Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 5. 2021 meniny má Blažena

hľadaj na refresheri

V spolupráci

Obsah vznikol v mediálnej spolupráci s NCD.

Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

Kultúra - Umenie

Knihy Čiernych dier, festivalový vizuál a redizajn borovičky. Národná cena za dizajn vyhlásila ocenených

Porota udelila okrem ocenení základných kategórii aj sedem špeciálnych uznaní a Ceny pre osobnosti dizajnu.

Jana Mikysová
13. december 2020, 15:13 Čas čítania: 6:24
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Knihy Čiernych dier, festivalový vizuál a redizajn borovičky. Národná cena za dizajn vyhlásila ocenených
Zdroj: NCD
Kultúra - Umenie
0
Jana Mikysová
13. december 2020, 15:13
Čas čítania: 6:24

Knihy Čiernych dier, festivalový vizuál a redizajn borovičky. Národná cena za dizajn vyhlásila ocenených

Porota udelila okrem ocenení základných kategórii aj sedem špeciálnych uznaní a Ceny pre osobnosti dizajnu.

Jana Mikysová
13. december 2020, 15:13
Čas čítania: 6:24
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Knihy Čiernych dier, festivalový vizuál a redizajn borovičky. Národná cena za dizajn vyhlásila ocenených
Zdroj: NCD
V spolupráci

Obsah vznikol v mediálnej spolupráci s NCD.

Viac info

Na Slovensku vzniká skvelý dizajn, dôkazom toho sú aj ukážky prihlásených prác do Národnej ceny za dizajn. Tá už momentálne pozná víťazov a možno si medzi nimi nájdeš aj svojich favoritov. Dokonca máš možno niektorý z ocenených projektov aj doma. 

 

17. ročník Národnej ceny za dizajn bola tento rok venovaná najlepšiemu komunikačnému dizajnu rokov 2018 a 2019. Počas online galastreamu odovzdala spolu 15 cien a 7 špeciálnych uznaní. „Množstvo ocenených reflektuje rekordný počet prihlásených projektov a výraznú zmenu, ktorou NCD tento rok prešla,“ hovorí dizajnér Boris Meluš, tohtoročný kurátor ocenenia. Cieľom organizátorov bolo rozdeliť ocenenie na viacero kategórií, vďaka čomu už nesúťažili napríklad knihy s mobilnými aplikáciami či reklamnými kampaňami.

 

Zdroj: NCD
Zdroj: NCD


Do Národnej ceny za dizajn 2020 – Komunikačný dizajn sa prihlásilo 469 projektov v 11 kategóriách: Animácia a video, Digital, Identita, Kampaň, Knihy a publikácie, Nové horizonty, Obal a objekt, Písmo, Plagát a vizuál, Priestor a Študentský dizajn. Tie hodnotila počas leta medzinárodná porota, ktorá vybrala 277 diel na výstavu a z nich 52 nominovaných diel. Porota zároveň udelila sedem špeciálnych uznaní a štyri Ceny pre osobnosti dizajnu – dve za aktuálnu tvorbu (Etablovaný dizajnér a Nový zjav) a dve za dlhodobý prínos v oblasti dizajnu (kultúrny a hospodársky prínos).

 

Zdroj: NCD

 

„Tento ročník NCD 2020 nám priniesol také isté výzvy ako iným organizátorom, od neistoty financovania cez neustály posun termínov výstavy po zrušenie tradičného večera, na ktorom oslavujeme ocenené diela a ich autorky a autorov. Priniesol nám však aj radosť z množstva a kvality prihlásených projektov. Za túto nádej ďakujem všetkým, ktorí poslali svoje diela do súťaže NCD na jar 2020. Či už verdikt poroty posunul ich diela ďalej na výstavu, sú medzi ocenenými alebo tentokrát neboli úspešní, záujem dizajnérov a dizajnérok znamenal v tom období veľmi veľa. Nielen pre nás organizátorov, ale pre celú komunitu a spoločnosť,“ hodnotí ročník Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu, ktoré je spolu s Ministerstvom kultúry vyhlasovateľom NCD.

 

Verejnosť si môže pozrieť nielen ocenené práce na výstave Národná cena za dizajn 2020 – Komunikačný dizajn, ktorá je otvorená v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave. Od 26. novembra do konca januára s prestávkou počas obdobia Vianoc a Nového roka ju môžeš každý týždeň od stredy do nedele, medzi 14:00 a 18:00.

 

Zdroj: NCD

 

Organizátori si vyhradzujú zmenu termínov v závislosti od vývoja pandemickej situácie na Slovensku. Návštevníkov budú informovať na webovej stránke a v sociálnych médiách SCD.

