Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
4
Karin Filkaszova
2. október 2019, 11:38
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

94-ročná Dalma Špitzerová: Rodinu jej zavraždili nacisti, prežila pracovný tábor. Aj tak zajatým nemeckým deťom ponúkla jedlo

Život a vôľa slovenskej divadelnej herečky Dalmy Špitzerovej neprestáva dodnes fascinovať.

Karin Filkaszova
2. október 2019, 11:38
94-ročná Dalma Špitzerová: Rodinu jej zavraždili nacisti, prežila pracovný tábor. Aj tak zajatým nemeckým deťom ponúkla jedlo
Zdroj: Súkromný archív Dalmy Špitzerovej
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Divadelná herečka Dalma Špitzerová tento rok oslávila 94 rokov, no nikto by to na ňu na prvý pohľad netipol. Táto milá, zhovorčivá dáma so skvelým zmyslom pre humor nás ochotne privítala vo svojom byte, aby nám porozprávala o svojom neuveriteľnom živote. 

 

Dalma sa narodila v roku 1925 v Piešťanoch a ako mladá Židovka bola vo svojich 16 rokoch odvedená do pracovného tábora v Novákoch. Strávila v ňom dva roky, počas ktorých objavila skrytý talent na herectvo. 

 

 

Vďaka nezlomnej vôli a chuti do života prežila aj to, keď jej týždeň pred koncom vojny nacisti zavraždili rodičov aj mladších súrodencov. Dalma sa po oslobodení z tábora, počas Slovenského národného povstania, dokonca pripojila k partizánskej skupine, ktorú však musela opustiť, keď dostala 40-stupňové horúčky. Úplne sama sa potom musela dostať cez hory do bezpečia. 

 

Svoj fascinujúci životný príbeh porozprávala v trojhodinovej nahrávke aj Stevenovi Spielbergovi, ktorý jej na oplátku poslal ďakovný list. Dalma napriek všetkým úskaliam nestratila úsmev na tvári a večnú pozitivitu. „Židia sú už 5 tisíc rokov prenasledovaní. My to máme v krvi, tak sa ani nečudujeme, keď sa nám to deje. Nie som ani smutná, ani nešťastná, len rozmýšľam, ako sa zo situácie najlepšie dostať.“

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako sa dostala do pracovného tábora v Novákoch
 • Prečo bola odlúčená od rodiny a čo sa s nimi stalo
 • Ako sa spoznala so svojim manželom Jurajom Špitzerom
 • Prečo ohrozila všetkých v pracovnom tábore
 • Aká bola jej úloha v SNP
 • Prečo ju takmer zastrelili Rusi
 • Ako sa začala jej herecká kariéra
 • Prečo sa nikdy nevzdala
 • Ako je možné, že v 94 zvláda všetko sama

 

Ako 16 ročné dievča ste sa na 2 roky dostali do židovského pracovného tábora v Novákoch. Ako ste to tam vydržali?

Keď má človek 16 alebo 17, nevníma život ako tragédiu. Pozerá sa naň ako na dobrodružstvo. Ja som tam šila v dielni na stroji batohy. Mala som šťastie, lebo tam bol jeden český architekt, ktorý bol pred Nemcami zodpovedný za celý láger. On ich nahovoril, nech nás nevyvážajú do likvidačných táborov, že sa im zídeme ako pracovná sila. Keď som tam prišla, už sme neboli transportovaní, pretože každý musel pracovať. Takto som výmenou za veľmi zlú stravu pracovala 10 hodín denne.

 

Jedného dňa prišiel za mnou cudzí človek, komunista, a pýtal sa ma, či by som v kufri nevzala zbraň do tábora. Ja som okamžite súhlasila.

 

Z tábora máte aj jednu ikonickú fotku, kde stojíte pri ostnatom plote. Ako táto fotka vznikla?

Práve som prišla do tábora a zároveň so mnou prišiel aj jeden židovský mladík, ktorý mal pri sebe fotoaparát. Ako mladé, pekné dievča som sa mu páčila, tak mi povedal, nech sa postavím k plotu a rýchlo ma odfotil. 

 

 Fotka Dalmy Špitzerovej v pracovnom tábore v Novákoch

Dalma Spitzerová (Rozhovor)

 

Keď ste vy boli v tábore, čo sa stalo s vašou rodinou? 

Môj otec bol duchovný a mama bola profesorka francúzštiny a nemčiny. Pokiaľ bol ešte fašista Tiso na svete, tak do istej miery duchovných ľudí chránil. Preto rodičia neboli odvedení do tábora. Obe staršie sestry však skončili v Osvienčime, kedže tie gardistické svine brali ľudí už od 16 rokov do vyhladzovacích táborov.

