Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
28. novembra 2021, 14:30
Čas čítania 8:09
Tímea Krauszová

Polyamorní ľudia nechcú len vášnivý sex. Majú alternatívny pohľad na svet, zaujímajú sa o ekológiu a veľa premýšľajú (Rozhovor)

Polyamorní ľudia nechcú len vášnivý sex. Majú alternatívny pohľad na svet, zaujímajú sa o ekológiu a veľa premýšľajú (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem respondentky
REFRESHER O VZŤAHOCH A LÁSKE RANDENIE V 21. STOROČÍ
Uložiť Uložené

Mnohí si myslia, že polyamoria je len akousi povolenkou na sex s hocikým a kedykoľvek. Odborníčka na alternatívne vzťahy nám v rozhovore vysvetlila, že polyamorici hľadajú to, čo každý človek: lásku.

Robí im radosť sledovať, ako sa partner, ktorého milujú, intímne zbližuje s niekým iným. Dovolia si zaľúbiť sa do druhej aj do tretej osoby, lebo podľa nich láska nie je limitovaná počtom dva. Žijú v komunitách, aby sa vyhli zbytočnému šikanovaniu a stigmatizácii, a veľa času venujú filozofii – skúmajú seba aj svet. Aj takto môže vyzerať ľúbostný vzťah medzi viacerými ľuďmi naraz. Musíš odložiť všetky predsudky a očakávania, ak im chceš porozumieť.

traja ľudia na posteli, vzťah, polyamória
Zdroj: Pexels/cottonbro


Takzvané polyamorné vzťahy sú hlavne o láske, nie sú len o sexe alebo iných prejavoch fyzickej intimity. Tvoria ich ľudia s alternatívnym, ale hlboko premysleným pohľadom na lásku a svet. Takto ich vníma Denisa Hnatkovičová, doktorandka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.

Odporúčané
Chlapci sa pri prvom sexe urobia rýchlo a dievčatá vôbec. Vyvraciame 5 mýtov o sexe, ktoré by už mali ostať v minulosti Chlapci sa pri prvom sexe urobia rýchlo a dievčatá vôbec. Vyvraciame 5 mýtov o sexe, ktoré by už mali ostať v minulosti 13. septembra 2020, 16:21

Ku konceptu polyamorie sa dostala pri písaní dizertačky, pri ktorej sa prihlásila na tému o intimite a o tom, ako sa vyvíja vo svete. Zaoberá sa tým, aké motivácie vedú ľudí k polyamorii. Z vedeckého hľadiska tak skúma stále málo rozšírený spôsob randenia a spolužitia, ktorý sa však rozmáha už aj na Slovensku a v Česku. Popri doktorandskom štúdiu je frekventantkou dlhodobého výcviku v skupinovej psychoanalytickej psychoterapii.

Článok je súčasťou našej série O vzťahoch a láske. Venujeme sa v nej láske v každej podobe, nevyhýbame sa otázkam rodičovstva, vzťahom s deťmi, medzikamarátskym vzťahom a tým partnerským.

Je polyamoria na zozname duševných porúch?

Môže sa stať, že to niekto tak vníma. Venovala som sa tomu, ako o nej hovoria médiá, a našla som slovenský článok spred takmer 10 rokov, ktorý ju zaradil medzi sexuálne poruchy. Dnes sa snažíme byť viac otvorení a vo vede sme opatrnejší v škatuľkovaní. Určite to nie je deviantné, neotvoríte si knihu o deviáciách a zrazu tam bude kapitola o polyamorii.

Ale závisí, ako je polyamoria realizovaná, veď aj monogamia môže byť deviantná, ak v nej je násilie. Ale to nesúvisí s tým, v akom je kto vzťahu.

Máme dáta o tom, koľko ľudí žije v polyamorných vzťahoch?

Odhady hovoria, že v USA tak žije už 1,4 milióna ľudí. Rozrastajú sa polyamorné komunity alebo vznikajú nové a aj v médiách je o nich viac počuť, takže to číslo stále rastie. 

