Spravodajsk├Ż port├íl pre modern├║ gener├íciu, ktor├í sa zauj├şma o aktu├ílne dianie.
Zauj├şma ┼ąa aktu├ílne dianie? Spr├ívy z domova aj zo sveta n├íjde┼í na spravodajskom webe. ─î├ştaj report├í┼że, rozhovory aj koment├íre z r├┤znych oblast├ş. Sleduj Refresher News, ak chce┼í by┼ą v obraze.
Kliknut├şm na tla─Źidlo ┼ąa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento ─Źl├ínok je vytvoren├Ż v r├ímci medi├ílnej spolupr├íce so spolo─Źnos┼ąou Cezaar.
30. septembra 2023, 10:30
─îas ─Ź├ştania 5:48

CE ZA AR 2023: Hlasuj za favorita jedine─Źnej slovenskej architekt├║ry. Pozri si, ak├ę diela s├║ nominovan├ę

CE ZA AR 2023: Hlasuj za favorita jedine─Źnej slovenskej architekt├║ry. Pozri si, ak├ę diela s├║ nominovan├ę
Zdroj: Ce za ar
KULT├ÜRA ARCHITEKTI SLOVENSKA ARCHITEKT├ÜRA ZO SLOVENSKEJ A Z ─îESKEJ REPUBLIKY DIZAJN INTERI├ëROV├Ł DIZAJN
Ulo┼żi┼ą Ulo┼żen├ę

Budovy, interi├ęry, exteri├ęry a fenom├ęny. Pozri si to najlep┼íie z architektonickej sc├ęny Slovenska.

Slovensk├í komora architektov u┼ż po 22. raz oce┼łuje to najkvalitnej┼íie zo s├║─Źasnej slovenskej architekt├║ry prostredn├şctvom v├Żznamnej ceny CE ZA AR. Motto tohto ro─Źn├şka #spoluvarchitekt├║re odr├í┼ża nielen estetick├║ kvalitu a trv├ícnos┼ą realiz├íci├ş, ale db├í aj na ich energetick├║ a soci├ílnu udr┼żate─żnos┼ą.┬á

Ako t├íto t├ęma nadv├Ązuje na sk├┤r deklarovan├ę, no st├íle aktu├ílne posolstvo #regener├ícia, pribli┼żuje predsedn├ş─Źka SKA, architektka Nora Vranov├í: ÔÇ×Aj v─Ćaka Cene za architekt├║ru CE ZA AR vid├şme, ┼że diela, ktor├ę s├║ pripravovan├ę zodpovedn├Żm a transparentn├Żm postupom s├║┼ąa┼że n├ívrhov, vytv├íraj├║ udr┼żate─żn├ę stavebn├ę prostredie. Iba porovn├ívan├şm mo┼żn├Żch pod├┤b stavebn├Żch invest├şci├ş vieme smerova┼ą energiu do projektov, ktor├ę ne┼íkodia ┼żivotn├ęmu prostrediu a s├║ prospe┼ín├ę pre rozvoj spolo─Źnosti a medzi─żudsk├Żch vz┼ąahov.ÔÇť

Do ocenenia bolo prihl├ísen├Żch 95 diel, z ktor├Żch porota vybrala 21 nomin├íci├ş v ┼íiestich kateg├│ri├ích:

  • rodinn├ę domy,
  • bytov├ę domy,
  • ob─Źianske budovy a priemyseln├ę budovy,
  • interi├ęr,
  • exteri├ęr,
  • fenom├ęny architekt├║ry.

Hlasovanie je jednoduch├ę a anonymn├ę. Nav┼ít├şv str├ínku https://cezaar.tv/, pozri si v┼íetky diela a klikni na tla─Źidlo ÔÇ×Hlasujte za toto dielo/voteÔÇť. Hlas bude mo┼żn├ę udeli┼ą aj po─Źas sl├ívnostn├ęho galave─Źera CE ZA AR, ke─Ć sa dozvie┼í aj men├í umelcov v ostatn├Żch kateg├│ri├ích. Na webe n├íjde┼í v┼íetky architektonick├ę diela, no my sme vybrali nieko─żko z nich. ─î├ştaj ─Ćalej.

Rodinn├ę domy

Na rade

Render zobrazuje projekt rodinn├ęho domu pre mlad├║ ┼ítvor─Źlenn├║ rodinu na malom pozemku v bratislavskom Starom Meste. Je spojen├şm nad┼ítandardn├ęho b├Żvania a citliv├ęho pr├şstupu k prostrediu.

