Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 21. 1. 2020 meniny má Vincent

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Refresher - Rozhovory
3
Denisa Bodková
9. december 2019, 11:29
Čas čítania: 21:40

Deti chcú byť youtubermi a sú posadnuté Instagramom. 7 mladých učiteľov sme sa pýtali, ako vnímajú školstvo na Slovensku

Čo si môže dovoliť učiteľ zo svojho platu, či v akom stave sú školy, v ktorých pôsobia?

Denisa Bodková
9. december 2019, 11:29
Čas čítania: 21:40
Deti chcú byť youtubermi a sú posadnuté Instagramom. 7 mladých učiteľov sme sa pýtali, ako vnímajú školstvo na Slovensku
Zdroj: unsplash.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na Slovensku nie je povolanie učiteľa tým najatraktívnejším. Môže za to aj slabé finančné ohodnotenie, ktoré odrádza mladých absolventov od toho, aby zasvätili svoj život vzdelávaniu a výchove mladších generácií. 

 
Nedávno sme ti ponúkli článok o čerstvých lekároch, o tom, či sa naplnili ich predstavy o zdravotníctve v praxi. Tentokrát sme sa rozhodli vyspovedať učiteľov a pýtali sme sa aj na to, ako sú na tom dnešní žiaci. Čím chcú byť študenti v dospelosti, v akom stave sú školy, na ktorých pôsobia a čo si zo svojho platu môžu dovoliť.

 

Otázky na ktoré sme sa pýtali:
 • Prečo si sa rozhodol byť učiteľom/učiteľkou?
 • V akom stave je škola, na kt. pôsobíš. Čo by si na našom školstve zmenil/a a prečo?
 • Čo myslíš, že zaujíma dnešných študentov/žiakov? 
 • Stretol si sa na škole s kyberšikanou, alebo šikanou ako takou? 
 • Dá sa uživiť z učiteľského platu? 
 • Keď si bol ty žiakom na základnej škole, čo najviac sa od tých čias zmenilo? 
 • Ako je na tom naše školstvo v porovnaní so zahraničným školstvom?

Mgr. Mária Hrozáňová

Vyučuje angličtinu a nemčinu na Gymnáziu A. Bernoláka v Senci.

ucitelia

 

Prečo si sa rozhodla pre povolanie učiteľky?

Učiteľstvo sa so mnou ťahalo od detstva. Ako malá som sa na učiteľku hrávala, poznávanie a pochopenie nových vecí ma vždy fascinovalo, a o to viac, keď som toto nadšenie mohla a vedela posunúť ďalej. Mala som vlastne veľké šťastie. Nemusela som sa rozhodovať, čím sa stanem, prirodzený vývoj vecí ma doviedol k učiteľstvu a som rada.

 

Žiaci mi často hovoria, že nemajú čas. Keď sa ich spýtam, čo teda celé popoludnia robia, odpoveď je nič.

 

Aký máš názor na školský systém, učebné osnovy? Sú konzervatívne alebo naopak?

Celý školský systém na Slovensku je komplikovaný. Musíme sa snažiť pracovať čo najlepšie s tým, čo momentálne je. Učebné osnovy sú do určitej miery dané, čo je pochopiteľné. V každom veku si máme osvojiť niečo iné. Voľba vyučovacích metód je na učiteľovi a existuje ich neúrekom. Takže vo výsledku môžem vyučovať tak, ako uznám za vhodné a tak, aby sa to páčilo nielen mne, ale aj žiakom. 


V akom stave je škola, na ktorej pôsobíš?

Z môjho pohľadu je škola vo veľmi dobrom stave. Samozrejme, nie je všetko najnovšie a najmodernejšie, ale všetci vieme, že „nové“ a „moderné“ neznamená automaticky aj „najlepšie“. Pozitívne ale je, že škola sa stále snaží o kroky vpred.

 

Nechcem hovoriť za druhých, ale mňa osobne sa už viac ľudí spýtalo, prečo si nenájdem lepšiu prácu.

 
Čo by si na našom školstve zmenila?

