Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Martin Adam Pavlík
6. októbra 2022, 21:59
Čas čítania 3:13

Výsledky CE ZA AR 2022: sošky získali architekti za obytné bunky v Jelšave, vilu Bôrik či Novú Dunajskú

Kategória:
Kultúra
Uložiť Uložené
Výsledky CE ZA AR 2022: sošky získali architekti za obytné bunky v Jelšave, vilu Bôrik či Novú Dunajskú
Zdroj: Vladimír Eliáš

Poznáme laureátov 21. ročníka architektonických cien.

Vo štvrtok 6. októbra 2022 boli v bratislavskej Starej tržnici vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2022. Galavečerom vysielaným v priamom prenose na Dvojke RTVS sprevádzal divákov jeden z porotcov, architekt Juraj Benetin. Šlo o jeho moderátorskú premiéru. O nomináciách či architektúre sme sa s ním rozprávali aj osobne minulý mesiac.


Pre 21. ročník ocenenia si vyhlasovateľ Slovenská komora architektov vybral motto #regenerácia. „Práve tá sa ukazuje ako nástroj zodpovedných postupov obnovy krajiny. Úcta k starému vytvára novú kultúrnu vrstvu krajiny,“ objasnil Iľja Skoček, predseda komory.

O tom, že nejde o prázdne gesto, svedčí, že za víťaza kategórie fenomény architektúry porota v tomto ročníku vybrala nenápadný zásah umiestnený v ruine kaštieľa. Kolektív mladých autorov obrátil zaužívané predstavy naruby a rozhodol sa ako nultý krok pred časovo, organizačne a finančne náročnou rekonštrukciou sprístupniť chátrajúcu pamiatku formou zážitkového ubytovania.

Porota už v nomináciách ocenila aj ďalších architektov a investorov, ktorí sa odhodlali nanovo využiť skrytý potenciál existujúcich stavieb alebo ich častí. Od rodinného domu postaveného v starom mlyne cez nápadité rekonštrukcie domov s tradičnými pôdorysmi či panelákových interiérov až po zastavanie prieluky v zástavbe budovou, ktorá sa nesnaží pútať pozornosť.

18. apríla 2024, 14:00 Čas čítania 4:15 V centre Bratislavy vyrastie prvá uhlíkovo neutrálna štvrť. Prinesie zeleň, parky aj cyklotrasy V centre Bratislavy vyrastie prvá uhlíkovo neutrálna štvrť. Prinesie zeleň, parky aj cyklotrasy

„Vnímam, že sa zvyšuje rešpekt voči pamiatkam. Aj napriek bolestivým výnimkám je tu záujem o nelikvidáciu budov, snaha rekonštruovať budovy, aj keď nemajú mimoriadnu architektonickú kvalitu. To, čo sledujeme oproti predchádzajúcemu obdobiu, je aj zvyšujúci sa záujem o prírodné prostredie,“ hovorí členka poroty, rektorka VŠVU Bohunka Koklesová.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Novinkou tohto ročníka bola nová podoba sošky CE ZA AR, ktorej autorkou je dizajnérka Ľubica Segečová. Navyše po prvýkrát soškami neboli ocenení iba víťazi jednotlivých kategórií, ale aj ostatné nominované diela. Ako v úvode priameho prenosu zaznelo, Slovenská komora architektov sa týmto krokom rozhodla „ukázať, že ich práca zrkadlí kvalitu a na tej záleží“. Nové sošky CE ZA AR sú zároveň zavŕšením zmeny vizuálnej identity Slovenskej komory architektov.

Medzinárodná porota tento rok vyberala z 88 prihlásených diel. Dvadsaťdeväť z nich navštívila na ceste naprieč Slovenskom, aby napokon vybrala 24 finalistov v šiestich kategóriách. Osobné návštevy sa pritom aj v tomto ročníku ukázali ako rozhodujúce pri posudzovaní kvality jednotlivých diel.



Neopakovateľná atmosféra, zasadenie do kontextu ulice, štvrte či prírodného prostredia, ale aj ohľaduplnosť k verejnému priestoru a minimalizácia environmentálnej záťaže sú znakmi, ktoré pri hodnoteniach poroty zohrali významnú úlohu.

17. apríla 2024, 11:00 Čas čítania 1:16 FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky

„Cieľom bolo, aby sa tohtoročná porota zjednotila na výbere, ktorý má ambíciu vyzdvihnúť na vrchol také diela, ktoré sa čo najpoctivejšie usilujú o zvýšenie kvality architektúry a všetkého, čo s touto dôležitou, skvelou, zložitou, všetko ovplyvňujúcou a hlavne neustále fascinujúcou profesiou súvisí,“ objasnil rozhodovanie predseda poroty, architekt Jakub Cigler.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Porota hodnotila diela v zložení:

Juraj Benetin (architekt, Slovenská republika)

Jakub Cigler (architekt, Česká republika, predseda poroty CE ZA AR 2022)

Bohunka Koklesová (rektorka VŠVU, Slovenská republika)

Igor Marko (architekt a urbanista, Slovenská republika/Veľká Británia)

Vladimír Sitta (krajinný architekt, Česká republika)

Pavol Šilla (architekt, Slovenská republika)

Štěpán Valouch (architekt, Česká republika)

Laureáti CE ZA AR 2022

Kategória bytové domy

Nová Dunajská

Bratislava

Ateliér: JRKVC

Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla

Foto: Peter Jurkovič

NOVÁ DUNAJSKÁ (Bratislava, rok realizácie: 2021, ateliér: JRKVC, architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla).
NOVÁ DUNAJSKÁ (Bratislava, rok realizácie: 2021, ateliér: JRKVC, architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla). Zdroj: Peter Jurkovič