 

No ony boli mladé, zachránili sa a prežili aj pochod smrti do Prahy. Nič som o nich nejakú dobu nevedela. Moji rodičia už také šťastie nemali. Týždeň pred oslobodením Liptovského Mikuláša ich nejaký chamtivý známy udal a aj spolu s mladšími súrodencami ich zastrelili. Boli chytení aj s ďalšími päťdesiatimi ľuďmi a po smrti hodení do masového hrobu. Môjho otca zabili vo veku, v akom je teraz môj vnuk a ťažko sa mi na to čo i len myslí. 

 

 

Ako ste sa dozvedeli o ich osude? 

Najprv som to nevedela. Bola som už vtedy preč z tábora v Palúdzke a bola som na rovnakom mieste, akým ich viedli zastreliť. Radšej mi o tom nikto nepovedal, lebo by som to tak nenechala a pridala by som sa k nim. Môj otec bol duchovný a tak som bola vychovaná k viere v Boha. Odkedy mi však zabili malého brata, sestru aj oboch rodičov, prestala som veriť. Toľko neprávosti sa deje, ako sa na to môže niekto dívať a nič s tým nespraviť. 

 

V Novákoch ste boli spoločne aj so svojim budúcim manželom, Jurajom Špitzerom. Čo tam robil?

Môj muž bol vtedy len môj dobrý kamarát. On bol veliteľ družiny a tajne po nociach unikali z tábora von, lebo prestrihli drôty, ktoré potom maskovali. Boli v kontakte aj s inými partizánmi a Rusmi, ktorí im dávali zbrane a tie tajne pašovali v noci naspäť do tábora. Pod dlážkou ukrývali všetky zbrane. Keby na to vtedy gardisti prišli, všetkých nás v celom objekte vystrieľajú. Ja som bola vtedy mladá a hlúpa, tiež sa mi raz podarilo všetkých ohroziť. 

 

Prečo?

Keďže som v tom čase mala ešte rodičov vonku, tak ma z tábora pustili každý mesiac na jeden, dva dni domov. Jedného dňa prišiel za mnou cudzí človek, komunista, a pýtal sa ma, či by som v kufri nevzala zbraň do tábora. Ja som okamžite súhlasila. 

 

Mala som vtedy jedno veľké šťastie, aj keď to možno vyznie hlúpo, ale bola som pekná, tak ma gardisti tolerovali. V kufríku s revolverom som teda prešla bránou a pýtali sa ma, čo v ňom mám. Odpovedala som, že spodnú bielizeň a tak ma nechali ísť. 

 

Prišla som vtedy za Špitzerom, pyšná, že čo som doniesla. Keď to zbadal, tak mi prvý a poslednýkrát v živote strelil za ucho. „Ty nie si normálna?! Keby ti kufrík otvorili, všetci do jedného sme mŕtvi!“ Ani som sa naňho nemohla hnevať, bolo to naozaj hlúpe. 

 

  Dalma v kabarate Tatra revue

Dalma Spitzerová (Rozhovor)

 

S Jurajom Špitzerom ste sa spoznali priamo v tábore?

Nie. Vyrastala som v Liptovskom Mikuláši a neďaleko odtiaľ bol Svätý Peter. Vo Svätom Petri sa zdržovali všetci mladí židovskí chlapci v pracovnom tábore. Keď mali voľno, chodievali aj sem do Mikuláša. A raz prišli aj k nám domov. Mala som 16 a sestry mali 18 a 20 rokov. Ja som vtedy nebola ešte vyspelá, tak ma chlapi nezaujímali. Chudáci, všetci okrem Juraja v povstaní padli.

 

Ja som sa s nimi ani veľmi nebavila, len som ich jedného dňa išla aj so sestrami odprevadiť. Na mňa ostal Špitzer, tak som sa s ním začala rozprávať. On bol taký inteligentný, sčítaný, mal 23 rokov. Začal mi rozprávať o literatúre, o filozofických smeroch. Ja som nič nevedela a len som vedľa neho kráčala. Mladá, pekná a sprostá. 

 

Chcela som však ukázať, že aj ja som múdra, tak sa ho pýtam: „A ty si ešte panic?“ Myslela som si, aká je to sofistikovaná otázka a on na mňa len šokovane pozeral, že čo sa ho to vôbec pýtam. Nič viac som už radšej nepovedala. Takto som ho teda spoznala (smiech)

 

Kedy sa potom z vašej strany prejavil hlbší záujem?

