Slovenský psychiater a psychoterapeut lieči vo Švajčiarsku niektorých pacientov psychedelikami. Usiluje sa o to, aby okolo nich bolo menej stigmy.
MDMA, LSD alebo ketamín. Psychedeliká sú kontroverznou témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Kým niektorí sa prikláňajú k tomu, že by sa nemali stať súčasťou psychoterapie, iní tvrdia, že by sa v terapeutickej praxi mohli využívať. Samozrejme, regulovane.
Na Slovensku je použitie psychedelík v terapii úplne zakázané. Vo Švajčiarsku však je možné získať na použitie psychedelík špeciálne povolenie, ktoré môže terapeut využiť, ak je to podľa neho potrebné.
Ján Kohút je slovenský psychiater a psychoterapeut, ktorý pôsobí vo švajčiarskom Bazileji. Pacientov lieči takzvanou psycholytickou terapiou, počas ktorej im štyri- až päťkrát do roka podá psychedeliká. Pracuje s LSD, ketamínom či MDMA.
„Všetko je o tom, aký vzťah má pacient s terapeutom, a takisto o prostredí, ktoré preňho terapeut vytvorí,“ vysvetľuje doktor Kohút.
Ján Kohút je tiež spoluzakladateľom Slovenskej psychedelickej spoločnosti, v ktorej sa snažia o to, aby psychedeliká neboli stigmou. Ako psychiater pôsobil krátky čas aj na Slovensku.
Ako presne prebieha psychoterapia s použitím psychedelík?
Najskôr skúšame pacienta liečiť konvenčnými metódami, teda psychoterapiou a dostupnými psychofarmakami. Keď to nefunguje (alebo funguje len málo) a vidíme, že sa stále „točí v kruhu“ alebo je tam hlbší problém, skúšame to uchopiť v hlbokom hypnotickom stave.
Vtedy sa pacientovi oslabí racionálne myslenie v prospech emočného prežívania. To, čo zažije počas sedení s užitím substancie, môže využiť neskôr na sedeniach bez substancie. Je dôležité, aby uchopil veci, ktoré zažije počas stavu s psychedelikami, a zakomponuje ich potom do svojej psychoterapie. Robím hlbinnú terapiu, kde dávame pacientom menšie a častejšie dávky a pomedzi to majú psychoterapiu.
Ako často podávate pacientovi dávku psychedelika?
Štyri- až päťkrát do roka. Ketamín aj častejšie, závisí to od pacienta. Dávky sa líšia, pri LSD im podávam od 75 do 250 mikrogramov. Ak by som im podal už nad 250 mikrogramov LSD, išlo by sa o psychedelickú terapiu.
To sa zrejme líši aj podľa toho, čo ktorý pacient znesie.
Áno, tieto hranice sú relatívne. Ľudia niekedy majú transcendentné zážitky už pri 150 mikrogramoch, niektorí, naopak, pri 500 mikrogramoch ani nevedia, že si niečo dali. Závisí to od štruktúry osobnosti, metabolických predispozícií.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo sa deje na terapii s pomocou psychedelík.
- Čo sa stane, ak má pacient „zlý trip".
- Či by malo byť podľa neho legalizované LSD.
- Aké má skúsenosti s psychedelikami a či si aj on dáva dávky počas terapie.
- Prečo trvá sedenie s použitím psychedelík 12 hodín.