V reakcii, ktorú zverejnil na Facebooku, hovorí, že tlačový zákon porušili konkrétne redakcie.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes zverejnil odpoveď na otvorený list šéfredaktorky SME a šéfredaktorov Denníka N a Aktualít, v ktorom ho vyzvali, aby sa neskrýval „pred otázkami kritických médií, ktoré sú pre demokraciu nenahraditeľné“.
Šéfredaktori v otvorenom liste tvrdia, že generálny prokurátor mohol porušiť zákon o slobodnom prístupe k informáciám. „Ohradzujeme sa proti takémuto postupu nielen v mene našich médií, ale aj v mene tých novinárov, ktorí by mohli zostať pred bránami prokuratúry pri Vašej najbližšej tlačovej konferencii,“ dodávajú.
Dôvodom tvrdých slov je, že koncom minulého týždňa nepustili novinárov z týchto redakcií na tlačovú konferenciu, na ktorej Maroš Žilinka informoval o dôvodoch, ktoré viedli k zrušeniu obvinení voči Jaroslavovi Haščákovi, Vladimírovi Pčolinskému, Zoroslavovi Kollárovi a manželom Arpášovcom.
Generálny prokurátor reaguje: Porušili ste zákon, klamete a zavádzate
V reakcii, ktorú zverejnil na Facebooku, však hovorí, že v skutočnosti tlačový zákon porušili konkrétne redakcie, pretože „v rozpore s povinnosťou vydavateľa periodickej tlače pri získavaní a šírení informácií uvádzate nepravdivé a zavádzajúce informácie“. Žilinka zdôraznil, že prokuratúra nezvolala tlačovú besedu (s cieľom poskytnúť informácie, čo by znamenalo, že všetky médiá by mali mať možnosť akreditovať sa a zúčastniť sa na nej).
Hovorí, že išlo o vyhlásenie, ktoré nazýva najefektívnejším spôsobom informovania verejnosti. Zúčastnili sa na ňom akreditované médiá, konkrétne obe slovenské tlačové agentúry SITA a TASR, a štyri celoštátne televízie.
„Zvolený formát zodpovedal danej téme a tiež nemožnosti dopĺňať alebo meniť dôvody rozhodnutia, ktoré sú obsiahnuté v ich odôvodnení,“ argumentuje Žilinka s tým, že médiá, ktoré napokon mohli prísť vypočuť si jeho slová naživo, zabezpečili relevantné pokrytie. Dodáva aj, že všetky rozhodnutia v anonymizovanej forme zverejnili aj na webe generálnej prokuratúry, a preto nemá dojem, že by bol prístup k informáciám pre verejnosť obmedzený.
Tento postup je podľa jeho slov v súlade so zákonom.
Odmieta tvrdenia, že sa chce len vyhnúť nepríjemným otázkam, a narážky na problém s demokratickými princípmi alebo na selekciu novinárov označuje za nepravdivé.