RECENZIA: 3. séria Love, Death & Robots
Netflix vydal 9 nových epizód z kritikmi milovaného antologického seriálu Love, Death & Robots. Vrátili sa kvalitou na úroveň prvej série?
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
RECENZIA: 3. séria Love, Death & Robots
Netflix vydal 9 nových epizód z kritikmi milovaného antologického seriálu Love, Death & Robots. Vrátili sa kvalitou na úroveň prvej série?
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Netflix vydal 20. mája tretiu sériu antologického animovaného seriálu Love, Death & Robots. Po premiére druhej série sme boli trochu sklamaní, no nové časti nám to teraz vynahradili.
Antologický seriál sa hodnotí ťažko, keďže v ňom na seba jednotlivé epizódy vôbec nenadväzujú. Odporúčame ti, aby si sa na konečné číselné hodnotenie vôbec nezameriaval a radšej si prečítaj text a hodnotenie každej epizódy. Lepšie pochopíš, ktoré epizódy sa podarili a ktoré by mohli sadnúť aj tebe.
Ak sa ti naše recenzie a tipy na filmy/seriály páčia, prípadne sa vďaka nim rozhoduješ, do čoho investovať čas a čo ignorovať, podpor nás a staň sa členom klubu Refresher+.
Three Robots: Exit Strategies
Ide o pokračovanie jednej z epizód z prvej série, v ktorej sme spoznali troch robotov ponevierajúcich sa po spustošenej Zemi, na ktorej neostal jediný žijúci človek. Je to zároveň prvý príbeh v rámci tohto seriálu, ktorý dostal pokračovanie. Nemyslíme si však, že sme ho potrebovali vidieť.
Miestami je vtipný a má podarený záver, ale nie je ničím extra výnimočný. Love, Death & Robots je práve o unikátnych animovaných príbehoch, a aj keď v tomto svete možno existujú zaujímavé príbehové línie, táto ňou nebola. Epizóde dávame palec dole.

Bad Travelling
Našťastie na to zabudneš hneď po druhej epizóde. Režíroval ju totiž David Fincher (Se7en, Fight Club) ako svoj prvý animovaný projekt. Nesmierne sa podaril ako z hľadiska príbehu a dejových zvratov, tak aj z hľadiska kvality animácie.
Dej zachytáva lovcov žralokov, ktorých na mori prekvapí obrovský smrtiaci tvor v tvare kraba. Niekoľko ľudí zabije a od ostatných chce, aby ho vzali na ostrov plný ľudí. Ak mu vyhovejú, zvyšok posádky nechá žiť. Niektorí sú ochotní obetovať celý ostrov, iní radšej zomrú, než by nepriamo zabili nevinných ľudí. Ktorá skupina zvíťazí?
David Fincher chcel mať v epizóde špičkovú animáciu, čo sa mu podarilo. Všimnúť si môžeš napríklad to, ako sa postavám odrážajú kvapky vody z búrlivých morských vĺn, a vo veľkolepom finále si užiješ aj poriadnu deštrukciu. Fincher natočil epizódu podľa poviedky Neala Ashera, ktorý stojí aj za najlepšou epizódou druhej série – Snow in the Desert. Epizóde Bad Travelling dávame veľký palec hore.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3691 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
P. S. Hlavnú postavu si zahral herec Troy Baker, ktorý hral aj videoherného Joela z The Last of Us.

The Very Pulse of the Machine
V každej sérii sa nájde aspoň jedna epizóda, ktorá svoj príbeh rozpráva cez poetické momenty, nejasné dialógy či surreálne výjavy. Keď sa to podarí, človek nad danou epizódou premýšľa aj dlho po jej skončení. To je aj prípad časti o astronautke Marthe Kivelson, ktorá po nehode odoláva nehostinným podmienkam na povrchu neznámej planéty. Navyše sa musí ponáhľať, keďže jej dochádza kyslík.
Do tela si vpichne drogy, aby utlmila bolesť, no tie vyvolajú halucinácie. Martha nevie, čo je skutočné a čo je len výplod jej bujnej fantázie. Najlepšie na tom je, že sa to nedozvie ani divák, takže si dej môžeš vyložiť viacerými spôsobmi. Epizódu zdobí nádherná animácia a soundtrack. Palec hore.

Night of the Mini Dead
Na túto epizódu sme sa veľmi tešili už po prvom traileri. Tvorcovia jej dej vyrozprávali z pohľadu zhora. Animovaná epizóda je plná chaosu a tvorcovia ju natočili vo vyššej rýchlosti, takže sa pri nej nenudíš ani sekundu.
Ukazuje zombíkovskú apokalypsu s množstvom vtipných momentov. Tvorcovia stavili na kreatívne scény s netradičným vizuálom, aký by sa v animácii rozhodne mal využívať viac. Pokojne by sa z toho mohlo stať nové „stop-motion“. Opäť udeľujeme palec hore.

