Policajná inšpekcia rozhodla o zastavení trestného stíhania, na rade je prokuratúra, ktorá toto rozhodnutie preskúma.
Policajná inšpekcia ukončila vyšetrovanie samovraždy bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, informuje na facebookovej stránke Generálna prokuratúra Slovenskej republiky. Vyšetrovateľ vydal rozhodnutie, ktorým trestné stíhanie zastavil.
V preklade to znamená, že sa stotožnil s verziou, že v prípade exšéfa polície došlo k smrti tak, ako skonštatovala komisia ministerstva spravodlivosti.
„Rozhodnutie bolo predložené na Krajskú prokuratúru Prešov a súčasne bolo doručené splnomocnencom poškodených, ktorí proti rozhodnutiu o zastavení trestného stíhania podali sťažnosť,“ píše prokuratúra.
Vyšetrovanie trvalo rok a pol, absolvovali počas neho aj rekonštrukciu prípadu, na ktorej sa zúčastnil generálny prokurátor Maroš Žilinka.
„Rozhodnutie vyšetrovateľa, pozostávajúce z 283 strán, a spisový materiál, pozostávajúci z X zväzkov a 2 885 strán, sú predmetom preskúmania dozorujúcim prokurátorom, ktorý rozhodne aj o podaných sťažnostiach po ich predložení spolu s odôvodnením,“ dodáva prokuratúra na Facebooku.
Proti Lučanskému vypovedali viacerí
Milana Lučanského zadržali v rámci akcie Judáš na konci roka 2020. Obvinený bol z prijímania úplatkov, ktorých výška mohla prekročiť hodnotu 510-tisíc eur. Vypovedali proti nemu podnikateľ blízky tajnej službe František Böhm, ale aj bývalý policajný funkcionár Norbert Paksi.
Proti Milanovi Lučanskému vypovedal aj bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník, ktorý tvrdí, že bol súčasťou organizovanej skupiny N. Bödöra. Jeho výpoveď sa týkala kauzy Eco Invest, ktorá súvisí s ružomberskými papierňami patriacimi finančníkovi Milanovi Fiľovi.
Milan Lučanský mal podľa Bernarda Slobodníka prsty údajne aj v kauze Batoh z roku 2017. Bývalý námestník SIS Boris Beňa tvrdí, že Milan Lučanský varoval oligarchu Kvietika, že na ňom pracuje polícia.
Novinári neskôr vystopovali 116 miliónov eur tečúcich cez Slovensko do Číny. František Böhm podľa investigatívnych novinárov z ICJK v tejto súvislosti svedčil aj proti Milanovi Lučanskému, ktorý sa vraj sťažoval, že úplatky chodili v 5- a 10-eurových bankovkách.