Odporúčané
Priviesť domov prvého frajera je ťažké. Ešte ťažšie, ak si chalan. Zisťovali sme, ako randia mladí queer Slováci Priviesť domov prvého frajera je ťažké. Ešte ťažšie, ak si chalan. Zisťovali sme, ako randia mladí queer Slováci 17. októbra 2021, 9:30

Prečo žijú zvyčajne v komunitách? Čo im to prináša?

Je to určite bezpečnejšie, pokiaľ ide o stigmatizáciu. Mnoho komunít je naozaj aj geograficky izolovaných. Ale žijú komunitne aj preto, že ich ideály sa prenášajú do spoločenských hodnôt, napríklad uznávajú egalitárstvo alebo sú vegáni. 


Existuje stránka, kde si viete nájsť komunitu, ku ktorej sa chcete pridať. Zvyčajne sa polyamoria spája s vegánstvom, zaujímajú sa o egalitárstvo (hlásanie rovnosti – pozn. red.) a majú iný pohľad na vzdelávanie, napríklad domáce vzdelávanie namiesto tradičných škôl. 

Denisa Hnatkovičová sa v dizertačnej práci zaoberá tým, čo ľudí motivuje vstúpiť do polyamorneho vzťahu.
Denisa Hnatkovičová sa v dizertačnej práci zaoberá tým, čo ľudí motivuje vstúpiť do polyamorneho vzťahu. Zdroj: archív respondentky

Ide o novodobý trend, „výmysel mladých“ alebo je polyamoria starý koncept, len o ňom počuť viac?

Nie je to novodobý výmysel, aj v ďalekej histórii nachádzame partnerstvá, ktoré neboli monogamnými vzťahmi medzi dvoma ľuďmi, ale práveže boli komunitné. Mení sa skôr motivácia ku komunitnému životu. 


Ešte pred industrializáciou sa pracovalo úplne inak a nebolo bežné ani to, aby mali dvaja jedinci toľko priestoru ako teraz. Žilo sa komunitne, ale nešlo o polyamorné spolužitie, lebo tam chýbala filozofia polyamorie. Bolo to skôr o tom, aby si ľudia pomáhali. Polyamoria ako filozofia, ktorá vytvára nielen komunitu, ale prináša aj intímny vzťah medzi viacerými ľuďmi, sa spája skôr s modernou dobou.

Čo motivovalo ľudí ku komunitným vzťahom v minulosti?

Kedysi to bolo skôr o obžive, o tom, aby človek prežil. Ľudia si pomáhali, museli si zaobstarať jedlo, pracovalo sa manuálne. 


Dnes ide skôr o princípy, ideológiu či filozofiu. Ekonomicky sme na tom inak, starať sa o obživu už nie je také časovo náročné a môžeme sa venovať napríklad sebarozvoju. 

Odporúčané
Juraj a Martina majú otvorené manželstvo: Nemonogamia je v úprimnom vzťahu zábava. Vyvoláva väčšiu romantiku a zvyšuje libido Juraj a Martina majú otvorené manželstvo: Nemonogamia je v úprimnom vzťahu zábava. Vyvoláva väčšiu romantiku a zvyšuje libido 19. februára 2024, 16:30

V českej redakcii sa kolegyňa rozprávala s herečkou Terezou Těžkou, ktorá žije v polyamornom vzťahu. V rozhovore vysvetľuje, že jej prináša radosť pozerať sa, ako sa jej partner Honza zbližuje s partnerkou Áňou a ona na tom vôbec neparticipuje. Ako vnímate takúto absenciu žiarlivosti?

To, že ju teší pohľad na to, ako partner prežíva intimitu s niekým iným, sa odborne nazýva komperzia. Je to snaha o ovládnutie žiarlivosti, niekedy to môže dôjsť až do takého štádia, že človek ani nepociťuje žiarlivosť, ale, naopak, cíti radosť. To môže niekomu pripadať zvláštne.

Ak nežiarlim, môže to znamenať, že neľúbim?

Z pozície monogamných ľudí je prirodzené, že ak partner nežiarli, máme dojem, že niečo nie je v poriadku. Ale polyamorné vzťahy inak ponímajú lásku a hľadajú iné veci než sexuálnu či emocionálnu exkluzivitu.

