Čo za tým stojí a ako zabrániť, aby si mal neustále upchatý nos? Dá sa to vôbec inak než sprejmi, ktoré nám môžu pri dlhodobom užívaní uškodiť?
Budíš sa v noci, lebo nevieš dýchať nosom ani sa vysmrkať? Stáva sa ti to aj cez deň, poriadne ťa to irituje a znižuje ti to kvalitu života a náladu? Nie si v tom sám. Nemusíš mať pritom chrípku ani alergiu.
Čo za tým stojí a ako zabrániť, aby si mal neustále upchatý nos? Dá sa to vôbec inak než sprejmi, ktoré nám škodia?
Aj vďaka tvojej podpore a účasti v klube Refresher+ dokážeme prinášať kvalitné články a obsah. Pridaj sa do nášho klubu.
V prvom rade nás zaujímalo, čo vlastne spôsobuje, že máme v noci neustále plný nos a nevieme si ho vyprázdniť.
„V noci dochádza k prirodzenému presiaknutiu sliznice nosa vplyvom nižšej aktivity sympatického nervového systému. Deje sa to ako u zdravých ľudí, tak u pacientov s poruchou priechodnosti nosa,“ povedal pre Refresher doktor Peter Klimák z ORL oddelenia v Štúrove.
Zápaly, klíma a „krivý nos“
Jedným z dôvodov upchatého nosa môže byť aj chronická sínusitída (zápalové ochorenie), ktorú spôsobujú infekcie, polypy v dutinách alebo opuch slizníc. Okrem plného nosa sa prejavuje aj bolesťami hlavy, tlakmi či pálením v nosohltane.
Chorobu a následnú liečbu navrhuje lekár, čo vrelo odporúča aj doktor Klimák. Či už ide o krátkodobé, alebo dlhotrvajúce problémy, podľa neho je nutné vyhľadať pomoc otorinolaryngológa.
Nepríjemnosti môžu spôsobovať aj štrukturálne problémy v nose. Riešením je chirurgický zákrok, počas ktorého doktori upravujú a režú nosnú priehradku. Keď nie je rovná, spôsobuje upchávanie, zlé dýchanie a nemožnosť vysmrkať sa. Vo všetkých prípadoch sa treba obrátiť na odborníka, ktorý nastaví adekvátnu liečbu, respektíve chirurgický zákrok.
Upchatie v noci či skoro ráno môže spôsobovať aj klíma. Tá vytvára suchý, chladný vzduch, s ktorým sa sliznica nekamaráti, a výsledkom je plný nos. Ak si na sebe všimneš, že sa ti takýto plný nos v priebehu dňa uvoľní sám od seba, skús zmeniť kvalitu vzduchu v miestnosti, kde spíš.
Potvrdzuje to aj doktor Klimák, ktorý dopĺňa, že k pocitu plného nosa prispieva aj nevetraný a nevlhčený vzduch. Podľa neho je vo všeobecnosti v slovenských domácnostiach vlhkosť vzduchu príliš nízka. Na noc odporúča nižšiu teplotu, vyššiu vlhkosť vzduchu (pokojne pomocou zvlhčovačov) a vetranie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo sa deje, keď máš cez deň nos čistý, ale hneď ako si ľahneš spať, upchá sa ti.
- Ako si vyčistiť nos, ak sa nedá vysmrkať.
- Prečo by si nemal používať nosné spreje, ako veľmi sú škodlivé a čo by si mal používať namiesto nich.
- Koľko trvá, kým si vytvoríš závislosť od nosného spreja.
- Prečo máš niekedy jednu stranu nosa voľnú, druhú plnú a potom si to vymenia.