Architekti: Samuel Zeman, Luk├í┼í Kord├şk, Andrej ┼áabo, ┼átefan Polakovi─Ź. Foto: Tom├í┼í Manina
Architekti: Samuel Zeman, Luk├í┼í Kord├şk, Andrej ┼áabo, ┼átefan Polakovi─Ź. Foto: Tom├í┼í Manina Zdroj: CE ZA AR

Na pozemku p├┤vodne st├íli dva objekty┬áÔÇô jednopodla┼żn├Ż rodinn├Ż dom a murovan├Ż z├íhradn├Ż dom─Źek. Architekti sa rozhodli pre projekt novostavby, ktor├Ż nadv├Ązuje na p├┤vodn├ę rie┼íenie.

Interi├ęr projektu Na rade.Interi├ęr projektu Na rade.Interi├ęr projektu Na Rade.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Dom re┼żis├ęra

Tento┬áÔÇ×levituj├║ciÔÇť dom je stvoren├Ż na oddychovanie nielen po─Źas letn├Żch dn├ş. Projekt Dom re┼żis├ęra sa nach├ídza bl├şzko zelene a vodnej hladiny, tak┼że o pobyt v pr├şrode v tomto pr├şpade nie je n├║dza.

Architekti: Peter Rakšány, Jonáš Karásek. Foto: Marika Majorová, Jonáš Karásek, Patricia Schafferová.
Architekti: Peter Rakšány, Jonáš Karásek. Foto: Marika Majorová, Jonáš Karásek, Patricia Schafferová. Zdroj: Ce za ar

V├Żhodou projektu je, ┼że pod domom je dodato─Źn├Ż priestor, ktor├Ż sa akt├şvne vyu┼ż├şva. Po─Źas leta m├┤┼że sl├║┼żi┼ą ako ├║kryt pred hor├║─Źavami.

Interi├ęr a exteri├ęr Domu re┼żis├ęra.Interi├ęr a exteri├ęr Domu re┼żis├ęra.Interi├ęr a exteri├ęr Domu re┼żis├ęra.Interi├ęr a exteri├ęr Domu re┼żis├ęra.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(4)

Hrn─Źiarska

V centr├ílnej pamiatkovej z├│ne mesta Modra (Hrn─Źiarska ulica) sa nach├ídzaj├║ rodinn├ę domy, ktor├ę s├║ navrhnut├ę ako rekon┼ítrukcia a novostavba. S├║ oddelen├ę a z├írove┼ł aj spojen├ę hradbou ÔÇô konkr├ętne p├┤vodn├Żm mestsk├Żm opevnen├şm zo za─Źiatku 17. storo─Źia.

Architekt: Jana Kone─Źn├í. Foto: Martin Fri─Ź.
Architekt: Jana Kone─Źn├í. Foto: Martin Fri─Ź. Zdroj: CE ZA AR

Projekt zah┼Ľ┼łal tri stupne obnovy: obna┼żenie hradby, rekon┼ítrukcia existuj├║ceho domu z 19. storo─Źia a novostavba. A v├Żsledok? Dva rodinn├ę domy v klasickej dispoz├şcii ÔÇô dom a stodola.

Architekt: Jana Kone─Źn├í. Foto: Martin Fri─Ź.Architekt: Jana Kone─Źn├í. Foto: Martin Fri─Ź.Architekt: Jana Kone─Źn├í. Foto: Martin Fri─Ź.Architekt: Jana Kone─Źn├í. Foto: Martin Fri─Ź.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(4)

Bytov├ę domy

Rezidencia Val─Ź├şkova

Dve z nominovan├Żch realiz├íci├ş sa nach├ídzaj├║ v zahrani─Ź├ş a rezidencia Val─Ź├şkova je jedna z nich. Tento 5-podla┼żn├Ż bytov├Ż dom sa nach├ídza vo vilovej ┼ítvrti Hole┼íovi─Źky v Prahe.

Architekti: Ilja Sko─Źek, Rudolf Net├şk. Foto: Filip ┼álapal.
Architekti: Ilja Sko─Źek, Rudolf Net├şk. Foto: Filip ┼álapal. Zdroj: Ce za ar

Autori projektu ho rie┼íili z architektonick├ęho a materi├ílov├ęho h─żadiska tak, aby bol cit├íciou r├┤znych mot├şvov z okolitej prvorepublikovej z├ístavby. Z├ímerom bolo, aby sa dom za─Źlenil do susednej z├ístavby a splynul tak s okol├şm.