Až neskôr, keď som trochu dospela. Keď som prišla do lágru, tak ma stretol jeden známy, ktorý si myslel, že ma zaujíma Juraj. To vtedy ale nebola pravda. Potom však prišiel aj Juraj a pomohol mi s kufrom. Neskôr mi hovorí, že nech si nemyslím, že tu každému kufre nosí. A ja na to: „A čo si to mám snáď nosiť sama?“ (smiech). Začal mi potom kurizovať a po čase som ho aj ja začala vnímať inak. Všetky dievčatá sa za ním vtedy bláznili. Keď som mala asi 18, začali sme spolu naozaj chodiť. 

 

Partizánsky lekár, ktorý s nami bol, Laco Kertés, mi vtedy vraví, že musím zísť dolu, inak zomriem. Nemal pri sebe absolútne nič. A tak som sa sama vybrala s teplotou z Bystrice do Liptova cez hory.

 

Ako ste sa nakoniec z Novákov dostali?

Keď prišlo Slovenské národné povstanie (SNP), Špitzer už stihol nazbierať stovky zbraní. Nimi odzbrojili stráž, vtedy už gardisti boli vymenení za žandárov. Oni odišli do povstania a ja som chcela ísť s nimi. Juraj mi vtedy povedal, že ženy neberie. Mne povedal, nech idem do Bystrice, aby som mohla robiť niečo užitočné. Prišla som tam a poslali ma do Ľupčianskeho hradu. 

 

Tam boli zavretí všetci kolaboranti a chytení Nemci. Šéf, veľký komunista, ktorý tam žil, strieľal ľudí a chválil sa tým, že zase niekoho zastrelil. Bola som vtedy šokovaná, bez súdu nemôže ľudí strieľať. Povedal mi vtedy, nech držím hubu, lebo aj mňa zastrelí. 

 

Boli tam aj Nemky s deťmi, ktorým som dávala jedlo. Zľutovala som sa nad nimi, lebo oni za to nemohli. Tie Nemky ma vtedy volali Anjel. Keď prišli situáciu skontrolovať z Bystrice, tak som toho chlapa udala, že strieľa ľudí. Odvolali ho a namiesto neho postavili žandárov. Ktovie čo by spravil, keby sa to dozvedel. Ja som s tými žandármi nakoniec šla do povstania. 

 

Dalma (vpravo) so žandármi, s ktorými šla do povstania

Dalma Spitzerová (Rozhovor)

 

 

Aká bola vaša rola v SNP?

Dostala som sa do tlačového oddelenia v Starých Horách. Pomáhala som v partizánskej skupine s výdajom novín, ktoré boli poslané do zákopov. Potom padla Bystrica. Vtedy sme všetci ušli do hôr, bolo to strašné. Bola zima, podmienky boli hrozné. Dokonca si ostatní v skupine mysleli, že som chlapec, taká som bola naobliekaná. Keď zistili, že som žena, už sme spolu boli dlhý čas a nechali ma na pokoji. 

 

Ako sme schádzali z hôr dolu, bola s nami aj skupina Američanov. Jedného z nich vtedy kôň kopol do hlavy. Spadol na zem a začal krvácať. Vzala som ho na kolená, ale nič som pri sebe nemala, iba kapesník. Hovorili mi zo skupiny, nech tam neostanem, no ja som ho tam nechcela nechať samého. Počkala som na jeho skupinu, tí mali pri sebe lieky a postarali sa oňho.

 

Ja som sa vybrala vtedy nájsť svoju skupinu, no keď som ich našla, mala som 40-stupňové horúčky.  Partizánsky lekár, ktorý s nami bol, Laco Kertés, mi vtedy vraví, že musím zísť dolu, inak zomriem. Nemal pri sebe absolútne nič. A tak som sa sama vybrala s teplotou z Bystrice do Liptova cez hory. 

 

Ako ste sa dostali do bezpečia?

Stala sa mi taká vec, že keď som prechádzala paludžanským mostom cez Váh, na oboch stranách stáli nemeckí vojaci. „Legitimation!“, kričali. Ja som sa pridala k ostatným ženám a vytiahla som z čižmy partizánsku legitimáciu, keďže to bolo to jediné, čo som pri sebe mala.

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako sa jej podarilo skrývať sa pred nacistami a gardistami
 • Prečo ju takmer zastrelili Rusi
 • Ako sa začala jej herecká kariéra
 • Prečo sa nikdy nevzdala
 • Ako je možné, že v 94 zvláda všetko sama

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Súkromný archív Dalmy Špitzerovej Tagy: herečka, slovenské národné povstanie, snp, Príbehy bratislavčanov, inšpiratívne ženy, Dalma Spitzerová
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.