„Po príchode domov treba oblečenie hneď vyzliecť, nechať na balkóne, osprchovať sa a vypláchnuť si dutiny. Dôležité je nevetrať medzi druhou a piatou hodinou ráno, keď je najvyššie vypeľovanie rastlín,“ radí skúsená alergologička Svetlana Hadvabová.
Alergia na peľ sa môže objaviť v akomkoľvek veku a súvisí s množstvom faktorov. „Mala som paniu, ktorej sme diagnostikovali alergiu na roztoče v 79 rokoch. Horná veková hranica prakticky neexistuje,“ hovorí pre Refresher alergologička a imunologička Svetlana Hadvabová, ktorá pôsobí v Ambulancii klinickej imunológie a alergológie v Komárne.
Odborníčka pravidelne prednáša na národných aj medzinárodných vzdelávacích seminároch a kongresoch. Je tiež členkou Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej spoločnosti klinickej imunológie a alergológie. V rozhovore ti priblíži, ako vzniká alergia, ako ju môžeš účinne tlmiť a prečo pacienti odmietajú jedinú efektívnu liečbu.
Refresher ti spolu s odborníkmi, lekármi a vedcami prináša články z oblasti fyzického a duševného zdravia. Určite nezabudni sledovať našu čerstvú sériu Čo sa deje s tvojím telom, keď..., v ktorej zrozumiteľným jazykom vysvetľujeme rôzne fascinujúce mechanizmy ľudského tela. Staň sa členom klubu Refresher+ a všetky texty budeš mať k dispozícii.
Akých alergénov je v súčasnosti v ovzduší najviac? Aktuálne dominuje peľ lipnicovitých tráv a obilnín. Je to tá istá čeľaď a momentálne je ich typické obdobie – maximálna koncentrácia tráv v ovzduší je od konca mája do polovice júla. Okrem toho máme aj vysokú koncentráciu žihľavy, tá však biologicky nie je až takým silným alergénom. Agresívnejšie sú vzdušné plesne – čerňovka a alternária, ktorých koncentrácie sú takisto veľmi vysoké.
Ako zatiaľ hodnotíte tohtoročnú sezónu? Sú sezóny alergií v posledných rokoch silnejšie ako v minulosti?V máji sa nám zdali miernejšie, ale od výrazného oteplenia v polovici júna je sezóna tráv výraznejšia ako pred rokom. Chodí k nám viac pacientov so zhoršenými prejavmi alergickej nádchy a alergického zápalu spojiviek, ale aj viac pacientov so zhoršenou bronchiálnou astmou. Sú to aj pacienti, ktorí neboli na kontrole dva-tri roky, lebo sa mali dobre, pravidelne neužívali liečbu, no tento rok došlo k výraznejšiemu zhoršeniu. Viac zhoršených alergikov sme mali tento rok aj v marci a apríli, keď kvitla breza.
V akom veku sa zvykne u človeka objaviť alergia? Prvé prejavy môžu byť už po narodení, a to vo forme ekzému. Nie každý ekzém znamená, že je dieťa alergické, ale jeho prítomnosť je varovným signálom, že môže ísť o prvý prejav tzv. atopického pochodu – to je následnosť alergických prejavov. Po ekzéme môže nastúpiť potravinová alergia, následne alergická nádcha a bronchiálna astma.
Máme pacientov, ktorí majú všetky tieto štyri klinické prejavy, ale aj takých, ktorí majú len jeden z nich, prípadne si prešli všetkými rad za radom. Alergia sa bežne objavuje aj v prvých rokoch života.
Môže sa objaviť aj vo vyššom veku?Samozrejme. Mala som paniu, ktorej sme diagnostikovali alergiu na roztoče v 79 rokoch. Horná hranica veku vývoja alergie prakticky neexistuje.
Prečo sa zvykne objaviť až v dospelosti?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Akými rôznymi spôsobmi si môžeš uľaviť od alergie aj bez liekov.
- Ako často by si mal brať lieky, aby mali efekt.
- Aké chyby často robia alergici.
- Aké potravinové alergie zvyknú mať ľudia alergickí na peľ.
- Aký je rozdiel medzi liekmi, ktoré predpíše všeobecný lekár a alergológ.
- Ako prebieha alergénová imunoterapia – jediná liečba, ktorá lieči ochorenie, nielen potláča symptómy.