Funkcia sa v týchto dňoch naozaj zíde vodičom v Kalifornii.
Určite si si všimol, že takmer každé auto má na prístrojovej doske tlačidlo vnútorného obehu vzduchu.
To je určené pre prípady, kedy sa ocitneš v kolóne za dymiacim starým nákladiakom alebo vykuchaným dieselom, ktorý páli všetko okolo cesty. Uzavrie nasávanie a vnútri by si mal mať väčšiu pohodu. V horúčavách s ním zas rýchlejšie vychladíš interiér vďaka klimatizácii.
Electrek.co ale píše, že Tesla Model X má okrem otvoreného a uzavretého nasávania vzduchu ešte aj tretí režim - tzv. Bioweapon Defense Mode, v preklade Režim obrany proti biologickým zbraniam.
Toto pomenovanie je, po vzore Elona Muska, samozrejme, trochu nadnesené, Model X by však mal mať špeciálny HEPA filter, ktorý je vraj 10-krát väčší a 100-krát účinnejší než filtre v konkurenčných autách. Mal by zo vzduchu odstrániť až 99,97 % čiastočiek znečistenia, baktérií, vírusov alebo prachových častíc.
Majitelia Tesiel v Kalifornii sa v týchto dňoch o Bioweapon Defense funkcii a spomínanom filtri začali baviť na Reddite. Územie totiž sužujú masívne lesné požiare a oblohu zahalil masívny čierny dym.
Jeden z používateľov nakrútil svoj prejazd takouto oblasťou, pričom údajne použil práve BWD funkciu. Vzduch v kabíne vraj zostal v poriadku.
Bioweapon defense mode at its finest. from r/teslamotors
Samozrejme, je otázkou, nakoľko je filter v Tesle výkonnejší než v ostatných automobiloch. Nemecký Auto Motor und Sport napríklad dokázal, že DPF filtre v moderných dieslových motoroch sú za určitých okolností tak účinné, že okrem spalín zo samotného motora dokonca čistia aj vzduch nasávaný z okolia.
Inými slovami, vzduch nasávaný prednou kapotou vo veľkých mestách plných starých áut a tovární je špinavší než to, čo následne vyjde z výfukov moderného auta. Pri filtroch vo ventilácii a klimatizácii to môže byť veľmi podobné.