Kill Team Kill
Táto časť sa štýlovo najviac podobá epizóde Sucker of Souls z prvej série. Nenájdeš v nej žiadne filozofické myšlienky ani prepracované dialógy. Dala by sa označiť ako „dumb fun“, teda hlúpa zábava. Celá epizóda sa točí okolo jednotky vojakov, ktorých prepadne kyberneticky vylepšený medveď grizly.
Okamžite roztrhá časť jednotky a zvyšok sa rozhodne pomstiť svojich padlých kamarátov. Od začiatku do konca je Kill Team Kill epizódou na jedno pozretie, kde si užiješ kvalitnú animáciu a oceníš detailnosť brutálnych scén. Je to jedna z epizód, na ktoré rýchlo zabudneš, no počas jej sledovania sa vôbec nenudíš.
Krása seriálu Love, Death & Robots spočíva aj v tom, že medzi epizódami si každý divák nájde niečo, čo sa mu páči. Nás táto epizóda neohúrila, ale ani vyložene nesklamala, takže ju hodnotíme priemerne a nedávame jej palec dole ani hore. Ak sa ti páčila časť Sucker of Souls z prvej série, zrejme sa ti bude páčiť aj toto.

Swarm
Režisér, scenárista a producent Tim Miller, ktorý stojí za zrodom tohto seriálu, si zaslúži obrovskú pochvalu a rešpekt, že niečo také vymyslel. Bez neho by Love, Death & Robots nevznikol, no viac epizód by už režírovať nemal.
Neohúril nás ani touto a ani svojimi dvomi predošlými časťami – Ice Age z prvej série a Drowned Giant z druhej série. Jeho tretiemu krátkemu filmu s názvom Swarm najviac chýba akékoľvek dejové rozuzlenie.
Dej zachytáva dvoch ľudí, ktorí sa rozhodnú využiť pradávnu mimozemskú rasu, vďaka ktorej bude ľudstvo napredovať. Mimozemšťania sa však začnú brániť a nasleduje dialóg medzi nimi a ľuďmi, ktorý takmer nikam nevedie. Podľa nás ide o najhoršiu epizódu z celej série, ktorej nepomohol ani fakt, že je vizuálne podmanivá. Palec dole.

Mason's Rats
Táto epizóda sa štýlom podobala na časť Kill Team Kill, bola však oveľa vtipnejšia, nechutnejšia, výraznejšia a originálnejšia. Majiteľ farmy si v nej všimne, že sa mu v stodole udomácnili myši a potkany. Rozhodne sa ich vyhubiť modernou technikou, čo vyústi do mini vojny, v ktorej myši pôsobia ako vojaci spojeneckých síl pri vylodení na Omaha Beach v Normandii počas druhej svetovej vojny.

In Vaulted Halls Entombed
Tvorcovia tohto seriálu občas obsadia do úloh aj známych hollywoodskych hercov. Napríklad v tejto epizóde si môžeš všimnúť Jaia Courtneyho z komiksového filmu Suicide Squad, Joea Manganiella z filmov Magic Mike a známa ti možno bude aj Christian Serratos zo seriálu The Walking Dead.
Všetci traja hrajú členov špeciálnej vojenskej jednotky, ktorej cieľom je záchrana rukojemníka z rúk teroristov. Vojdú za nimi do jaskyne, ktorá v sebe skrýva hrozivé tajomstvo. Členovia jednotky začnú nachádzať znetvorené ľudské telá a onedlho musia urobiť všetko pre to, aby neskončili rovnako.
V prvých sekundách ťa príjemne prekvapí kvalita fotorealistickej animácie, aj keď nie je taká kvalitná, ako napríklad v epizóde Life Hutch z druhej série, v ktorej si zahral herec Michael B. Jordan. Palec hore.

Jibaro
Pred tvorcami tejto epizódy dávame klobúk dole. Režisér David Fincher opísal jej kvalitu a unikátnosť veľmi výstižne.
„Keď mi na túto epizódu niekto povie: Toto sa mi nepáčilo, môžem tú osobu hneď odpísať a už nikdy s ňou neprehovoriť.“
Je to trochu drsné, ale Fincher tým len chcel zdôrazniť, aká je epizóda Jibaro jedinečná a technicky dokonalá. Zachytáva stredovekú jednotku vojakov, ktorí stretnú ženu ovešanú zlatom a šperkami. Jej krik spôsobí, že sa pustia do nekontrolovateľného akrobatického tanca s cieľom navzájom sa pozabíjať a utopiť. Jeden vojak jej však odoláva, pretože je nepočujúci.
Už z traileru nám bolo jasné, že táto časť bude veľmi unikátna a že rozdelí divákov na dva tábory. Má veľmi špecifický štýl animácie a pohybu postáv, ktoré nie sú úplne prirodzené a plynulé, pričom tento efekt znásobuje aj roztrasená kamera. K tomu si pripočítaj famózny zvukový dizajn, ktorý využíva to, že hlavná postava vôbec nič nepočuje, a výsledkom je krutý príbeh o nenásytnosti človeka.
Jibaro je jedna z najlepších epizód celého seriálu. Asi ťa preto neprekvapí, že ju režíroval Alberto Miego, tvorca ďalšej fantastickej epizódy The Witness z prvej série. Palec hore!

Tretia séria je v našich očiach podstatne lepšia ako tá druhá. V prípade epizód s fotorealistickou animáciou však máme dojem, že kvalita sa oproti predošlým sériám zhoršila, aj keď len veľmi málo. Problémy v produkcii spôsobené covidom na tom určite mali svoj podiel.
Tvorcovia ešte nevedia, či im Netflix umožní natočiť ďalšiu sériu, no ak by streamovací gigant seriál zrušil, bola by to ich ďalšia extrémna chyba. Nič také ako Love, Death & Robots s takouto hodnotnou kvalitou produkcie totiž neexistuje. Tretej sérii udeľujeme osem bodov z desiatich.
Sleduj Voyo kedykoľvek a kdekoľvek.SLEDUJ VOYOVyskúšať na 7 dní zadarmo
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.