 

Ocenenia si môžeš pozrieť ešte skôr, ako sa dostaneš na výstavu. Toto sú ceny, ktoré porota udelila v rôznych kategóriách:

CENY PRE OSOBNOSTI DIZAJNU

Cena pre osobnosti dizajnu – Etablovaný dizajnér
Pavol Bálik

Pavol Bálik je jedným z najznámejších slovenských grafických dizajnérov. Jeho dizajnérskej praxi dominuje knižný dizajn, ale tvorí aj vizuálne identity alebo dizajn výstav. Na knižných projektoch spolupracuje s vydavateľstvami ako Slovart, Artforum, Marenčin PT, Štokovec či Literárne informačné centrum. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti typografie a tvorby písma a držiteľom mnohých ocenení za knižný dizajn. Venuje sa popularizácii vizuálnej komunikácie doma i v zahraničí vo forme prednášok, výstav, konferencií alebo publikačnej činnosti. V súčasnosti vedie ateliér Typolab na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

 

Zdroj: NCD

Cena pre osobnosti dizajnu – Nový zjav
Andrej & Andrej (Andrej Barčák a Andrej Čanecký)

Dizajnérske duo pôsobiace v Bratislave, ktoré tvoria Andrej Barčák a Andrej Čanecký. Medzi ich najvýraznejšie práce patria kampane pre hudobný festival Flaam, mystifikačná identita pri príležitosti 70. výročia VŠVU alebo nová vizuálna identita pre Verejnú ochrankyňu práv. Ich práce boli prezentované na Medzinárodnom bienále grafického dizajnu v Brne, na prestížnych portáloch It's Nice That alebo Brand New. Vystavovali na Národnej cene za dizajn a na medzinárodnej súťažnej prehliadke Graduation Projects v poľskom Cieszyne.

 

Zdroj: NCD

Cena za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu
Karol Rosmány

Meno Karola Rosmányho sa často spomína v spojení s Nežnou revolúciou a s logom Verejnosti proti násiliu. Vytvoril však celú kampaň hnutia VPN pre prvé demokratické voľby na začiatku roka 1990 (na kampani spolupracoval J. Meisner). Logotypov a identít vytvoril za svoju aktívnu kariéru, ktorá presahuje pol storočia, oveľa viac. Vytvoril logá pre mnohé inštitúcie, podniky či veľtrhy, z ktorých verejnosť pozná napríklad Hotel Kyjev, logo Incheby či Technopolu. Tvorí predovšetkým knižný dizajn a typografiu, logá a značky, informačné systémy a kultúrne plagáty. Pracoval pre väčšinu veľkých slovenských vydavateľstiev ako Tatran, Smena, Slovenský spisovateľ, Mladé letá či Pallas. Za svoju kariéru graficky spracoval vyše 3 000 knižných titulov a navrhol viacero značiek knižných edícií.

 

Zdroj: NCD

 

Cena za dlhodobý hospodársky prínos v oblasti dizajnu
Pergamen

Pergamen je štúdio vizuálnej komunikácie sídliace v Trnave, ktoré sa od roku 1993 významne etablovalo na slovenskej scéne i na trhu. Zrealizovalo množstvo zákaziek z oblasti vizuálnej identity, obalového a knižného dizajnu pre klientov z rôznorodých odvetví – vydavateľstvá (knihy Faust a Božská komédia, Umlčaní, Vlastnou hlavou alebo Gundžovníky), potravinársky priemysel (dizajn obalov na nápoje Juniperus a Tatratea, redizajn obalu tradičného margarínu Smetol), vinárstva, informačné technológie, kultúrne inštitúcie či gastro. Štúdio Pergamen získalo za svoje projekty množstvo ocenení, ako napríklad Red Dot Awards, Najkrajšie knihy Slovenska, Národnú cenu za dizajn, Pentawards alebo German Design Award. Je príkladom toho, že kreatívny priemysel je vitálnou zložkou ekonomiky a pozitívne pôsobí aj na iné hospodárske sektory.

 

Zdroj: NCD

HLAVNÉ CENY V JEDNOTLIVÝCH KATEGÓRIÁCH
Digital

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom (Klient: Slovenská národná galéria)

Autori: Fuczik & Kakalik (Ondřej Horák, David Kalika), lab.SNG

Spolupráca: lab.SNG (Lukáš Štepanovský, Philo van Kemenade, Martin Havala)
Webová stránka so vzdelávacími videami, ktoré uvádza vtipná postavička profesora Škrečka, zaujala porotu pútavým scenárom a spracovaním témy animácie súčasného umenia, teda približovania jeho princípov najmenším návštevníkom.

