Mnohí si myslia, že polyamoria je len akousi povolenkou na sex s hocikým a kedykoľvek. Odborníčka na alternatívne vzťahy nám v rozhovore vysvetlila, že polyamorici hľadajú to, čo každý človek: lásku.
Robí im radosť sledovať, ako sa partner, ktorého milujú, intímne zbližuje s niekým iným. Dovolia si zaľúbiť sa do druhej aj do tretej osoby, lebo podľa nich láska nie je limitovaná počtom dva. Žijú v komunitách, aby sa vyhli zbytočnému šikanovaniu a stigmatizácii, a veľa času venujú filozofii – skúmajú seba aj svet. Aj takto môže vyzerať ľúbostný vzťah medzi viacerými ľuďmi naraz. Musíš odložiť všetky predsudky a očakávania, ak im chceš porozumieť.
Takzvané polyamorné vzťahy sú hlavne o láske, nie sú len o sexe alebo iných prejavoch fyzickej intimity. Tvoria ich ľudia s alternatívnym, ale hlboko premysleným pohľadom na lásku a svet. Takto ich vníma Denisa Hnatkovičová, doktorandka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.
Ku konceptu polyamorie sa dostala pri písaní dizertačky, pri ktorej sa prihlásila na tému o intimite a o tom, ako sa vyvíja vo svete. Zaoberá sa tým, aké motivácie vedú ľudí k polyamorii. Z vedeckého hľadiska tak skúma stále málo rozšírený spôsob randenia a spolužitia, ktorý sa však rozmáha už aj na Slovensku a v Česku. Popri doktorandskom štúdiu je frekventantkou dlhodobého výcviku v skupinovej psychoanalytickej psychoterapii.
Je polyamoria na zozname duševných porúch?
Môže sa stať, že to niekto tak vníma. Venovala som sa tomu, ako o nej hovoria médiá, a našla som slovenský článok spred takmer 10 rokov, ktorý ju zaradil medzi sexuálne poruchy. Dnes sa snažíme byť viac otvorení a vo vede sme opatrnejší v škatuľkovaní. Určite to nie je deviantné, neotvoríte si knihu o deviáciách a zrazu tam bude kapitola o polyamorii.
Ale závisí, ako je polyamoria realizovaná, veď aj monogamia môže byť deviantná, ak v nej je násilie. Ale to nesúvisí s tým, v akom je kto vzťahu.
Máme dáta o tom, koľko ľudí žije v polyamorných vzťahoch?
Odhady hovoria, že v USA tak žije už 1,4 milióna ľudí. Rozrastajú sa polyamorné komunity alebo vznikajú nové a aj v médiách je o nich viac počuť, takže to číslo stále rastie.
Prečo žijú zvyčajne v komunitách? Čo im to prináša?
Je to určite bezpečnejšie, pokiaľ ide o stigmatizáciu. Mnoho komunít je naozaj aj geograficky izolovaných. Ale žijú komunitne aj preto, že ich ideály sa prenášajú do spoločenských hodnôt, napríklad uznávajú egalitárstvo alebo sú vegáni.
Existuje stránka, kde si viete nájsť komunitu, ku ktorej sa chcete pridať. Zvyčajne sa polyamoria spája s vegánstvom, zaujímajú sa o egalitárstvo (hlásanie rovnosti – pozn. red.) a majú iný pohľad na vzdelávanie, napríklad domáce vzdelávanie namiesto tradičných škôl.
Ide o novodobý trend, „výmysel mladých“ alebo je polyamoria starý koncept, len o ňom počuť viac?
Nie je to novodobý výmysel, aj v ďalekej histórii nachádzame partnerstvá, ktoré neboli monogamnými vzťahmi medzi dvoma ľuďmi, ale práveže boli komunitné. Mení sa skôr motivácia ku komunitnému životu.
Ešte pred industrializáciou sa pracovalo úplne inak a nebolo bežné ani to, aby mali dvaja jedinci toľko priestoru ako teraz. Žilo sa komunitne, ale nešlo o polyamorné spolužitie, lebo tam chýbala filozofia polyamorie. Bolo to skôr o tom, aby si ľudia pomáhali. Polyamoria ako filozofia, ktorá vytvára nielen komunitu, ale prináša aj intímny vzťah medzi viacerými ľuďmi, sa spája skôr s modernou dobou.
Čo motivovalo ľudí ku komunitným vzťahom v minulosti?
Kedysi to bolo skôr o obžive, o tom, aby človek prežil. Ľudia si pomáhali, museli si zaobstarať jedlo, pracovalo sa manuálne.
Dnes ide skôr o princípy, ideológiu či filozofiu. Ekonomicky sme na tom inak, starať sa o obživu už nie je také časovo náročné a môžeme sa venovať napríklad sebarozvoju.
V českej redakcii sa kolegyňa rozprávala s herečkou Terezou Těžkou, ktorá žije v polyamornom vzťahu. V rozhovore vysvetľuje, že jej prináša radosť pozerať sa, ako sa jej partner Honza zbližuje s partnerkou Áňou a ona na tom vôbec neparticipuje. Ako vnímate takúto absenciu žiarlivosti?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či je možné milovať, aj keď nepociťuješ žiarlivosť.
- Aký je rozdiel medzi polyamoriou a otvoreným vzťahom či swingers párty.
- Ako polyamorici vychovávajú deti a či to má negatívny vplyv ich psychiku.
- Prečo polyamoria nie je nevera a ako žijú polyamorici na Slovensku a v Česku.
- Čo sa robí na zraze polyamorikov.