Architekti: Ilja Sko─Źek, Rudolf Net├şk. Foto: Filip ┼álapal.Architekti: Ilja Sko─Źek, Rudolf Net├şk. Foto: Filip ┼álapal.Architekti: Ilja Sko─Źek, Rudolf Net├şk. Foto: Filip ┼álapal.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Kol├şsky

Kol├şsky je dizajn├ęrsky koncept bytov├ęho komplexu v bratislavskej mestskej ─Źasti Z├íhorsk├í Bystrica. Komunitn├Ż vn├║troblok je pln├Ż zelene, predz├íhradiek a miest, kde sa vyhraj├║ aj deti. V bl├şzkosti sa nach├ídza lesopark, oblas┼ą Z├íhorie a vo vzdialenosti dostupnej MHD centrum mesta.

Architekti: Tom├í┼í ┼áebo, Igor Lich├Ż, Imrich Va┼íko, Ale┼í Hradeck├Ż, Emanuel Zatlukaj, Juraj Mur├şn, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pong├│, J├║lia Jackul├şkov├í. Foto: Tom├í┼í Manina.
Architekti: Tom├í┼í ┼áebo, Igor Lich├Ż, Imrich Va┼íko, Ale┼í Hradeck├Ż, Emanuel Zatlukaj, Juraj Mur├şn, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pong├│, J├║lia Jackul├şkov├í. Foto: Tom├í┼í Manina. Zdroj: Ce Za Ar

Bytovky vynikaj├║ svojimi terasami a troma typick├Żmi podla┼żiami s hybridizovan├Żmi kon┼ítrukciami balk├│nov s atmosf├ęrou z├íhradn├Żch alt├ínkov s pop├şnavou zele┼łou.┬á

Architekti: Tom├í┼í ┼áebo, Igor Lich├Ż, Imrich Va┼íko, Ale┼í Hradeck├Ż, Emanuel Zatlukaj, Juraj Mur├şn, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pong├│, J├║lia Jackul├şkov├í. Foto: Tom├í┼í Manina.Architekti: Tom├í┼í ┼áebo, Igor Lich├Ż, Imrich Va┼íko, Ale┼í Hradeck├Ż, Emanuel Zatlukaj, Juraj Mur├şn, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pong├│, J├║lia Jackul├şkov├í. Foto: Tom├í┼í Manina.Architekti: Tom├í┼í ┼áebo, Igor Lich├Ż, Imrich Va┼íko, Ale┼í Hradeck├Ż, Emanuel Zatlukaj, Juraj Mur├şn, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pong├│, J├║lia Jackul├şkov├í. Foto: Tom├í┼í Manina.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Nov├Ż svet/Obnoven├Ż ┼íarm rokov sedemdesiatych┬áÔÇô diel I, II

Sedemdesiate roky ┼żij├║ na─Ćalej. Teda je to tak v pr├şpade bytov├ęho domu Nov├Ż svet, ktor├Ż stoj├ş v Bratislave pri Horskom parku. ÔÇ×BytovkaÔÇť poch├ídza zo 70 rokov, av┼íak bola obnoven├í tak, aby st├íle zachovala jej p├┤vodn├í identita.

Architekti: Andrea Ambrovi─Źov├í, Juraj Mikulaj. Foto: Matej Hak├ír, Filip ┼álapal.
Architekti: Andrea Ambrovi─Źov├í, Juraj Mikulaj. Foto: Matej Hak├ír, Filip ┼álapal. Zdroj: Ce za ar
Architekti: Andrea Ambrovi─Źov├í, Juraj Mikulaj. Foto: Matej Hak├ír, Filip ┼álapal.Architekti: Andrea Ambrovi─Źov├í, Juraj Mikulaj. Foto: Matej Hak├ír, Filip ┼álapal.Architekti: Andrea Ambrovi─Źov├í, Juraj Mikulaj. Foto: Matej Hak├ír, Filip ┼álapal.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Brizolitov├í omietka, kabrincov├Ż obklad ─Źi mozaikov├ę parkety pomohli zachova┼ą origin├ílnu materialitu. V├Żsledkom nieko─żkoro─Źn├ęho procesu je kvalitn├ę zateplenie obvodov├ęho pl├í┼í┼ąa, obnova spolo─Źn├Żch priestorov a roz┼í├şrenie lod┼żi├ş smerom do z├íhrady.