 

Zdroj: NCD

Identita

Verejná ochrankyňa práv (Klient: Kancelária verejného ochrancu práv)

Autori: Andrej & Andrej (Andrej Barčák, Andrej Čanecký)
Štúdio uchopilo tvorbu identity pre Verejnú ochrankyňu práv cez písmo, do ktorého je zapracovaný výkričník – ten je základným pracovným nástrojom ombudsmanky, ktorej úlohou je zvýšiť hlas, keď sa dejú neprávosti. Porotu si získala jednoduchá, no radikálna typografická hra s písmom, na ktorom je postavená celá identita.

 

Zdroj: NCD

Kampaň

Fest Anča 2018 (Klient: Fest Anča)

Autorka: Ivana Palečková
11. ročník festivalu animácie Fest Anča dostal výrazný vizuál od Ivany Palečkovej inšpirovaný legendárnou propagandou. V kombinácii so symbolmi animácie a čistými plochami vytvárajú vizuál jasne nasmerovaný na návštevníka festivalu.

 

Zdroj: NCD

Knihy a publikácie

Kolekcia publikácií Čierne diery: Priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska, Stratená Bratislava, Železničné vodojemy Slovenska (Vydavateľstvo: Čierne diery)

Autor: Michal Tornyai

Ilustrátorka: Daniela Olejníková

Michal Tornyai stojí za kolekciou kníh mapujúcich aktivity združenia Čierne diery, ktoré sa venuje popularizácii a záchrane slovenských priemyselných pamiatok. Každá z nich je na vysokej typografickej, obrazovej aj polygrafickej úrovni a ponúka unikátny obrazový materiál – fotografie a originálne ilustrácie, a okrem toho aj vlastné písmo a netradičné tlačové techniky.

 

Zdroj: NCD

Obal a objekt

Juniperus (Klient: Old Herold)

Autor: Pergamen (Juraj Demovič, Lívia Lörinczová)

Štúdio Pergamen dostalo do rúk najstaršiu slovenskú borovičku Juniperus. Vytvorili obal, ktorý štylizovaným vzorom borievkových plodov a lístkov spája tradíciu s modernosťou. Ide o veľmi citlivý redizajn na mimoriadnej úrovni. 

 

Zdroj: NCD

Písmo

Manual

Autor: Ondrej Jób

Ondrej Jób vo svojom projekte zdigitalizoval série písiem, ktoré sa tradične používali vo verejnom priestore na rôznych tabuliach a tabuľkách. V podobe systematického katalógu ostanú uchované pre ďalšie generácie. Porotu presvedčila šírka a detailnosť spracovania digitálnej verzie celého písmového systému. Zachytáva časť našej typografickej histórie a je určený pre všetkých dizajnérov.

 

Zdroj: NCD

Plagát a vizuál

Odvaha a risk. Století designu v UPM. (Klient: Umeleckopriemyselné múzeum v Prahe)

Autori: Deep Throat Studio (Jozef Ondrík, Matúš Buranovský)

Deep Throat Studio vytvorilo plagát pre výstavu o najlepších výstavách v Umeleckopriemyselnom múzeu v Prahe. Vďaka technickým rastrovaným písmam je plagát dobre čitateľný z diaľky a vizuálne atraktívny zblízka. Porotu zaujal plagát svojou výraznou výtvarnou stránkou a netradičnou typografiou.

 

Zdroj: NCD

Priestor

Livre Paris 2019. Slovenský stánok na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Paríži. (Klient: Literárne informačné centrum)

Autori: Ateliér Choma (Pavel Choma, Martin Kubina), Ové Pictures (Michaela Čopíková, Veronika Obertová)

Spolupráca: Ján Šicko, Peter Nosáľ

Ateliér Choma a Ové Pictures vytvorili vkusný a funkčný dizajn slovenského stánku na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Paríži. Jeho súčasťou bol zavesený objekt v tvare ležiacej osmičky. Na ňom bol pás obrazoviek s projekciou kreslenej animácie, ktorá vyjadrovala súčasný pohľad na svet spojený s myšlienkami obsiahnutými v literatúre.

 

Zdroj: NCD

Nové horizonty

Critical Daily – kritická prax v grafickom dizajne

Autorka: Katarína Balážiková
Kategória Nové horizonty oceňuje aj autorské a experimentálne projekty alebo výskum a vývoj v oblasti komunikačného dizajnu. Webzin Critical Daily prekračuje horizonty tvorby k celospoločenským témam, a keďže je v anglickom jazyku, posúva náš dizajn a jeho kritickú reflexiu bližšie k medzinárodnej scéne.

