Doteraz sa takzvané gigapixelové zábery robili pri krajinkách a kamerou, toto je portrét snímaný mikroskopom.
Spoločnosť Hirox Europe minulý rok začala zaujímavý projekt, ktorý si teraz môže pozrieť každý na svojom bežnom počítači. Špeciálnym mikroskopom nasnímali slávny obraz Johannesa Vermeera Dievča s perlovou náušnicou, ktorý je momentálne vystavený v múzeu Mauritshuis v holandskom Haagu.
Základný princíp je veľmi podobný ako pri iných takzvaných gigapixelových fotografiách, ktoré si môžeš pozrieť na internete už roky. Na klasickú zrkadlovku sa urobia stovky až tisíce fotografií z jedného miesta a softvérovo sa spoja do jedného obrovského záberu. Potom je aj pri obrovskom priblížení scéna ostrá.
Nový projekt však namiesto zrkadlovky použil mikroskop, keďže celá scéna – teda olejomaľba – má fyzicky len 44 x 39 cm. Vyhotovili až 91-tisíc samostatných fotografií, pričom jeden pixel nasnímal len oblasť veľkú iba 0,0044 mm. Novým softvérom potom všetko pospájali a výsledkom je jediná fotografia s rozlíšením 93 205 x 108 565 pixelov. Teda spolu viac ako 10 gigapixelov.
Takto si každý milovník umenia, fotografií a technológií môže pozrieť toto dielo v neuveriteľných detailoch. Niektoré časti Hirox dokonca snímal ešte detailnejšie v 3D a 1 pixel zabral len 0,0011 mm. Tam už je vidieť nie každý ťah štetcom, ale každá prasklina alebo trojrozmernosť náteru.
Je to jeden zo spôsobov, ako navždy zanechať perfektnú kópiu jedného zo slávnych diel pre budúce generácie aj v prípade, že by došlo k jeho poškodeniu alebo odcudzeniu.
Mimochodom, podobný projekt, hoci ani zďaleka nie taký detailný, už roky robí Google. V jeho aplikácii a na webe s názvom Google Arts & Culture okrem iného nájdeš tisícky obrazov zo stoviek galérií, vrátane slovenských.