Ob─Źianske a priemyseln├ę budovy

Kancelárska budova MTS B3

Na Orave n├íjde┼í budovu, ktor├í svojimi krivkami zapad├í do tejto hornatej krajiny. Kancel├írska budova MTS B3 dreven├Żmi prvkami fas├ídy odkazuje na typick├Ż kon┼ítruk─Źn├Ż materi├íl v regi├│ne. Tmav├í ┼ík├íla farieb m├í pripom├şna┼ą zabudnut├ę dreven├ę stavby v okol├ş.

Architekti: Richard Kose─Źek, J├ín Kuva, J├ín Jacko, Andrej Valent, Vladim├şr Kobli┼íka, ├ükos Tak├ícs. Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclav├şk, ├ükos Tak├ícs.
Architekti: Richard Kose─Źek, J├ín Kuva, J├ín Jacko, Andrej Valent, Vladim├şr Kobli┼íka, ├ükos Tak├ícs. Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclav├şk, ├ükos Tak├ícs. Zdroj: CE ZA AR

Kancel├íria MTS B3 m├í sl├║┼żi┼ą zamestnancom ako miesto, kde n├íjdu pohodlie a dobr├Ż priestor na pr├ícu. Ak by si si chcel pozrie┼ą t├║to stavbu, sprav si v├Żlet do Krivej.

Architekti: Richard Kose─Źek, J├ín Kuva, J├ín Jacko, Andrej Valent, Vladim├şr Kobli┼íka, ├ükos Tak├ícs. Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclav├şk, ├ükos Tak├ícs.
Architekti: Richard Kose─Źek, J├ín Kuva, J├ín Jacko, Andrej Valent, Vladim├şr Kobli┼íka, ├ükos Tak├ícs. Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclav├şk, ├ükos Tak├ícs.
Architekti: Richard Kose─Źek, J├ín Kuva, J├ín Jacko, Andrej Valent, Vladim├şr Kobli┼íka, ├ükos Tak├ícs. Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclav├şk, ├ükos Tak├ícs.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Mestsk├Ż ├║rad v Leopoldove

Mestsk├Ż ├║rad v Leopoldove nie je len oby─Źajnou budovou, ale aj komplexom, ktor├Ż autori naz├Żvaj├║ ÔÇ×miestomÔÇť v meste. Tento komplex pozost├íva z p├┤vodnej budovy premenenej na mestsk├║ kni┼żnicu, novostavby integruj├║cej v sebe po┼żadovan├ę funkcie a verejn├ęho priestoru medzi nimi.

Architekti: Irakli Eristavi, Pavol ┼áilla, Juraj ─îerven├Ż. Krajinn├Ż architekt: Rastislav Mochnack├Ż. Foto: Matej Hak├ír.
Architekti: Irakli Eristavi, Pavol ┼áilla, Juraj ─îerven├Ż. Krajinn├Ż architekt: Rastislav Mochnack├Ż. Foto: Matej Hak├ír. Zdroj: ce za ar

V r├ímci vn├║tornej ┼ítrukt├║ry m├í ├║rad priestorovo artikulovan├ę tri najv├Żznamnej┼íie priestory: sob├í┼ínu s├ílu, ve─żk├║ zasadaciu miestnos┼ą a kancel├íriu prim├ítora. Tieto rozdelen├ę miestnosti maj├║ reprezentova┼ą ÔÇ×kolekt├şvnu sk├║senos┼ąÔÇť, ÔÇ×demokraciuÔÇť a ÔÇ×reprezent├íciu mociÔÇť.

Architekti: Irakli Eristavi, Pavol ┼áilla, Juraj ─îerven├Ż.
Krajinn├Ż architekt: Rastislav Mochnack├Ż. Foto: Matej Hak├ír.Architekti: Irakli Eristavi, Pavol ┼áilla, Juraj ─îerven├Ż.
Krajinn├Ż architekt: Rastislav Mochnack├Ż. Foto: Matej Hak├ír.Architekti: Irakli Eristavi, Pavol ┼áilla, Juraj ─îerven├Ż.
Krajinn├Ż architekt: Rastislav Mochnack├Ż. Foto: Matej Hak├ír.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Warm Nest┬áÔÇô onkologick├Ż denn├Ż stacion├ír

Architekti mali za ├║lohu vytvori┼ą priestor pre ─żud├ş s ne─żahkou diagn├│zou. Warm Nest m├í evokova┼ą psychick├║ pohodu a pokoj. V r├ímci projektu spolupracovali so psychol├│gom a s architektom, ktor├Ż sa zaober├í vplyvom priestoru na ─żudsk├║ psychiku.

