Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 5. 6. 2020 meniny má Laura

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher
2
Viktor Kniš
18. august 2019, 11:24
Čas čítania: 6:33
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Smetiari na Slovensku zarobia aj 1400 €, pracujú cez sviatky aj v sobotu (To najlepšie z Refresheru)

Pripravili sme si pre teba výber najlepších článkov za posledných 7 dní s komentárom, aby si vedel, čo sa v nich dočítaš.

Viktor Kniš
18. august 2019, 11:24
Čas čítania: 6:33
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Čo všetko obnáša práca smetiara, ako sa dá zamestnať vo Facebooku, čo je nová droga herba a odkiaľ pochádza? To všetko a ešte oveľa viac sa môžeš dozvedieť vďaka novej dávke článkov, ktoré mohli vzniknúť aj vďaka predplatiteľom Refresher+. Okrem rozhovorov a reportáží sme hlbšie nahliadli do herného sveta a miliardových obratov, ktoré sa už v súčasnosti týkajú aj detí. 

 

Taktiež sme zistili čosi viac o konskej mafii na východe a navštívili fast-fashion reťazce, kde sme sa pozreli na to, ako kopírujú luxusné značky. Tento trend už v našich končinách je viacmenej samozrejmosťou, žiaľ, má v prvom rade negatívny dopad. Povieme si aj o protestnej móde a jej dopade na spoločnosť a nahliadneme do života známeho Fera Joke

 

Zároveň ešte dávame do pozornosti aktuálnu možnosť stať sa členom Refresher tímu ako redaktor aj managing editor. V prípade, že máš skúsenosti s touto prácou a si ochotný venovať veľa času náročnejším témam, hľadáme práve teba. Ponúkame atraktívne finančné ohodnotenie, skvelý kolektív a množstvo výhoda  bonusov, aké inde nenájdeš. 


Rozhovor so slovenskými smetiarmi

Smetiari v hlavnom meste to nemajú ľahké. Pozbierať smeti z tak veľkého mesta, ako je Bratislava, na to treba mať energiu, odhodlanie a pevné nervy. Za svoju prácu sú však zaujímavo ohodnotení, priemerný plat je podľa oficiálnej stránky OLO 1 354 €. Bez akýchkoľvek pochýb je však táto suma adekvátna, o čom sme sa presvedčili v našom rozhovore. 

 

Dočítaš sa v ňom, že v niektorých prípadoch vstávajú ešte pred štvrtou ráno. Pýtali sme sa na to, čo si o ich práci myslia deti, kto im nadáva a prečo, ako vyzerá ich bežný pracovný deň a koľko kontajnerov za deň vyprázdnia. Prezradili, ktorá oblasť Bratislavy je najhoršia a prečo a na čo si museli najviac zvykať.

 

Ako fast-fashion reťazce kopírujú luxusné značky?

Ak sa pred zahraničné súdy dostane prípad týkajúci sa módneho priemyslu, je takmer isté, že niektorý z predajcov fast-fashion opäť kopíroval svoje domáce úlohy viac, než by bolo prípustné. Vykrádanie luxusných značiek a kopírovanie diel nezávislých umelcov sa totiž stalo neoddeliteľnou súčasťou dnešného sveta módy a najsmutnejšie je na tom to, že väčšina zákazníkov ani len netuší, ako svojou kúpou podporuje podobné správanie. 

 

V našom článku sa dozvieš, ktoré značky aktuálne kopíruje Zara, Bershka alebo New Yorker, keďže sme tieto predajne osobne navštívili a jednotlivé kúsky nafotili. Zhodnotili sme, v akom stave sú aktuálne bratislavské predajne fast-fashion, ktoré fast-fashion kolekcie boli pre nás najväčším prekvapením a sklamaním a taktiež sme zistili, ako sa týmto predajcom darí oklamať zákony.

 

Rozhovor so Zuzanou, ktorá pracuje vo Facebooku

Zuzana Zahorová je prvou Slovenkou, ktorú Facebook najal, aby sa starala o tradičné značky na česko-slovenskom trhu. Väčšinu času pracuje vo Varšave, no počas stretnutí v Bratislave si našla čas aj na nás. Okrem iného sme sa s ňou rozprávali aj o agresívnych komentáristoch, o prístupe Marka Zuckerberga a o tom, ako sa dá bojovať proti kyberšikane.

 

V rozhovore si prečítaš, čo jej práca vlastne obnáša, či hľadajú do Facebooku viac Slovákov a kto má šancu sa tam dostať, prečo podľa nej táto sociálna sieť ešte nie je mŕtva, aké je vedenie na čele s Markom Zuckerbergom a či ho už niekedy stretla a kto je na Slovensku dobrým influencerom.

 

Po stopách herby na Slovensku

Droga vizuálne pripomínajúca marihuanu s názvom herba sa veľmi rýchlo rozšírila v oblastiach od Kráľovského Chlmca, cez Trebišov, Moldavu nad Bodvou, Tornaľu, Rožňavu, Revúcu, Rimavskú Sobotu až po Lučenec. Lacná a nebezpečná náhrada marihuany sa tu denno-denne predáva a fajčí. My sme sa na tieto miesta, konkrétne do okolia Trebišova vydali osobne, aby sme zistili, aký problém naozaj herba predstavuje.

