Strana Sloboda a solidarita sa rozhodla nepodporiť zatváranie škôl, a tak hlavný hygienik Ján Mikas vyzval regionálnych hygienikov, aby tak spravili za politikov.
V celom Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka (6. 12.) pre zlú pandemickú situáciu druhý stupeň základných škôl a stredné školy.
Minister školstva Branislav Gröhling sa však s týmto rozhodnutím regionálnych hygienikov nestotožňuje, aj keď takúto možnosť majú v kompetencii. Hlavný hygienik Ján Mikas už svojich podriadených vyzval, aby školy plošne zatvárali, ak to odmietajú robiť politici.
Práve SaS bola na rokovaní vlády o prísnom lockdowne proti zatváraniu škôl. Mikas argumentuje tým, že medzi deťmi sa vírus šíri rýchlo a následne môžu nakaziť svojich rodičov, ktorí skončia v nemocnici.
Šéf rezortu školstva si myslí opak, najmä zatvorenie škôl v Bratislave vidí ako problém. „Posledné rozhodnutia RÚVZ idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav na jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese,“ konštatuje v statuse na Facebooku.
Gröhling uviedol, že vo viacerých okresoch zatvorili RÚVZ plošne všetky školy, aj keď na to podľa neho nebol dôvod, lebo v nich boli aj triedy bez infekčných žiakov.
„Pritom by vedeli úplne jednoducho identifikovať školy, kde problém je, a školy, kde problém nie je. Teraz zavreli plošne školy v najzaočkovanejšom Bratislavskom kraji, v ktorom navyše klesá sedemdňová incidencia,“ povedal. Podľa neho fakt, že sa takto necitlivo pristupuje k vzdelaniu mladých ľudí, je žalostný.
„V mnohých krajinách aj v tvrdom lockdowne ostali školy otvorené. U nás máme mäkký lockdown, kde dospelí nezaočkovaní majú kvantum výnimiek a môžu ísť do práce so sedemdňovým antigénovým testom. Ale doma zrazu ostávajú žiaci rozhodnutím RÚVZ,“ poukázal.
Opiera sa aj o slová matematika Richarda Kollára, ktorý upozornil, že v Bratislavskom kraji už máme aj plne imunizované triedy vďaka očkovaniu, ale aj ľuďom, ktorí koronavírus prekonali. „Všetko toto – zaočkovanosť tried, mladých, starších, učiteľov, stav v kraji, stav v danej škole (či sú tam zatvorené dve triedy alebo viac) – RÚVZ kompletne svojím rozhodnutím odignoroval,“ uzavrel šéf rezortu školstva.
Hlavný hygienik Ján Mikas upozorňuje, že momentálne na Slovensku kolabuje zdravotníctvo a aj u detí a mladých ľudí zaznamenávajú úrady vysoký výskyt koronavírusu. Prechod na dištančnú formu vzdelávania preto vníma ako správne riešenie. „Na tomto sa zhodujú epidemiológovia i ďalší odborníci v medicíne aj vo verejnom zdravotníctve vrátane odborného konzília,“ hovorí Mikas.