Architekti: Viktor Mikov─Ź├ík, Martin Mikov─Ź├ík, Michiel DE Backer, Ondrej Vavro, Radovan Hnidka, Monika Balalov├í, Milan ┼á─Źury, Barbora ┼áima┼íkov├í, Beata Varechova, Menno Cramer. Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin T┼»ma.
Architekti: Viktor Mikov─Ź├ík, Martin Mikov─Ź├ík, Michiel DE Backer, Ondrej Vavro, Radovan Hnidka, Monika Balalov├í, Milan ┼á─Źury, Barbora ┼áima┼íkov├í, Beata Varechova, Menno Cramer. Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin T┼»ma. Zdroj: ce za ar

Ka┼żd├í jedna miestnos┼ą prech├ídzala anal├Żzou a diskusiami o rozdielnych stup┼łoch intimity priestoru. T├║to architekt├║ru n├íjde┼í v Belgicku v meste Knokke-Heist.

Architekti: Viktor Mikov─Ź├ík, Martin Mikov─Ź├ík, Michiel DE Backer, Ondrej Vavro, Radovan Hnidka, Monika Balalov├í, Milan ┼á─Źury, Barbora ┼áima┼íkov├í, Beata Varechova, Menno Cramer. Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin T┼»ma.Architekti: Viktor Mikov─Ź├ík, Martin Mikov─Ź├ík, Michiel DE Backer, Ondrej Vavro, Radovan Hnidka, Monika Balalov├í, Milan ┼á─Źury, Barbora ┼áima┼íkov├í, Beata Varechova, Menno Cramer. Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin T┼»ma.Architekti: Viktor Mikov─Ź├ík, Martin Mikov─Ź├ík, Michiel DE Backer, Ondrej Vavro, Radovan Hnidka, Monika Balalov├í, Milan ┼á─Źury, Barbora ┼áima┼íkov├í, Beata Varechova, Menno Cramer. Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin T┼»ma.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Interi├ęr

TB Lobby

Tatra banku sprev├ídzala vizu├ílna premena. Vstupn├ę priestory s├║ viac otvoren├ę a zjednodu┼íen├ę. Hlavn├Żm mot├şvom ┼ąa┼żiska je valec, ktor├Ż definuje meden├í intarzia. Pri tejto architekt├║re bolo d├┤le┼żit├ę vrstvenie, prieh─żady, pr├íca s materi├ílmi a so ┼ítrukt├║rami.

Architekti: Branislav Loskot, Jaroslav Tak├í─Ź, Peter Kuku─Źka, Veronika Mandincov├í. Foto: Matej Hak├ír.
Architekti: Branislav Loskot, Jaroslav Tak├í─Ź, Peter Kuku─Źka, Veronika Mandincov├í. Foto: Matej Hak├ír. Zdroj: CE ZA AR

Dizajn podh─żadu sa vytvoril mnohon├ísobn├Żm opakovan├şm 3D logotypu Tatra banky. Mot├şv valca sa opakuje vo fragmentoch deliacich z├ísten, ktor├Żch vrstvenie umo┼ż┼łuje vn├şma┼ą viacero vizu├ílnych a funk─Źn├Żch pl├ínov samotn├ęho lobby.

Architekti: Branislav Loskot, Jaroslav Tak├í─Ź, Peter Kuku─Źka, Veronika Mandincov├í. Foto: Matej Hak├ír. Architekti: Branislav Loskot, Jaroslav Tak├í─Ź, Peter Kuku─Źka, Veronika Mandincov├í. Foto: Matej Hak├ír. Architekti: Branislav Loskot, Jaroslav Tak├í─Ź, Peter Kuku─Źka, Veronika Mandincov├í. Foto: Matej Hak├ír.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Z├ízrak pr├şrody ÔÇô ─îlovek v ─Źase a priestore

Pr├şrodovedeck├ę m├║zeum v Bratislave je obohaten├ę o expoz├şciu, v ktorej zanik├í priestor a ─Źas. Z├ízrak pr├şrody ÔÇô ─îlovek v ─Źase a priestore je ÔÇ×jasky┼łouÔÇť, ktor├í pos├║va expon├íty o level vy┼í┼íie. Autori sa v tomto v├Żtvarno-priestorovom rie┼íen├ş vyhrali s metaforami objavovania a kontrastmi.

Architekti: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth. Foto: Eva Benková.
Architekti: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth. Foto: Eva Benková. Zdroj: CE ZA AR

Po obvode miestnosti sa nach├ídzaj├║ monitory s prezent├íciami, kde si m├┤┼że┼í pozrie┼ą vedeck├ę ilustr├ície, grafick├ę ─Źasov├ę osi, grafy a typografie. V priestoroch n├íjde┼í aj vnoren├ę vitr├şny vr├ítane kostry vlo┼żenej do zeme. Expoz├şcia taktie┼ż obsahuje interakt├şvnu l├şniu, ktor├║ div├ík ovl├ída dotykom ruky na paneloch.

