Mal by si vidieť návrat Rýchlej roty v podaní animovaných postáv Chipa a Dala?
Pamätáš si animovaný seriál Rýchla rota Chipa a Dala? Naše sobotné rána sa bez neho nemohli zaobísť. Keď však spoločnosť Disney oznámila, že s týmito postavami natočí nový film, iba sme sa kyslo zatvárili. V poslednom desaťročí totiž veľké hollywoodske štúdiá oživujú jednu nostalgickú značku za druhou v snahe vyžmýkať z nich peniaze. Stavia na nostalgiu, no zabúdajú na kvalitu.
Duchovný nástupca komédie Who Framed Roger Rabbit?
Po prvom traileri na film Chip and Dale: Rescue Rangers sme však ostali milo prekvapení. Že by si Disney dalo záležať a natočilo kvalitný nostalgický film? Navyše taký, ktorý pôsobí ako duchovný nástupca snímky Who Framed Rogger Rabbit z roku 1988, keď režisér Robert Zemeckis (Forrest Gump, Návrat do budúcnosti) natočil nesmrteľnú klasiku?
Králik Roger v nej čelil obvineniu z vraždy a detektív Eddie Valiant sa snažil očistiť jeho meno, pričom stretol desiatky legendárnych animovaných postavičiek z rôznych filmov a seriálov od viacerých hollywoodskych štúdií.
Chip a Dale robia niečo podobné. Stretávame ich desiatky rokov po skončení ich animovaného seriálu. Dale sa márne snaží oživiť zašlú slávu a Chip pracuje ako poisťovací agent. Po dlhých rokoch, počas ktorých sa vôbec nerozprávali, ich spojí záhadné zmiznutie kamaráta Montyho Jacka.
Rovnako ako Králik Roger, aj oni vyšetrujú krimiprípad, akurát bez citeľnej ľudskej pomoci. Jedným z najväčších dôvodov, prečo je tento film v najlepšom prípade len duchovným pokračovaním Králika Rogera a nie ďalšou klasikou, je to, že ľudské postavy veľmi neinteragujú s tými animovanými.
Eddie Valiant sa v snímke Who Framed Rogger Rabbit neustále dotýkal animovaných postavičiek, respektíve sa s nimi bil a naháňal, vďaka čomu pôsobil ako súčasť dvoch veľmi odlišných svetov (animovaný a skutočný), ktoré medzi sebou prekvapivo dobre fungujú.
V novom Chipovi a Dalovi sa však nič také nestane. V podstate ide o animovaný film, v ktorom hrá reálny, ľudský svet a jeho postavy len úlohu pozadia pre príbeh a animované postavy. Chipovi a Dalovi pomáha ľudská detektívka, no na rozdiel od Eddieho Valianta je tuctová, nudná a nevýrazná, pričom nemá takmer žiadny vplyv na dej.
Ten je veľmi predvídateľný a z hľadiska krimižánru neponúka nič nadpriemerné, ale dá sa vnímať aj z pozitívnej stránky, keďže vo viacerých smeroch kritizuje Hollywood. Tým najzásadnejším je motivácia záporáka – je ním herec, ktorý stvárnil Petra Pana.
Keď zostarol, hollywoodski producenti sa mu obrátili chrbtom a on ostal bez práce. Tvorcovia takto odkazujú na zlé správanie hollywoodskych tvorcov voči detským hercom, ktorých v podstate využívajú a v mnohých prípadoch im aj zničia život.
Film si uťahuje aj z klišé a nepodarených prvkov seriálu Rýchla rota a jemne si robí žarty aj z celkovej hollywoodskej produkcie. Tvorcom bolo jedno, či si uťahujú zo spoločnosti Disney, ktorá výrobu tohto filmu zaplatila, alebo si „kopnú“ do komiksoviek od štúdia Warner Bros. či do série Rýchlo a zbesilo od štúdia Universal. Remaky, reštarty, nekonečné pokračovania a prehustenie komiksoviek v kinách, to všetko si „zlizlo“ poriadnu dávku parodovania.
Podobne ako Králik Roger či Space Jam, aj tento film je plný takzvaných easter eggov a krátkych rol rôznych postáv (takzvané cameo roly). Ide o vtipné či nostalgické scény a odkazy na staré klasiky, ktoré si možno ani nevšimneš. Vo filme tak môžeš zbadať siluetu Asha z Pokémonov, obľúbené postavy z Disneyho animákov, ale aj veľmi podarený odkaz na Jurský park a hollywoodske klasiky.
Akurát máme dojem, že tieto cameá a odkazy neboli také podarené ako v Králikovi Rogerovi, pričom film nie je ani taký vtipný. Keď sa tak nad tým zamyslíme, vlastne je to taký béčkový Králik Roger.
Ani niekoľko dní po pozretí filmu sa nevieme rozhodnúť, kto je vlastne hlavnou cieľovou skupinou. Sú to deti, ktorých humor a dialógy možno pobavia a nebude im prekážať dej plný klišéovitých zvratov? Alebo sú cieľovkou dospelí, ktorí docenia easter eggy a pochopia, čo znamená Ugly Sonic?
Ťažko povedať. Film Chip a Dale však uspel v tom, že si robil žarty z Hollywoodu aj zo seba. Potešil nás nostalgickým výletom do nášho detstva, odkázal na seriózne problémy Hollywoodu a bravúrne využil postavu „Ugly Sonica“.
Trocha nás sklamal z hľadiska prepojenia reálneho a animovaného sveta. V mnohom vrátane humoru zaostáva za Králikom Rogerom. Od režiséra Akivu Schafera (I Think You Should Leave with Tim Robinson, Popstar: Never Stop Stopping) sme čakali lepšie vtipy.
Štúdio Disney a tvorcovia tejto snímky si však zaslúžia pochvalu za to, čo všetko sa im podarilo napratať do tohto filmu z hľadiska bonusových postáv od iných štúdií. Je totiž vzácne, keď jedno hollywoodske štúdio dovolí použiť svoju postavu druhému štúdiu.
S odretými ušami – za niekoľko parádnych odkazov, Ugly Sonica a za úprimnú snahu natočiť niečo zaujímavé, nie iba nostalgicky zhrabnúť peniaze – udeľujeme snímke Chip ’n Dale: Rescue Rangers sedem bodov z desiatich.