Neplodnosť, nadváha a obezita, depresia, úzkosti či metabolické poruchy. Aj takto sa prejavuje zložitý syndróm, ktorým trpia milióny žien na svete aj na Slovensku. Ako spoznáš, či ho máš aj ty?
Dominika Sendreiová (32) mala nepravidelnú menštruáciu odjakživa. Najskôr ju pediatrička upokojovala, že sa to časom upraví, ale k žiadnej úprave nedošlo. Menštruačné krvácanie sa u nej objavovalo raz za 3-4 mesiace, stalo sa, že neprišlo aj pol roka.
Do toho mala problémy so spánkom a prirodzene začala s rodičmi pátrať po príčine. „Pri preventívnom gynekologickom vyšetrení mi lekárka povedala, že mám veľa mužských hormónov a polycystické vaječníky a s veľkou pravdepodobnosťou nebudem mať deti. Mala som šestnásť rokov.“
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) sa týka viac ako každej desiatej ženy na svete. Väčšinou roky trpia, kým sa im podarí nájsť diagnózu, pretože ide o zložitý syndróm, ktorého liečbou sa zaoberá viacero medicínskych oblastí. Prečítaj si, ako sa Dominike s PCOS žilo, aká liečba jej napokon zabrala a ako vôbec môžeš zistiť, či sa táto diagnóza týka aj teba.
Sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu sa v Refresheri venujeme dlhodobo a podrobne. Priniesli sme ti už články o tom, ako sa dajú mraziť ženské vajíčka, prečo klesá mužská plodnosť a ako sa mladé slovenské páry pasujú s neplodnosťou. V tejto práci však môžeme pokračovať iba s podporou našich predplatiteľov. Pridaj sa do klubu Refresher+ aj ty.
V šestnástich mi lekárka povedala, že asi nikdy nebudem mať deti
Dominike diagnózu o niekoľko rokov neskôr, až po pôrode, potvrdila iná gynekologička: Dominika má syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) a to, že sa celé roky cítila mizerne, naozaj nie je súčasťou normálneho ženského fungovania. „Ja som si celý ten čas myslela, že niektoré ženy to proste takto máme. Že tá neskutočná únava, depresia a úzkosti sú súčasťou života. Že je normálne mať nepravidelnú menštruáciu, výrazné chlpy na brade a priberať, aj keď neviem prečo.“
PCOS je endokrinologický syndróm, ktorý sa vyznačuje nepravidelnou alebo chýbajúcou ovuláciou, nadbytkom androgénov (mužských hormónov) a špecifickým nálezom na ultrazvuku, vysvetľuje pre Refresher gynekologička MUDr. Zuzana Kosibová.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké prejavy najčastejšie sprevádzajú PCOS.
- Prečo PCOS ovplyvňuje plodnosť a čo s tým môžu ženy urobiť.
- Ako Dominike diagnóza ovplyvnila život a aká liečba jej napokon pomohla.
- Ktoré doplnky výživy odporúča lekárka a ako lekári potvrdzujú PCOS.