Architekti: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth. Foto: Eva Benková.Architekti: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth. Foto: Eva Benková.Architekti: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth. Foto: Eva Benková.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

IOKO

Vn├║torn├Ż priestor obchodu s dizajnom okuliarov, ktor├Ż nie je klasickou prev├ídzkou optiky. Architekt preto musel vytvori┼ą jedine─Źn├Ż priestor pre nez├ívisl├Ż dizajn. Autor interi├ęru pou┼ż├şval materi├íly, z ktor├Żch sa vyr├íbaj├║ handmade r├ímy z pr├şrodn├Żch materi├ílov. Z├íklad materiality interi├ęru teda pozost├íva z hliny, dreva a ocele.

Architekt: Alan Prekop. Foto: Jakub Gulyas.
Architekt: Alan Prekop. Foto: Jakub Gulyas. Zdroj: ce za ar

Showroom pozost├íva z piatich hlavn├Żch objektov, ktor├ę p├┤sobia ako solit├ęry, ale z├írove┼ł aj ako abstraktn├Ż obraz okuliarov.┬áK hlavn├Żm┬áprvkom patria vlnen├Ż displej a hlinen├Ż st├┤l, ktor├Ż vyr├íbala v├Żtvarn├í kerami─Źka.

Exteri├ęr

Grape festival 2022

Pokia─ż si pravideln├Żm n├ív┼ítevn├şkom slovensk├ęho festivalu Grape, isto vie┼í, ┼że udalos┼ą nie je len o hudbe, ale aj umen├ş. Na ka┼żdom ro─Źn├şku sa ├║─Źastn├şci kochaj├║ umeleck├Żmi dielami a architekt├║rou, ktor├║ organiz├ítori starostlivo pl├ínuj├║.

Architekti: Martin Sko─Źek, Pavol Dob┼íinsk├Ż, Radoslav Hamara, ┼áimon Vo┼ítin├ír. Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara.
Architekti: Martin Sko─Źek, Pavol Dob┼íinsk├Ż, Radoslav Hamara, ┼áimon Vo┼ítin├ír. Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara. Zdroj: CE ZA AR

Architekt├║ra na festivale nesl├║┼żi len na okrasu, ale m├í aj svoj ├║─Źel. ─îi u┼ż┬áide o oddychov├ę, alebo hudobn├ę z├│ny. Pr├şkladom je vchod na festival popod dut├║ pyram├şdu a hlavn├Ż stage, ktor├Ż tvoril 32 metrov vysok├Ż trojuholn├şk s premosten├şm ponad p├│dium.

Architekti: Martin Sko─Źek, Pavol Dob┼íinsk├Ż, Radoslav Hamara, ┼áimon Vo┼ítin├ír. Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara.Architekti: Martin Sko─Źek, Pavol Dob┼íinsk├Ż, Radoslav Hamara, ┼áimon Vo┼ítin├ír. Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara.Architekti: Martin Sko─Źek, Pavol Dob┼íinsk├Ż, Radoslav Hamara, ┼áimon Vo┼ítin├ír. Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Revitaliz├ícia okolia Pam├Ątn├şka obetiam extr├ęmizmu

Obnova okolia Pam├Ątn├şka obetiam extr├ęmizmu v bratislavskom Sade Janka Kr├í─ża vytvorila z p├┤vodnej parkovacej plochy d├┤stojn├Ż priestor pre verejnos┼ą. N├ív┼ítevn├şci parku si tu m├┤┼żu odd├Żchnu┼ą, no z├írove┼ł si aj pripomen├║┼ą dosah n├ísiln├ęho ─Źinu. Stret r├┤znych n├ízorov vyjadruje kri┼żovanie hlavn├Żch komunik├íci├ş.

Krajinn├Ż architekt: Katar├şna Mon─Źek. Foto: Marek Vel─Źek.
Krajinn├Ż architekt: Katar├şna Mon─Źek. Foto: Marek Vel─Źek. Zdroj: CE ZA AR

Star├ę dreviny reprezentuj├║ hist├│riu a nov├ę zase most do bud├║cnosti. Pam├Ątn├şk je centrum priestoru a dominantn├Ż bod kompoz├şcie s pietnym charakterom.