 

Dozvieš sa, čo všetko sme zažili a ako reagovali domáci na to, keď sme sa chceli dozvedieť čosi viac. Porozprávali sme sa aj s príslušníkmi mestskej polície, ktorí potvrdili, že sa nebezpečná droga v tejto oblasti rozšírila. Ešte stále však podľa ich slov prevláda toluén. 

 

Rozhovor s Fero Joke

Fero Joke je sympatický a dobrosrdečný rodák z Oravy, ktorý sa za posledné mesiace stal veľmi výraznou osobnosťou slovenského Instagramu. Venuje sa prevažne vtipným videám, v ktorých paroduje typické slovenské osobnosti a ich charaktery. Poväčšine ide o ženy, a práve preto sa Fero v humorných scénkach často objavuje s parochňami či v dámskom oblečení. 

 

Okrem komediálnej tvorby sa však venuje aj záslužnej činnosti. Stará sa o ľudí s downovým syndrómom v dome sociálnych služieb či taktiež donedávna pracoval aj v špeciálnej materskej škole, kde mal na starosti mentálne postihnuté deti.

 

Nám v rozhovore prezradil, ako na jeho videá reagujú celebrity, ktoré paroduje, čo by robil, keby Instagram skončí, kvôli čomu si prednedávnom na diaľku adoptoval dve deti v Indii, na akú najbizarnejšiu spoluprácu dostal ponuku a koľko eur mu ponúkli najviac za jedno video. Porozprávali sme sa aj o jeho názore na slovenský Pride a osobné skúsenosti s homofóbiou.

 

Čo si obliekli známe tváre na Grape 2019?  

Festival Grape nie je len o hudbe a skvelých zážitkoch. Ide aj o jednu z najvýznamnejších módnych udalostí počas letných mesiacov v našich končinách. Ako je už zvykom, aj tento rok sme sa tejto dvojdňovej multižánrovej oslavy zúčastnili a opäť sme boli svedkami tých najzaujímavejších módnych kreácii v podaní mnohých účastníkov.

 

Aktuálnou témou bola vodotesnosť a nás tak zaujímalo, ako tému poňali známe osobnosti. Pýtali sme sa ich, ako dress code hodnotia, nakoľko je pre nich festivalový outfit dôležitý a aké najdrahšie kúsky si na seba obliekli. Niektoré sa nebáli vytiahnuť kúsky za tisícky eur, a tak ide len o ďalší dôkaz, že festivaly už dávno nie sú o tom, aby sme si na seba zobrali staré veci, ktoré sa môžu zašpiniť bez väčšieho stresu. 

 

Konská mafia na východe

Na východe Slovenska vyčíňa konská mafia, ktorá sa zameriava na odcudzovanie týchto majestátnych zvierat s cieľom zarobiť. Deje sa tak  v okolí Sabinova, Stropkova, Svidníka a Prešova. 

 

V našej reportáži si prečítaš, ako sa zlodejom podarilo naložiť a ukradnúť kone, čo spravili policajní vyšetrovatelia, keď majitelia upozornili na krádež, ako sa majiteľom podarilo kone vypátrať na vlastnú päsť, aké predmety ležali pohodené neďaleko výbehu, odkiaľ kone ukradli a kde kone napokon skončili.

 

Zmenila protestná móda svet k lepšiemu?

S čapicou „bad hair day" alebo nápisom „next top model" na tričku nikomu nepomôžeš. Móda je síce pre mnohých len povrchnou záležitosťou, ale renomovaní návrhári už so svojimi kolekciami neraz spravili poriadny rozruch. V určitých prípadoch mala ich snaha aj pozitívny vplyv na kultúrne alebo sociálne dianie vo svete. 

 

V našom článku si prečítaš, ktoré kúsky oblečenia spôsobili v posledných rokoch revolúciu, ako sa návrhárom podarilo vyjadriť svoje politické názory skrz módu, prečo je dôležité podporovať protestnú módu a ktoré kúsky sú dlhodobo populárne aj na Slovensku. 

 

Herný priemysel je miliardový biznis aj pre deti

Fenomén E-sports už dávno nie je ani v našich končinách novinkou a všetci dobre vieme, že ide o odvetvie atraktívne pre sponzorov aj divákov, ktoré si podmanilo veľmi vzácnu cieľovku malých detí. V našom rozsiahlom článku sme sa pozreli na to, ako to celé začalo a aký bol postupný vývoj až do súčasnosti. Zanalyzovali sme zárobky a záujem komerčných značiek, zranenia hráčov a sledovanosť najväčších podujatí. Herný svet má ešte stále obrovský biznisový potenciál a bude zaujímavé sledovať, kam sa v najbližších rokoch dostane. 

 

Recenzia na Vtedy v Hollywoode

Filmový svet aktuálne žije najnovšou snímkou snáď najpopulárnejšieho režiséra na svete Quentina Tarantina. My sme mali možnosť dlho očakávaný film vidieť v predpremiére a kolegovia z Filmkultu ho po vzore iných kriticky zhodnotili, aby si vedel, čo môžeš pri jeho návšteve očakávať.

 

Ak už máš 3-hodinovú štýlovú jazdu s Bradom Pittom, Margot Robbie Leonardom DiCarpiom, tak sa možno aspoň dozvieš súvislosti, ktoré ti mohli počas sledovania uniknúť. V závere sa dozvieš hodnotenie samotných divákov a aj redaktorov Filmkultu. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Martin Schopinski Tagy: facebook, herba, najlepsie clanky, najlepšie z refresheru, zuza zla, smeriari, zarobky smetiarov
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.