Bezpochyby by som odbremenila učiteľov od zbytočnej administratívnej práce. Učiteľ je učiteľom, lebo chce sprostredkovať žiakom niečo, čo má hodnotu, chce s nimi spolupracovať a tešiť sa z každého úspechu. Keď je však veľká časť jeho energie nasmerovaná na „papierovačky“, môže sa to odraziť aj na vyučovaní. 


Čo podľa teba najviac zaujíma dnešných žiakov? Aké majú záľuby?

Mnohých žiakov zaujíma mnoho vecí a mnohých nič. Žiaci mi často hovoria, že nemajú čas, na čosi, čo pre nás kedysi bolo povinnosťou. Keď sa ich spýtam, čo teda celé popoludnia robia, odpoveď je nič.  Nemyslím si, že je dobré deti zaťažovať troma krúžkami denne, ale aj také dlhodobo vykonávané „nič“ nie je teda nič moc. Snažím sa v nich preto v každý nový deň vzbudiť záujem o „niečo“ a ukázať im, že povinnosti a záujmy sa dajú zladiť a zvládať.

 

Myslím si, že vzťah učiteľ – žiak je dnes rovnocennejší, čo je podľa mňa super, keď sa žiakom vysvetlí, čo takáto rovnocennosť vo vzťahu znamená.

 

Stretla si sa na škole s kyberšikanou? 

V štátnom školstve som druhý rok a našťastie takúto skúsenosť zatiaľ nemám.

 

Vieš sa uživiť z učiteľského platu? 

Všetko sa dá, keď sa chce. Ale odpoveď na túto otázku je asi všeobecne známa. Každý učiteľ si dokáže predstaviť, že by dostával viac.

 


Ako podľa teba všeobecne vnímajú ľudia na Slovensku povolanie učiteľa?

Nechcem hovoriť za druhých, ale mňa osobne sa už viac ľudí spýtalo, prečo si nenájdem lepšiu prácu. Nie inú, ale lepšiu. Toto o všeobecnej mienke o učiteľoch asi hovorí veľa. Dokonca sa mi raz na hodine, kde sme riešili povolania stalo, že pri otázke, či by sa chcel niekto stať učiteľom, deťom na tvárach nabehol výraz plný znechutenia a opovrhovania. Čo dodať, takáto reakcia zamrzí, ale verím, že stále je veľa ľudí, ktorí vedia, aká dôležitá je naša úloha. 

 

Dnes majú deti viac možností pozrieť sa na vzdelanie aj mimo učební a učebníc.

 
Keď si bola ty žiačkou na základnej či strednej škole, čo sa za tie roky zmenilo v školstve najviac?

Myslím si, že vzťah učiteľ – žiak je dnes rovnocennejší, čo je podľa mňa super, keď sa žiakom vysvetlí, čo takáto rovnocennosť vo vzťahu znamená. Okrem toho majú dnes deti viac možností pozrieť sa na vzdelanie aj mimo učební a učebníc. Či už v podobe akcií mimo školy, súťaží v rôznych oblastiach, projektov a podobne.

 

Ak by si mala na výber, zvolila by si si túto cestu opäť? 

Určite áno. Má to zmysel. Každý žiak je niečím výnimočný, hoci to znie ako klišé. Akonáhle to prijmeme a pristupujeme v rámci možností individuálne, ukáže sa, že každý môže napredovať a popritom sa z toho tešiť. Potom sa teším aj ja a práve tá radosť je nákazlivá a poháňa mňa aj žiakov vpred.


 MSci. Michal Rybár, PhD. 

 Pôsobí na základnej škole v obci Seňa, okres Košice-okolie, kde učí matematiku a informatiku.

 Mladí učitelia: Ťažko sa do školstva lákajú ľudia, ktorí vedia, že inde zarobia dvojnásobok s menšími starosťami


Prečo si sa rozhodol pre povolanie učiteľa?

Učiteľom som sa rozhodol byť preto, lebo som hľadal zmysluplnú prácu, ktorá ma bude baviť a napĺňať. Počas svojho života som mal to šťastie stretnúť viacero skvelých a inšpirujúcich učiteľov a preto som sa už od čias strednej školy pohrával s myšlienkou, že by som túto prácu rád niekedy skúsil. K učeniu som sa teda predsa len dostal vďaka programu Teach for Slovakia a teraz si dorábam pedagogické vzdelanie. 