Tereza Těžká
Zdroj: instagram.com/terezatezkaofficial


Je takýto vzťah viacerých ľudí primárne o sexe?

V prvom rade je to romantický vzťah podobne ako monogamné vzťahy. Sexualita je v ňom určite nejakým spôsobom pretkaná a realizuje sa, ale závisí to od tých dohôd. Polyamorici veľmi dbajú na emočno a na to, aby tam bola prítomná láska.

Nemusí mať teda každý s každým sexuálny vzťah?

Nie, dokonca sú aj polyamorné vzťahy, ktoré sú asexuálne. Je tam silná emočná intímna väzba, tí ľudia si povedia, že to vnímajú ako romantický vzťah, ale bez toho, aby tam bola sexualita.


Naozaj teda nemusí byť každý s každým, je to otvorená voľba. Napríklad ak je partner žiarlivý, tak sa môže dvojica dohodnúť, že vzťah otvoria až neskôr, keď na to bude pripravený, a takisto môžu mať obaja rôznych partnerov, nie spoločného tretieho.

Netreba si to teda spliesť so swingers párty.

Ak niekto nepozná ten koncept a filozofiu, môže polyamorikov ľahko dať do jedného vreca so swingermi. Ale nie je to to isté, swingers párty je akési sexuálne vypudenie a motivácia na vstup na takú párty je úplne iná. Polyamorici si zakladajú na tom, aby vzťah aj vydržal. Na swingers párty ani nemusíte vidieť tvár druhého človeka.

Aký je rozdiel medzi polyamoriou a otvoreným vzťahom?

Otvorené vzťahy sú väčšinou zamerané na sex a sexuálnu rôznorodosť. To je zvyčajne motív, pre ktorý sa ľudia rozhodnú otvoriť svoj vzťah. Nemajú záujem budovať hlbšie intímne vzťahy založené na láske. Polyamoria práveže viac dbá na emočno než na to sexuálne.


Keďže v polyamorickom vzťahu je ľudí niekoľko, rozlišujú medzi sebou, kto má vyššie postavenie, alebo sú si všetci rovní?

V niektorých prípadoch môže ísť o hierarchickú polyamoriu, kde si to ľudia jasne povedia na začiatku, vedia, ktorý je ich primárny partner a ktorý sekundárny. Ale sú aj také vzťahy, kde je snaha o rovnosť a nedelia si partnerov.

traja ľudia na posteli, vzťah, polyamória
Zdroj: Pexels/cottonbro

Majú polyamorici aj deti?

Majú, áno.

V čom sa líši ich výchova od monogamných dvojíc? 

Tým, že do vzťahu pristúpia noví partneri, tak aj tí sa starajú o deti, ktoré už v tom vzťahu predtým boli. 

Vysvetľujú si, kto je ocko a kto je mamka? Ako na to potom deti reagujú, keď sa dozvedia o vzťahovom usporiadaní?

Komunikácia je určite dôležitá. Tým, že polyamoria je alternatívny spôsob, stále sú tieto vzťahy stigmatizované. Na Slovensku a v Česku je to len v zárodkoch a polyamorných rodín nie je veľa, ale v zahraničí, napríklad v USA, sa už robia aj štúdie o tom, ako tieto rodiny fungujú.


Niekedy to rodičia taja alebo to deťom povedia zahmlene, že to nie je partnerka, ale len kamarátka a podobne. Ide im o ochranu detí, aby sa nestretávali so stigmatizáciou a šikanovaním napríklad v škole. 

Odporúčané
Na Pride chodíme aj s deťmi, naša rodina je možno iná, ale riešime rovnaké problémy ako bežné páry (Rozhovor) Na Pride chodíme aj s deťmi, naša rodina je možno iná, ale riešime rovnaké problémy ako bežné páry (Rozhovor) 7. februára 2021, 12:36

Nemá potom dieťa z toho napokon väčší zmätok?