Krajinn├Ż architekt: Katar├şna Mon─Źek. Foto: Marek Vel─Źek.Krajinn├Ż architekt: Katar├şna Mon─Źek. Foto: Marek Vel─Źek.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(2)

Mestsk├Ż park v Karlovej Vsi/Park Such├í Vydrica

Park m├í by┼ą miestom┬ána oddych, relax a vo─żno─Źasov├ę aktivity. A presne toto sa sna┼żili dosiahnu┼ą architekti pri tvorbe Parku Such├í Vydrica, ktor├ęho priestor sa p├┤vodne javil ako vo─żn├í l├║ka. Probl├ęmom boli hust├ę in┼żinierske siete pod zemou. Autori v┼íak vymysleli koncept, ktor├Ż bude aspo┼ł sp─║┼ła┼ą aspekty ┼íportov├ęho parku.

Krajinn├ş architekti: Eva Wernerov├í, Ivana Citarov├í, D├ívid Grega, Tom├í┼í Pozdech ÔÇô architekt, autor skateparku a drobnej architekt├║ry. Foto: Tom├í┼í Manina, Tom├í┼í Pozdech, Ivana Citarov├í.
Krajinn├ş architekti: Eva Wernerov├í, Ivana Citarov├í, D├ívid Grega, Tom├í┼í Pozdech ÔÇô architekt, autor skateparku a drobnej architekt├║ry. Foto: Tom├í┼í Manina, Tom├í┼í Pozdech, Ivana Citarov├í. Zdroj: CE ZA AR

A tak vznikol koncept Parku Such├í Vydrica, ktor├Ż pozost├íva z reprezentat├şvnej promen├ídovej ─Źasti a akt├şvnej centr├ílnej plochy.

Krajinn├ş architekti: Eva Wernerov├í, Ivana Citarov├í, D├ívid Grega, Tom├í┼í Pozdech ÔÇô architekt, autor skateparku a drobnej architekt├║ry. Foto: Tom├í┼í Manina, Tom├í┼í Pozdech, Ivana Citarov├í.Krajinn├ş architekti: Eva Wernerov├í, Ivana Citarov├í, D├ívid Grega, Tom├í┼í Pozdech ÔÇô architekt, autor skateparku a drobnej architekt├║ry. Foto: Tom├í┼í Manina, Tom├í┼í Pozdech, Ivana Citarov├í.Krajinn├ş architekti: Eva Wernerov├í, Ivana Citarov├í, D├ívid Grega, Tom├í┼í Pozdech ÔÇô architekt, autor skateparku a drobnej architekt├║ry. Foto: Tom├í┼í Manina, Tom├í┼í Pozdech, Ivana Citarov├í.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Fenom├ęny architekt├║ry

Nov├Ż pavil├│n urgentn├ęho pr├şjmu ÔÇô Nemocnica Bojnice

Projekt rie┼íi nov├Ż pavil├│n urgentn├ęho pr├şmu I. typu v Bojniciach s vybaven├şm nadregion├ílneho v├Żznamu. Poloha je v r├ímci are├ílu nemocnice zvolen├í tak, aby vzniklo plynul├ę prepojenie s opera─Źn├Żmi s├ílami a novou pr├şstupovou cestou pre vozidl├í RZP.

Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina.
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina. Zdroj: CE ZA AR
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina.
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina. Zdroj: CE ZA AR
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina Zdroj: CE ZA AR
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina.
Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina. Zdroj: CE ZA AR

Nov├Ż pavil├│n je zalo┼żen├Ż na princ├şpe oddelen├Żch vstupov pre chodiacich pacientov a pacientov, ktor├Żch dovezie RZP. Strecha je rie┼íen├í ako oddychov├ę miesto s pr├şjemnou zele┼łou a je pr├şstupn├í z detsk├ęho oddelenia.

Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina.Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina.Architekti: Marek Jablonsk├Ż, Stanislav Majcher. Foto: Tom├í┼í Manina
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Norma

Kto povedal, ┼że z oby─Źajn├Żch verejn├Żch toaliet nem├┤┼że vznikn├║┼ą dizajnov├í kaviare┼ł? V Pie┼í┼ąanoch n├íjde┼í kaviare┼ł Normu, ktor├í medzi okolitou zele┼łou vyplnila ÔÇ×hluch├ę miestoÔÇť mestsk├ęho parku.┬á

Architekti: Luk├í┼í Kord├şk, ┼átefan Polakovi─Ź, Tom├í┼í Vrtek. Foto: Martina Ulehlov├í, Daniel Kord├şk.
Architekti: Luk├í┼í Kord├şk, ┼átefan Polakovi─Ź, Tom├í┼í Vrtek. Foto: Martina Ulehlov├í, Daniel Kord├şk. Zdroj: CE ZA AR

Na pr├ştomnos┼ą zelene reaguje kaviare┼ł svojimi otvoren├Żmi fas├ídami. Jej kryt├í lod┼żia koncentruje v├Żh─żad na mestsk├Ż ┼żivot ul├şc. Interi├ęr je kombin├íciou bet├│nu, ocele a dreva a jej ─Źerven├í polica so schodmi odkazuje na bl├şzky Dom umenia.