 

Zdroj: NCD

Študentský dizajn

Czemoji. České emotikony. (Škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave)

Autorka: Soňa Juríková

Pedagóg: Pavol Bálik

Czemoji sú zábavné emotikony pre každého Čecha a Češku, ale aj pre tých, ktorí rozumejú českej kultúre. Využiť ich môže každý, či už nadáva na politiku, plánuje výlet alebo píše nákupný zoznam. Projekt okrem humornej roviny nepriamo poukazuje aj na širšie otázky o limitoch globálnosti vizuálnej komunikácie.

 

Zdroj: NCD

Animácia a video

Na Peróne v New Yorku (Klient: Divadlo Na Peróne)

Autori: Onomatopoje (Palko Matia, Róbert Rampáček)

Krátky film Na Peróne v New Yorku je zábavný mikrodokument, ktorého zábery akcentuje hra s typografiou. Ide o zaujímavé a nevídané spojenie, ktoré udržiava myseľ diváka neustále zamestnanú a v strehu. Porotu zaujala originálna koláž autentických záberov cesty slovenských divadelníkov do New Yorku a nájdeného video materiálu s experimentálnou typografiou.

 

Zdroj: NCD

ŠPECIÁLNE UZNANIA

Špeciálne uznania za inovatívny dizajn

Smart Folder (Klient: ČSOB)

Autor: Jaroslav Vígh

Spolupráca: Ivan Tichý (art director), Dajana Székelyová (copywriter), Anh Doan (head account manager), i+i print

 

Zdroj: NCD

 

Priestor – noviny pre budúcich tvorcov a obdivovateľov architektúry (Vydavateľstvo: Inštitút slovenskej komory architektov; Klient: Slovenská komora architektov)
Autorky: Ľubica Segečová, Ivana Čobejová

 

Zdroj: NCD

Špeciálne uznania za ekologický prínos

Cena Oskára Čepana – výstavný dizajn a vizuálna identita (Klient: Nadácia – Centrum súčasného umenia)

Autor: Peter Liška

 

Zdroj: NCD

 

Bavlnené vreckovky Noa!

Klient: Noa dizajn

Autorka: Katarína Hutníková

 

Zdroj: NCD

Špeciálne uznania za spoločenský prínos

Školské písmo (písmo Skolske)

Autori: Ján Filípek, Martina Rozinajová

 

Zdroj: NCD

 

BRUT.TO

Autorky: Zuzana Kutašová, Tereza Sejková a kolektív

 

Zdroj: NCD

Špeciálne uznanie za vynikajúce ilustrácie v kontexte komunikačného dizajnu

Maliar a chlapec (Vydavateľstvo: Monokel)

Ilustrátorka: Simona Čechová

Grafická dizajnérka: Martina Rozinajová

 

Zdroj: NCD

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: NCD
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Rozhovory o nízkom libide, fotky bývalých frajeriek a trápne ticho. Mladí Slováci nám povedali o najhorších rande svojho života
Sex & Porno 7
Rozhovory o nízkom libide, fotky bývalých frajeriek a trápne ticho. Mladí Slováci nám povedali o najhorších rande svojho života
Toto sú najtrápnejšie rande, ktoré zažili naši čitatelia.
Boli sme v prvej toastárni v Bratislave. Ako chutia džemovo-slaninové sendviče a prečo sú vraj legálnou drogou?
Gastro
Boli sme v prvej toastárni v Bratislave. Ako chutia džemovo-slaninové sendviče a prečo sú vraj legálnou drogou?
Ochutnáš a do troch dní sa vrátiš po „ďalšiu dávku“, tvrdí majiteľ.
Človek ako nábytok. Michal z BDSM komunity nám porozprával, v čom spočíva táto netradičná sexuálna praktika
Sex & Porno
Človek ako nábytok. Michal z BDSM komunity nám porozprával, v čom spočíva táto netradičná sexuálna praktika
Ako to vyzerá, keď sa z človeka stane nábytok?
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
Rozhovory
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
S Vladimírom sme sa porozprávali, ako koronavírus ovplyvnil kvalitu počítačových efektov vo filmoch, ako Netflix zachránil kinopriemysel a ktoré efekty sú najnáročnejšie.
Rytmus: Po vydaní albumu Bengoro ma chceli poznať politici aj mafiáni, bral som ich ako fanúšikov
Hudba 1
Rytmus: Po vydaní albumu Bengoro ma chceli poznať politici aj mafiáni, bral som ich ako fanúšikov
Rozobrali sme Rytmusov text skladby Kool G Rap, kde sa objavil ako hosť po boku služobne mladšieho Loka Loka.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy kultúra
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.