 

 

Z nejakého zvláštneho dôvodu na Slovensku nefunguje slobodný trh s učebnicami.

 

Aký máš názor na školský systém, učebné osnovy? Sú konzervatívne alebo naopak?

Učebný systém je jedna z tých vecí, ktorá v našom školstve ako tak funguje. Štátny vzdelávací program je dostatočne široký na to, aby si učiteľ mohol svoje hodiny prispôsobiť podľa seba. V tomto smere je dôležitá aj podpora učiteľov zo strany vedenia školy. Zároveň si však myslím, že náš systém je stále príliš orientovaný na vedomosti a memorovanie.  

 

Menej na schopnosti, akými sú kritické myslenie, komunikácia, práca s informáciami a podobne. Tie sú už v modernom svete omnoho dôležitejšie. Sloboda učiteľa je však silne obmedzovaná dostupným vybavením, monopolizovaným trhom s učebnicami a nedostatkom peňazí na tvorivé projekty. Ak chcem spraviť niečo inak, musím si to nielen vymyslieť, ale aj na to zohnať peniaze. 

 

Samostatnou kapitolou je budova školy, ktorá je v havarijnom stave. Máme neustále problémy napríklad s elektrinou, potrubím.

 

V akom stave je škola, na ktorej pôsobíš?

 

Moja škola je na tom z hľadiska vybavenia v porovnaní s inými školami celkom dobre. Ak by som si to mal ale porovnať so svojou ideálnou predstavou, tak sa súčasný stav od nej značne líši. Z nejakého zvláštneho dôvodu na Slovensku nefunguje slobodný trh s učebnicami - ak teda chcem používať inú učebnicu ako tú, ktorú vybral štát, musí ju platiť škola zo svojho rozpočtu, alebo musia učebnice platiť rodičia detí. A učebnice od štátu ležia v sklade.

 

Samostatnou kapitolou je budova školy, ktorá je v havarijnom stave - máme neustále problémy napríklad s elektrinou, potrubím. Zoznam by mohol byť veľmi dlhý. Príde mi absurdné, že systém je nastavený tak, že ak chce bežná škola niečo opraviť, zmodernizovať alebo vybudovať, jej jediná šanca je uchádzať sa o externé financovanie. Peniaze od štátu nestačia ani na bežnú údržbu.

 

Naše školstvo je v tak zlom stave, že je veľmi ťažké vybrať si jednu vec, ktorú by som zmenil.

 

Čo by si na našom školstve zmenil?

Krátka odpoveď by bola - takmer všetko. Naše školstvo je v tak zlom stave, že je veľmi ťažké vybrať si jednu vec. V prvom rade by si Slovensko konečne zaslúžilo mať ministra školstva, ktorý chce tento rezort naozaj zmeniť k lepšiemu. Vzdelávanie na Slovensku potrebuje jasnú víziu a jasný cieľ na ďalšie roky. Považujem za obrovskú chybu, že program Učiace sa Slovensko nebol schválený. Taktiež by som zmenil platové ohodnotenie a postavenie učiteľov v spoločnosti, dal školám a učiteľom väčšiu slobodu, posilnil ich právomoci. 

 

Je pre mňa šokujúce, ako sa k sebe žiaci správajú v kyberpriestore. Tvrdé nadávky sú na bežnom poriadku, aj napriek tomu, že účty na sociálnych sieťach majú aj takmer všetci rodičia.

 
Stretol si sa na škole s kyberšikanou?

Exkluzívny obsah pre predplatiteľov REFRESHER+
od 2,50 € na mesiac
PREDPLATIŤ
Máš už predplatené? Prihlásiť sa
PREČO SI PREDPLATIŤ?

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Po koľkých rokoch v školstve končia podľa štatistík mladí učitelia
 • Prečo podľa nich klesá spoločenský status učiteľov
 • V čom hlavne sa líši výučba v zahraničí od tej na Slovensku
 • Čím chcú byť deti v dospelosti okrem youtuberov
 • Čo sa v školstve najviac zmenilo od čias, kedy boli žiakmi

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.