Architekti: Luk├í┼í Kord├şk, ┼átefan Polakovi─Ź, Tom├í┼í Vrtek. Foto: Martina Ulehlov├í, Daniel Kord├şk.Architekti: Luk├í┼í Kord├şk, ┼átefan Polakovi─Ź, Tom├í┼í Vrtek. Foto: Martina Ulehlov├í, Daniel Kord├şk.Architekti: Luk├í┼í Kord├şk, ┼átefan Polakovi─Ź, Tom├í┼í Vrtek. Foto: Martina Ulehlov├í, Daniel Kord├şk.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Rekon┼ítrukcia, dostavba a moderniz├ícia are├ílu Slovenskej n├írodnej gal├ęrie v Bratislave

Obnova a dostavba are├ílu Slovenskej n├írodnej gal├ęrie bola pre architektov mimoriadne komplexnou ├║lohou. S├║bor stavieb a priestorov pozost├íva z mnoh├Żch umeleck├Żch slohov. Komplex je zlo┼żen├Ż z barokovej architekt├║ry, neskorej moderny architekt├║ry 70. rokov od V. Dede─Źka a s├║─Źasnej architekt├║ry.

Architekti: Martin II. Kus├Ż, Pavol Pa┼ł├ík, Martin III. Kus├Ż, M├íria Michali─Ź-Kus├í, Jana Pa┼ł├íkov├í, Vladim├şr Dede─Źek ÔÇô 60. ÔÇô 70. roky. Foto: Matej Hak├ír, J├ín Kekeli.
Architekti: Martin II. Kus├Ż, Pavol Pa┼ł├ík, Martin III. Kus├Ż, M├íria Michali─Ź-Kus├í, Jana Pa┼ł├íkov├í, Vladim├şr Dede─Źek ÔÇô 60. ÔÇô 70. roky. Foto: Matej Hak├ír, J├ín Kekeli. Zdroj: ce za ar

SNG m├í by┼ą ┼ítrukt├║rou prep├íjaj├║cou centrum mesta s dunajsk├Żm priestorom. No najm├Ą m├í pon├║knu┼ą z├í┼żitok z umenia a in┼ípirova┼ą radik├ílnym susedstvom r├┤znych auton├│mnych architekt├║r a ich jedine─Źn├Żmi v├Żstavn├Żmi priestormi.

Architekti: Martin II. Kus├Ż, Pavol Pa┼ł├ík, Martin III. Kus├Ż, M├íria Michali─Ź-Kus├í, Jana Pa┼ł├íkov├í, Vladim├şr Dede─Źek ÔÇô 60. ÔÇô 70. roky. Foto: Matej Hak├ír, J├ín Kekeli.
Architekti: Martin II. Kus├Ż, Pavol Pa┼ł├ík, Martin III. Kus├Ż, M├íria Michali─Ź-Kus├í, Jana Pa┼ł├íkov├í, Vladim├şr Dede─Źek ÔÇô 60. ÔÇô 70. roky. Foto: Matej Hak├ír, J├ín Kekeli.
Architekti: Martin II. Kus├Ż, Pavol Pa┼ł├ík, Martin III. Kus├Ż, M├íria Michali─Ź-Kus├í, Jana Pa┼ł├íkov├í, Vladim├şr Dede─Źek ÔÇô 60. ÔÇô 70. roky. Foto: Matej Hak├ír, J├ín Kekeli.
Zobrazi┼ą gal├ęriu
(3)

Pokia─ż si zvedav├Ż aj na v├ş┼ąazov minul├ęho roka CE ZA AR 2022, m├┤┼że┼í si pre─Ź├şta┼ą n├í┼í ─Źl├ínok. O tohtoro─Źnom v├ş┼ąazovi rozhoduje pr├íve tvoj hlas. Tak ─Źo, u┼ż si si na┼íiel svojho favorita?

Domov
Zdie─ża┼ą
Diskusia