Našej planéte ešte nikdy nebolo tak teplo.
Po extrémne horúcom lete, ktoré prekonávalo teplotné rekordy skoro na celom svete, sme sa teraz dočkali najteplejšieho septembra v histórii. Doterajší rok 2016 bol prekonaný síce len o 0,4 stupňa Fahrenheit, aj napriek tomu výskumníci a meteorológovia vztýčili varovný prst, informuje CBS. Okrem oblastí ako Nórsko, Švédsko, časti Ruska a Antarktídy sa väčšina planéty prehrievala, a to aj v dôsledku nešetrného zaobchádzania.
Pre CBS odborník na klímu potvrdil, že súčasné teplotné vlny majú znaky prepojenia s globálnym otepľovaním oveľa väčšie ako s ktorýmkoľvek iným javom. „Vo vedeckej komunite niet žiadnych pochýb, že návaly tepla budú pokračovať a zhoršovať sa aj v budúcnosti, kvôli zavineniu človeka,“ povedal Jeff Berardelli.
Podľa OSN je cieľom, aby do konca aktuálneho storočia nestúpla priemerná teplota o viac ako 1,5 stupňa Celzia, aktuálny trend a odborníci však varujú, že na tomto limite môže byť už o desať rokov a veľmi rýchlo sa môže dokonca zdvojnásobiť. Zvýšenie teploty o 3 stupne Celzia v rámci celej planéty môže mať devastačný dopad na ekosystém.
September #temperature highlights from #Copernicus #C3S:
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) 4. októbra 2019
Globally, this year had the warmest September in our records, although it wasn't much warmer than September 2016
European temperatures above 1981-2010 average in most areas
More detail➡https://t.co/MCsH6svjxH pic.twitter.com/mvMWhS54Sa