Tipneš správne všetky?
Ženy nie sú z Venuše ani muži z Marsu. Napriek tomu máme niekedy pocit, že to opačné pohlavie pochádza z inej planéty. Rozdiely medzi pohlaviami sú skutočné a vo väčšine prípadov je „na vine“ evolúcia. Niektoré odlišnosti si však nedokážu vysvetliť ani vedci. Jedno z pohlaví má napríklad viac chuťových pohárikov ako druhé. Dohady o tom, čo si objednáte na večeru, tak naberajú nový rozmer. Nič konkrétne ti však neprezradíme, o zaujímavých faktoch o ľudskom tele sa môžeš presvedčiť v kvízových otázkach.
Ženy v biznise
Rozdiely medzi pohlaviami môžu byť prospešné aj v pracovnom živote. V minulosti bola práca v oblasti IT a inovácií viac-menej mužskou záležitosťou. To už však v dnešnej dobe neplatí. Jasným príkladom je aj spoločnosť Wolt. Z celého tímu Wolt či Wolt Market tvoria ženy viac než polovicu zamestnancov a toto rozdelenie platí aj pre riadiace pozície, kde sú obe pohlavia zastúpené rovnakým dielom.
„Na ceste za svojím cieľom je dôležité nenechať sa odradiť ani náznakmi diskriminácie, ak sa s nimi ženy stretnú. Nemali by sa tolerovať, ale zároveň sa k nim treba postaviť vecne a pragmaticky,“ vysvetľuje generálna riaditeľka Wolt Market Českej a Slovenskej republiky Jana Trnovská. Koncept online supermarketov postavila na Slovensku aj v Česku od základov a priviedla ho do dnešnej podoby. Dodáva, že pri práci sa stretáva aj s mnohými predsudkami, ktoré v našej krajine nie sú len mužskou záležitosťou. „Aj ženy by sa mali zamyslieť. Vedia mať totiž rovnako stereotypné očakávania od iných žien ako muži.“
Zuzana Višniarová, ktorá je na pozícii Head of Development, sa pri kontakte s vonkajším okolím stretáva s predsudkami pomerne bežne. „Mnohokrát nie je ťažké v mojej práci natrafiť na ľudí, ktorí chcú počuť presne to, čo hovoríte, akurát nie zo ženských úst,“ vysvetľuje. Na druhej strane vo Wolte cíti podporu a rešpekt bez ohľadu na to, kto s ňou sedí pri stole.
Podľa Alex Bošelovej, Restaurant Partnership Team Lead, je pri práci najdôležitejšie ísť príkladom pre svojich kolegov. Dobrý líder by sa mal zamerať na potenciál jednotlivca a následne skombinovať rôznorodosť kolegov v prospech čo najlepších tímových výsledkov. „Či už v množstve organizačných povinností, či v potrebe myslieť na detaily, zvažovať mnohé alternatívy, hľadať najlepšie riešenie, snažiť sa predvídať, prepájať prácu kolegov z rôznych oddelení vo Wolte a motivovať všetkých, ktorí na projekte pracujú,“ vysvetľuje Lucia Harbuláková, ktorá pracuje na pozícii Operations Lead.
Úspešný líder by mal zároveň vedieť inšpirovať svoj tím. „To je na práci s ľuďmi zároveň aj to najťažšie, pretože každý z nás je iný a ku každému treba pristupovať individuálne, čo často vyžaduje veľkú dávku empatie,“ uzatvára manažérka 45-členného tímu supportu Sabina Kahay.