Presne preto hovorím, že komunikácia je kľúčová. Záleží od kapacity rodiča, ako je schopný komunikovať, ako to budú deti vnímať a chápať.

traja ľudia na posteli, vzťah, polyamória
Zdroj: Pexels/cottonbro


Hovoríte, že už existujú štúdie o vplyve polyamorie na deti, ktoré v takých vzťahoch vyrastali. Čo ste sa z nich dozvedeli?

Ak deti vyrastali v konfliktnej polyamorii, kde tie vzťahy neboli v poriadku, tak sa vyskytli aj prípady, kde sa pokúsili nových prichádzajúcich partnerov vyšachovať z domácnosti. Veľmi záleží na tom, ako je to dieťaťu vysvetlené.


Vieme už aj o ľuďoch, ktorí vyrastali v polyamorii, dnes už sú dospelí a hovoria o tom, aký to malo vplyv na ich psychiku a výchovu?

Niektoré deti, ktoré zažili výchovu v polyamornej rodine, chcú tiež vstúpiť do polyamorie. Majú pozitívne zážitky, komunitný život sa im veľmi páčil, bolo tam veľa rôznorodosti a zábavy a vôbec nemajú traumu alebo inú ujmu.


Ale ako som hovorila, sú aj polyamorné rodiny, kde to škrípe. Môže sa stať, že takíto ľudia to úplne opúšťajú, zanevreli na polyamoriu a vyhýbajú sa tomu.


To sa dá povedať aj o monogamnej výchove. Toxické rodinné vzťahy ovplyvňujú deti aj v dospelosti.

Áno, aj keď ide o monogamnú rodinu, kde napríklad došlo k rozvodu a deti to veľmi zle znášajú. V dospelosti sa môžu rozhodnúť, že vôbec nechcú rodinu.

Odporúčané
Kto sú nebinárni ľudia, za akých sa označujú aj Demi Lovato? Je to výmysel modernej doby alebo ich skutočná identita? Kto sú nebinárni ľudia, za akých sa označujú aj Demi Lovato? Je to výmysel modernej doby alebo ich skutočná identita? 21. októbra 2021, 16:30

Na Slovensku ešte prevláda predstava o „tradičnej rodine“. O slobodných rodičoch, rozvodoch či homosexuálnych rodičoch hovoríme málo, no o polyamorných nepočuť vôbec. Zmení sa to niekedy?

Určite diskusie, ktoré teraz prebiehajú o právach homosexuálov, majú potenciál otvoriť diskusiu aj o právach polyamorikov. Už sú diskusie v spoločnosti otvorenejšie, kedysi sme napríklad nemohli hovoriť ani o nevere, pričom dnes vieme, že môže priniesť do vzťahu aj benefity.


Nevnímajú to potom ľudia tak, že im radíte, aby si boli neverní?

Hádam nie. (úsmev) Vždy záleží na tom, za akých okolností došlo k nevere a prečo. Sú vzťahy, ktoré neveru nezvládnu, a sú také, ktoré to posilní. Dopomôže im to napríklad k lepšej intimite.

Tereza Těžká
Zdroj: instagram.com/terezatezkaofficial

Budeme musieť raz riešiť práva polyamorikov, keď ide napríklad o deti?

Vyzerá to tak, že áno. Niekde to už aj začínajú riešiť. Podobne ako si vydobyli svoje práva homosexuáli, budú to zrejme v ďalšej vlne robiť polyamorici. Už zobrať si dvoch ľudí je u nás nelegálne, takže toho bude viac.


Môže byť polyamoria len fáza?

Áno. Známa sociologička Jade Aguilarová, ktorá dlho medzi polyamornými komunitami aj žila, potvrdila, že sú ľudia, ktorí sa pridajú takpovediac len na skúšku. Potom zistia, že to nie je úplne pre nich, a odídu. Odžili si „búrlivú mladosť“ a potom vstúpili do monogamných vzťahov.

Odporúčané
Katka v 16 rokoch prišla na to, že ju vzrušuje hranie sa na zvieratká. Nie je to len sexuálne, ľudí petplay vzrušuje aj upokojuje Katka v 16 rokoch prišla na to, že ju vzrušuje hranie sa na zvieratká. Nie je to len sexuálne, ľudí petplay vzrušuje aj upokojuje 25. júla 2021, 14:30

Je monogamia pre človeka biologicky prirodzená alebo je to len spoločenský konštrukt?

