient odišiel nespokojný. Za to vďačím aj môjmu šéfovi Dávidovi. Aj dnes sa stane, že ak robím návrh, tak mi príde poradiť čo je príliš riskantné, kde sa dá ľahko spraviť chyba. No v prvom rade všetko závisí od konzultácie s klientom. Vždy sa v našom štúdiu snažíme tetovať veci, ktoré majú význam. My toho človeka meníme do konca života a samozrejme chceme aby nás naša práca reprezentovala. Skrátka aby naša robota bola poznateľná. Ak vidí človek v tetovaní zmysel, tak ho to jednoducho neomrzí a nepríde za dva roky, že sa mu to nepáči. Mala by to byť nejaká myšlienka, ktorá ho má sprevádzať navždy. To samozrejme neplatí ak si ľudia dávajú vytetovať mená svojich partnerov.

 

Veľa ľudí sa v tomto nezhodne a už si to aj v krátkosti spomenula. Si vyslovene zástanca toho, aby tetovanie malo vždy pre človeka nejaký význam? 

Existujú rozličné názory na túto otázku, no ja si myslím, že keď si niekto dá tetovanie len kvôli tomu. že sa mu páči, nevie čo chce. Tetovanie by malo človeka vystihovať. Ja mám na rebrách vytetovanú líšku a celým životom ma určitým spôsobom sprevádza. Vždy som aj v ťažkých situáciach našla riešenie, pripomína mi húževnatosť a prešibanosť. Nevidím zmysel v tom, aby si niekto dával rovnaké tetovanie ako má niekto iný. Veď predsa nie je horšia vec, ako keď prídeš do baru a vedľa seba uvidíš človeka s takým istým tetovaním. Preto som zástanca originálnych tetovaní. Nič z internetu, každý návrh vytváram osobitne a minimálne tri krát kresbu prerábam, aby som s tým bola spokojná a samozrejme aj zákazník.

 

 

Keď teda niekto príde, že chce ležatú osmičku, ako reaguješ? Odmietaš klientov? 

Prvú vec, ktorú sa zákazníka spýtam je, prečo chce dané tetovanie. Ak to rozumne odôvodní, ďalej rozoberáme štýl, farby a dizajn tetovania. No veľmi často k nám chodia dievčatá, ktoré si chcú vytetovať ležatú osmičku, "čo ťa nezabije, to ťa posilní", alebo lietajúce vtáky z púpavy. U mužov sú to najčastejšie zvieratá ako vlk a tiger. V takýchto prípadoch sa ich snažíme odhovárať. Chceme, aby to tetovanie človeka naozaj vystihovalo.

 

Hovorila si o štýloch tetovania. V čom sa líšia?

Samotný štýl tetovania je jedna z najdôležitejších vecí. Každý tatér má svoj štýl a klienti chodia k danému tatérovi preto, lebo sa im páči presne to, čo robí. Ja sa venujem štýlu dotwork, netradičnému štýlu a watercoloru. Dotwork je vytváranie štruktúry bodkami, je to veľmi jemné a vhodné najmä pre ženy. Nie sú tam žiadne hrubé linky, aj keď sa tam samozrejme môžu zakomponovať. Často s touto technikou kombinujem aj spomínaný watercolor, ide o akúsi napodobeninu štetca, ktorá tetovanie oživí. Čo sa týka netradičného štýlu, ide o náročnú techniku, pochádza zo Španielska. Jedná sa o úplne farebné tetovania zvierat, tvárí, bohýň či rôznych mytologických prvkov.

 

 

Určite sa v niektorých prípadoch stane, že sa človeku po určitej dobe tetovanie prestane páčiť. Čo v takej situácii robiť?

V prvom rade treba poznamenať, že čierna farba sa dá prekryť iba čiernou. Napríklad čierna pavučina by sa ešte dala prekryť, no keď má človek čisto čierne tetovanie, je to náročné. Ak by k nám prišiel starší pán s tribalom na ramene a chcel by to prekryť červenými ružami, museli by sme ho sklamať. Na internete som už parkrát videla, ako je čierne tetovanie prekryté napríklad červenou. Čerstvé to vyzerá super, no keď sa to zahojí, čierna farba začne postupne presvitať. A s tým sa už naozaj nedá nič robiť.

 

Je však aj ďalší spôsob ako tetovanie prekryť, resp. odstrániť. Ide o odstraňovanie laserom, ktorý je zároveň aj jediným spôsobom ako efektívne odstrániť čierne tetovanie. Po troch až štyroch sedeniach začne byť tetovanie bledšie. Akonáhle je šedé alebo bledošedé, dá sa to už prekryť. V dnešnej dobe sú tie lasery natoľko kvalitné, že nepoškodzujú kožu a tetovanie sa dá odstrániť bez akýchkoľvek jaziev. Pokiaľ samozrejme predtým tatér pri tetovaní kožu nezjazvil. Bolesť sa dá prirovnať k samotnému tetovaniu, ale je to časovo menej náročné. Sama dokonca skúšam tento spôsob v našom štúdiu, keďže aj ja mám na sebe tetovanie s ktorým nie som spokojná. Rozhodne odporúčam!

 

 

Čo by si na záver chcela odkázať našim REFRESHER čitateľom?

Ak sa medzi čitateľmi nájde niekto, kto sa chce začať učiť tetovať, určite by som mu poradila nájsť si dobrého učiteľa. Aj vďaka tomu môžem povedať, že som zatiaľ nemala výčitky svedomia, že som niekomu pokazila tetovanie. Zo začiatku cíti človek zodpovednosť, že ten klient bude mať naozaj to tetovanie do konca života. Preto je veľmi dôležité sa učiť od tých najlepších a mať správnu inšpiráciu a vzory. A ak sa tu nájde čitateľ, ktorý si chce dať tetovanie, určite sa dať tetovať v kvalitnom štúdiu a nenechávať sa tetovať od kamarátov. Aj keď to bude stáť veľa peňazí. A nikdy sa nebáť povedať nie. Ak sa ti dané tetovanie nepáči, povedz to, lebo to tetovanie budeš musieť nosiť do konca života so sebou.

 

Tetovanie má človeka vystihovať a ležaté osmičky odmieta. Julka zo štúdia Enhancer ti priblíži život tatéra (Rozhovor)

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
75
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.