13. októbra je medzinárodný deň bez podprseniek.
Každý rok si 13. októbra pripomíname tzv. Deň bez podprseniek. Nejde pritom len o akúsi feministickú vzburu proti (často nepohodlnému) kusu oblečeniu.
Október je mesiacom boja proti rakovine prsníka. Trinásty deň je určený na šírenie osvety o samovyšetrení ako prevencii. Iniciatívne rozhodnutie nenosiť v tento deň podprsenku má len pomôcť túto myšlienku rozšíriť do sveta. Od roku 2011 na sociálnych sieťach preto samovyšetrenie a pravidelné prehliadky pripomínajú lekári, celebrity, ale aj bežní ľudia.
Napriek honosnému zámeru sa však ženám ešte aj v roku 2020, teda v roku, kedy sotva vychádzame na ulicu a všetko od nákupov potravín až cez firemné porady prebieha v našich obývačkách, ujdú tisícky nevhodných poznámok. Publikovať fotku bez podprsenky je naďalej považované za nevhodné a môže sa stať že takéto ženy niektorí označia za „attention whores“, pretože vraj len vyhľadávajú pozornosť.
Je teda vhodné spájať takú vážnu tému akou je rakovina s časťou tela, ktorú ľudia vnímajú ako sexuálny objekt?
- Čo si myslia o spájaní šteklivých fotiek na sociálnych sieťach s dôležitosťou prevencie odborníci, ktorí sa onkologickým pacientom venujú
- Či peniaze, ktoré počas októbra zbierajú rôzne organizácie alebo prisľúbia niektoré fashion značky, idú naozaj tam, kam majú
- Ako sa zo spočiatku hipisáckeho a feministického hnutia, ktoré chcelo zažiť slobodu v každom slova zmysle, stal deň prevencie a šírenia povedomia o samovyšetrení
Odhoď podprsenku a skontroluj sa
Pôvodne šlo o BRA Day, pričom skratka BRA znamenala Breast Reconstruction Awareness (osveta o rekonštrukcii pŕs). Šlo o kanadské lekárske poduajtie, ktoré sa sústreďovalo na plastickú chirurgiu a pomoc onkologickým pacientkam, ktoré pre chorobu prišli o prsník.
Až neskôr sa pomocou sociálnych sietí premenila iniciatíva do dňa bez podprseniek. Jeho mottom však nie je podpora slobody žien (hoci zrejme ženy aj muži uvítajú možnosť „beztrestne“ odhodiť podprsenky). Cieľom je pomknúť čo najviac žien k samovyšetreniu alebo k tomu, aby sa prihlásili na preventívnu prehliadku.
View this post on Instagram
Podľa webu Mamograf by samovyšetrenie mala robiť každá žena staršia ako dvadsať rokov, a to pravidelne každý mesiac po skončení menštruácie. Cieľom je zachytiť akúkoľvek zmenu (nielen hrčku, no napríklad aj farebné zmeny či zmenu v tvare pŕs), ktoré by mohli niečo naznačiť.
„Karcinóm prsníka sa najčastejšie vyskytuje u žien po 50. roku života, môže sa však objaviť aj u mladých žien a u mužov. Väčšina žien s rakovinou prsníka nemá rodinnú rizikovú situáciu. Avšak zvýšené riziko vzniku je u žien, ktorých matka alebo sestra mali rakovinu prsníka alebo vaječníkov,“ povedala nám Mgr. Petra Benczyová, PR manažérka Ligy proti rakovine.
Dodala, že rakovina prsníka nemá jednoznačnú vekovú hranicu a najlepšou ochranou je včasné zistenie. „Včasné formy rakoviny prsníka sú vo vysokom percente trvale vyliečiteľné.“
„Ak mi vidíš bradavky, je to preto, lebo ich mám“
Hnutie za „oslobodenie pŕs“ má svoje korene v hipisáckej ére. V roku 1966 dve ženy protestovali hore bez proti zákonu, ktorý by z podprsenky urobil povinnú súčasť ženskej garderóby. O tri roky neskôr vyhlásili v San Franciscu tzv. Anti-Bra Day, ktorým chceli zlomiť spoločenský nátlak na ženy a na ich „povinnosť“ nosiť podprsenky.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa niektoré ženy rozhodnú nenosiť podprsenky
- Aké komentáre zvyčajne dostáva naša Barbora Bakošová, keď takú fotku zverejní na Instagrame a čo si o tom myslí
- Čo hovoria odborníci na spájanie „sexy“ fotiek s prevenciou rakoviny
- Ako znejú niektoré heslá, ktoré promujú deň bez podprseniek