Kategória občianske a priemyselné budovy

Záhradné centrum Plantex

Veselé pri Piešťanoch

Architekt: Adam Lukačovič

Foto: Adam Lukačovič

ZÁHRADNÉ CENTRUM PLANTEX (Veselé pri Piešťanoch, rok realizácie: 2020, architekt: Adam Lukačovič).
ZÁHRADNÉ CENTRUM PLANTEX (Veselé pri Piešťanoch, rok realizácie: 2020, architekt: Adam Lukačovič). Zdroj: Adam Lukačovič

Kategória interiér

EMA

Bratislava

Ateliér: TOITO

Architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke

Foto: Katarína Príkopská

EMA (Bratislava, rok realizácie: 2021,ateliér: TOITO, architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke).
EMA (Bratislava, rok realizácie: 2021,ateliér: TOITO, architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke). Zdroj: Katarína Príkopská

Kategória rodinné domy 

Vila Bôrik

Žilina

Ateliér: PLURAL, LABAK

Architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov

Krajinný architekt: Michal Marcinov

Iné: Katarína Kyselová, Samuel Šimonovič

Foto: Maxime Delvaux

VILA BÔRIK (Žilina, rok realizácie: 2021, ateliér: PLURAL, LABAK, architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov, krajinný architekt: Michal Marcinov, iné: Katarína Kyselová – statika, Samuel Šimonovič – oceľové konštrukcie).
VILA BÔRIK (Žilina, rok realizácie: 2021, ateliér: PLURAL, LABAK, architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov, krajinný architekt: Michal Marcinov, iné: Katarína Kyselová – statika, Samuel Šimonovič – oceľové konštrukcie). Zdroj: cezaar.tv/Maxime Delvaux

Kategória exteriér 

Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy

Bratislava

Ateliér: BAKYTA architekti

Architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková

Iné: Pavol Drha, Július Vass

Foto: Matej Hakár

OBNOVA TURISTICKÉHO AREÁLU MALÝ SLAVÍN V MESTSKÝCH LESOCH BRATISLAVY (Bratislava, rok realizácie: 2021, ateliér: BAKYTA architekti, architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková, iné: Pavol Drha – statik, Július Vass – spolupráca).
OBNOVA TURISTICKÉHO AREÁLU MALÝ SLAVÍN V MESTSKÝCH LESOCH BRATISLAVY (Bratislava, rok realizácie: 2021, ateliér: BAKYTA architekti, architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková, iné: Pavol Drha – statik, Július Vass – spolupráca). Zdroj: Matej Hakár

Kategória fenomény architektúry

Bunky Jelšava, kaštieľ Coburgovcov

Jelšava

Ateliér: 2021

Architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká

Iné: Matúš Šestina, Miro Šestina, Čierne diery, Laura Murguía Sánchez, Lenka Balážová, František Hladký

Foto: Vladimír Eliáš

Bunky Jelšava, kaštieľ Coburgovcov (Jelšava, rok realizácie: 2020 – 2022, ateliér: 2021, architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká, iné: Matúš Šestina – spoluautor dizajnu buniek, Miro Šestina – spoluautor dizajnu buniek, Čierne diery – osvietený investor, Laura Murguía Sánchez – svetelný dizajn, Lenka Balážová – svetelný dizajn, František Hladký – statik).
Bunky Jelšava, kaštieľ Coburgovcov (Jelšava, rok realizácie: 2020 – 2022, ateliér: 2021, architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká, iné: Matúš Šestina – spoluautor dizajnu buniek, Miro Šestina – spoluautor dizajnu buniek, Čierne diery – osvietený investor, Laura Murguía Sánchez – svetelný dizajn, Lenka Balážová – svetelný dizajn, František Hladký – statik). Zdroj: Vladimír Eliáš

Špeciálne ocenenia 

Svojho favorita spomedzi nominovaných diel si vyberala aj verejnosť. Hlasovanie o víťazovi Ceny verejnosti prebiehalo po prvýkrát aj počas televízneho prenosu a meno víťaza tak bolo prekvapením pre televíznych divákov aj pre všetkých prítomných. Cenu verejnosti napokon získal projekt obnovy mestskej plavárne v Trebišove.

16. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 5:42 Neďaleko Slovenska vystúpi Travis Scott či Nicki Minaj. Na ktoré koncerty a festivaly sa oplatí ísť toto leto? (PREHĽAD) Neďaleko Slovenska vystúpi Travis Scott či Nicki Minaj. Na ktoré koncerty a festivaly sa oplatí ísť toto leto? (PREHĽAD)

V rámci galavečera bolo tradične udelené aj ocenenie Patrón architektúry, ktorým predstavenstvo Slovenskej komory architektov vyzdvihuje jednotlivcov alebo organizácie, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a propagáciu slovenskej architektúry. Laureátom sa stal Metropolitný inštitút Bratislavy za prínos pri tvorbe stratégií mestského rozvoja a príprave verejných investícií.

Za tri roky svojej činnosti vniesol do rozhodovania o investíciách mesta dôraz na transparentnosť, kvalitu, komplexný výskum, zber dát a participáciu verejnosti. Zorganizoval už 15 súťaží návrhov v oblasti architektúry, urbanizmu a krajinnej architektúry a vytvoril viac ako tucet manuálov na tvorbu verejných priestorov – od zelene cez dlažbu až po mobiliár. Svojou profesionálnou činnosťou prispieva k udržateľnému rozvoju Bratislavy a slúži ako vzor pre iné mestá a ďalšie územné celky.

Domov
Zdieľať
Diskusia