Biologické a spoločenské je vždy popretkávané. Biologicky, povedzme si pravdu, je motivácia sexuálnej rôznorodosti prirodzená. Ale my ľudia nežijeme len pudovo, preto má aj monogamia u nás svoje opodstatnenie. Keď máme spolu deti, chránim si partnera aj pre ich dobro a vstupuje do toho mnoho iných faktorov. 

Stretli ste sa s polyamorikmi na Slovensku alebo v Česku. Ako žijú? Stretávajú sa tri veľké rodiny na vianočné sviatky alebo svoj vzťah držia v utajení?

S niektorými ľuďmi to ani nerozoberajú, lebo už vopred vedia, že by ich stigmatizovali a aké reakcie by dostali. Je to aj tým, že v našich končinách sa o polyamorii málo hovorí a u ľudí prevládajú stereotypné predstavy. 


Väčšinou dostávajú zvedavé otázky, za ktorými sa skrývajú predsudky. Ľudia sa pýtajú, či sa to naozaj dá, predpokladajú, že to vydrží len krátky čas, alebo spochybňujú, prečo do takého vzťahu ich blízki išli. Ide o skrytú ostrakizáciu, ktorá polyamorikom ubližuje. 


Stretávajú sa aj s tým, že to určite nie je pravá láska. To spochybňovanie ubližuje, pretože začnú sami o sebe pochybovať a nadobudnú pocit, že robia niečo zlé.

traja ľudia na posteli, vzťah, polyamória
Zdroj: Pexels/cottonbro


Je to pravá láska? Čo si o tom myslíte vy?

Ja si myslím, že sa dá milovať dvoch ľudí. Sú rôzne pohľady na lásku, ale stretla som takých ľudí a z ich slov vidím, že sa to dá. Hovoria o sebe, že milujú aj dve-tri osoby naraz.

Odporúčané
Nadávajú jej a zároveň ju sexuálne obťažujú. Transžena Charlie odjakživa vedela, že je žena. Teraz prechádza tranzíciou (Rozhovor) Nadávajú jej a zároveň ju sexuálne obťažujú. Transžena Charlie odjakživa vedela, že je žena. Teraz prechádza tranzíciou (Rozhovor) 1. novembra 2021, 9:30

Kto je vhodný adept na polyamoriu?

Musí tam byť vnútorná motivácia, nemôže ísť o manipuláciu niekým iným. Predpokladom je aj túžba objavovať, ochota opustiť komfortnú zónu a zažiť dobrodružstvo. Sú ľudia, ktorým polyamoria výrazne zlepšila kvalitu života, podľa toho to spoznáte.

Čo je v polyamorii bežnejšie: že má žena viac partnerov mužov alebo muži viac partneriek?

Polyamoria sa začala vydobýjať spolu s vývojom feminizmu, keď ženy bojovali o svoje práva a moc, ktorá bola dovtedy v rukách mužov. Presadzoval sa dvojitý štandard: ak mal muž viacero žien, tak sa mávlo rukou, je to predsa chlap. Ale žena musela byť slušná.

Polyamoria sa toto snažila spochybniť a zdôrazniť, že aj žena môže mať viacerých sexuálnych partnerov alebo môže prísť s myšlienkou, že chce otvoriť vzťah, a je to okej. Polyamoria sa vymedzuje aj voči polygamii, nie je to vzťah o moci ako mnohoženstvo. Je to láskyplný vzťah.

Polyamorici sa stretávajú osobne, ale komunikujú aj na rôznych online fórach alebo sociálnych sieťach. Čo sa rieši na zraze polyamorikov?

Pred koronou sa robili aj víkendovky, kde sa objednala chata. Viem, že mali aj prednášky, aj teambuildingové aktivity. Ja som zatiaľ na takom podujatí nebola, zúčastnila som sa len na online stretnutiach. Zvyčajne sa tam rozoberajú problémy, s ktorými sa stretávajú, a navzájom si radia. 

Domov
Zdieľať
Diskusia