Zaujímavé fakty o tele, ktoré možno ani nevieš.
Máš prehľad o tom, koľko kostí je v ľudskom tele, a vieš, prečo občas trochu zapáchame? Kde všade cítia ženy počas menštruácie bolesť a ako sa volajú niektoré kosti? Každý, kto na hodinách biológie aspoň občas dával pozor, by mal aspoň polovicu týchto vecí vedieť bez premýšľania. Otestuj sa v našom kvíze a zisti, ako dobre sa vyznáš v ľudskom tele.
Keď ide o zdravie, v Refresheri si dávame záležať na správnosti informácií. Preto každý fakt poctivo overujeme prostredníctvom odborníkov a relevantných štúdií. Ak si chceš prečítať viac textov o ľudskom zdraví a našich telách, sleduj túto sekciu.
KVÍZ: Čo vieš o ľudskom tele?
110
Ktorý orgán ľudského tela je najväčší?
pečeň
koža
pľúca
tenké črevo
Vysvetlenie
Najväčším ľudským orgánom je koža: predstavuje asi 8 – 16 percent hmotnosti dospelého človeka. Chráni telo pred vonkajším prostredím, podieľa sa aj na dýchaní, regulácii telesnej teploty a vylučovaní potu. Klikni sem a zistíš viac informácií o tom, ako sa o kožu starať a v čom všetkom ti vedia kožní lekári pomôcť. Zdroj.
Zdroj:
Pexels/Sora Shimazaki
210
Na ktorých miestach na tele môžu pociťovať niektoré ženy bolesti a kŕče počas menštruácie?
v bruchu
na spodnom chrbte
na stehnách
všetky odpovede sú správne
Vysvetlenie
Väčšina žien na svete má s menštruačnými bolesťami a kŕčmi skúsenosti. Pociťovať ich môžu v bruchu (najmä v oblasti podbruška), na spodnom chrbte, vystreľovať však môže až do stehien. Sprevádzať ich môže nevoľnosť a vracanie. O tom, čo proti týmto bolestiam naozaj zaberá a prečo vlastne vznikajú, sme sa s gynekologičkami rozprávali v tomto článku. Zdroj.
Zdroj:
Unsplash/Hayes Potter
310
Čo si myslíš o tomto tvrdení? Každý človek má jedinečný odtlačok jazyka, ktorý by sa dal použiť podobne ako odtlačky prstov na identifikáciu.
pravda
hlúposť
Vysvetlenie
Odtlačok jazyka, teda jeho veľkosť a tvar, ako aj štruktúra povrchu je naozaj jedinečná. Podľa tejto vedeckej štúdie sa tu skrýva aj forenzný potenciál, keďže sa z jazyka dá presne identifikovať človek.
Zdroj:
Unsplash/Mathew Schwartz
410
Vráťme sa k úplným základom. Koľko kostí má priemerný človek?
106
206
306
406
Vysvetlenie
Deti sa rodia so zhruba 270 kosťami, v priebehu života sa niektoré z nich zrastú s ďalšími. Dospelý človek má v priemere 206 kostí. Zdroj.
510
Si v polovici kvízu, pridávame chyták na prebudenie. Ktoré z nasledujúcich slov neoznačuje časť ľudského tela?
nákovka
strmienok
rohovka
remienok
Vysvetlenie
Nákovka a strmienok spolu s kladivkom tvoria sluchové kostičky v dutine stredného ucha. Rohovka je priehľadná predná časť očnej gule. No a remienok majú možno tak tvoje hodinky.
Zdroj:
DreamWorks
610
Pamätáš si ešte niečo z latinčiny? Ak áno, určite vieš, že femur je...
časť lebky
stehenná kosť
jedna z kostí na dlani
hrudná kosť
Vysvetlenie
Stehenná kosť má v latinčine meno takmer ako kráľ Julien z Madagaskaru (ten bol však lemur, nie femur).
710
Kde leží Varolov most?
niekde pri Karlových Varoch
v zadnom mozgu
medzi pošvou a maternicou
nad Achillovou šľachou
Vysvetlenie
Zadný mozog tvorí Varolov most a mozoček. Varolov most je súčasťou mozgového kmeňa, v ktorom sú centrá životne dôležitých funkcií a reflexov.
810
Ľudské telo občas viac zapácha. Je to preto, že sa potíme?
áno, samozrejme
nie
Vysvetlenie
Pot sám osebe nezapácha, môžu za to baktérie, ktoré sa na danom mieste rozmnožia. Klikni sem a prečítaj si skutočne podrobný článok o tom, ako bojovať s potením (mokrom) a čo zaberá na zápach samotný. Poradili nám skúsené kožné lekárky.
Zdroj:
Unsplash/Element5 Digital
910
Zdravý človek denne stráca 50 až 100 vlasov. Ak ich strácaš dlhodobo viac, dôvodom môže byť:
genetika
stres
hormonálne zmeny v tele
všetky odpovede sú správne
Vysvetlenie
Príčin vypadávania vlasov je veľmi veľa, ak ťa trápia riedke či holé miesta na hlave, pomôže ti s tým kožný lekár. Vlasy môžu vypadávať aj po infekčných ochoreniach, vplyvom stresu či hormónov (napríklad po pôrode), ale dôvodom môže byť aj nesprávna starostlivosť alebo genetika. Klikni sem a prečítaj si komplexný článok o dôvodoch vypadávania vlasov. Poradíme ti aj, čo s tým robiť.
1010
Posledná otázka preverí najmä to, či pravidelne čítaš články na Refresheri. Veľkú potrebu by sme mali vykonávať v drepe, nie posediačky, pretože je to pre nás prirodzenejšie a zdravšie. Je to pravda?
áno
nie
Vysvetlenie
Odborníci vravia, že vyprázdňovanie v sede je ťažké, núti nás to tlačiť. Naopak, v podrepe sa tento sval uvoľní a hrubé črevo sa zarovná s konečníkom, vďaka čomu sa vyprázdniš oveľa ľahšie. Gastroenterológa Ladislava Kuželu sme sa opýtali 11 otázok o trávení. Klikni sem a zistíš jeho odpovede.