Neskorobarokový objekt stojí priamo v centre mesta. Budova sa takmer dve dekády nevyužívala.
Historický kláštor v Rožňave zmenil vďaka ateliéru Sadovsky & Architects svoju tvár. Na projekte pracovali architekti Oliver Sadovský a Martin Červienka. Neskorobaroková budova sa nevyužívala takmer dve dekády. Priestory s pôvodnými klenbovými stenami dostali nový minimalistický dizajn, pýšia sa jemnou farebnou paletou.
Zachovaná zostala aj omietka, ktorá do súčasného nového „šatu“ maximálne zapadá. „Návrh je minimalistický, podčiarkuje myšlienku jednoduchého a nenáročného prostredia kláštora. Dôraz sa kládol na použitie tradičných materiálov. Drevo v kombinácii s pôvodnými omietkami prispieva k útulnosti a vytvoreniu príjemnej atmosféry pre hostí. Nutné zásahy kvôli hygienickému jadru a kuchynkám boli minimalizované a realizované s opatrnosťou, aby sa zachovala autenticita,“ opisuje projekt ateliér Sadovsky & Architects.
Príbeh františkánskeho kláštora siaha do začiatku 18. storočia. V druhej polovici 20. storočia sa v dôsledku nastolenia nového režimu zmenila jeho funkcia a neskôr postupne začal chátrať. Ide o budovu, v ktorej sídli kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, ktoré vytvorilo občianske združenie Otvor dvor. Vďaka tomu vzniklo kultúrne centrum s viacerými funkciami, ako napríklad co-working, ateliéry, kaviareň, kníhkupectvo. Ateliér Sadovsky & Architects oslovili na premenu ubytovacích jednotiek.
Architekti mali v rámci zadania zrekonštruovať dva apartmány. K obnove pristupovali citlivo a s rešpektom, pracovali spolu s lokálnym združením s cieľom zachovať historickú hodnotu diela a vytvoriť priestory zodpovedajúce súčasným potrebám ubytovania. Pozri sa na šikovný výsledok, v ktorom cítiť atmosféru historických priestorov a zároveň vidieť architektonicky kvalitné riešenia.
Praktickosť apartmánu je na prvom mieste
Apartmány sú zariadené tak, aby návštevníkom poskytli komfortné ubytovanie s vlastnou hygienou a kuchynkou. Samotný interiér je zostavený z nevyhnutných, no kvalitných nábytkových prvkov. Zámerom architektov bolo vytvoriť priestor, ktorý neponúka rozptýlenie, ale skôr upriamuje pozornosť na to podstatné. Prioritou bola praktickosť a minimalizovanie „zbytočností“. Pri svojej práci sa vo veľkej miere inšpirovali okolitým prostredím a historickým kontextom.
V apartmáne prevládajú neutrálne farby. Čo sa týka materiálu, architekti stavili na drevo, ktoré dominuje pri nábytku aj podlahe. To spolu s jemnými odtieňmi vytvára priam „zenovú“ atmosféru. Zaujímavým detailom sú aj klenby, ktoré priestoru dodávajú úplne iný rozmer.
Hosť by mal cítiť, že sa nachádza v historickej budove kláštora, v objekte, ktorý má nejakú históriu a príbeh. „Ten sa da čítať napríklad na odkrytých vrstvách maľoviek na klenbách. Základným materiálom je drevo, na podlahách a v stavbách hygienických boxov sú použité borovicové bielené dosky, nábytok je z masívneho jaseňa. Zároveň vo zvolenej neutrálnej palete nepôsobia zásahy invazívne a návštevníkovi poskytujú autentickú atmosféru kláštora,“ približujú architekti.
V kláštore návštevníci nájdu štyri dvojposteľové izby hostelového typu a dva apartmány (3- a 4-posteľový). Izby v budove bývalého františkánskeho kláštora sú na prvom poschodí. Okrem toho sa pýši kaviarňou Rajský dvor, kníhkupectvom Artforum aj co-workingom. Počas celého roka kultúrno-kreatívne centrum v Rožňave pripravuje pre ľudí koncerty, diskusie a kvízy. Noc v dvojlôžkovom apartmáne stojí 77 eur.