Ak chceš vyjadriť svoje politické názory alebo pomôcť v riešení svetových problémov, niekedy stačí nosiť to správne oblečenie.
S čapicou „bad hair day" alebo nápisom „next top model" na tričku nikomu nepomôžeš. Móda je síce pre mnohých len povrchnou záležitosťou, ale renomovaní návrhári už so svojimi kolekciami neraz spravili poriadny rozruch. V určitých prípadoch mala ich snaha aj pozitívny vplyv na kultúrne alebo sociálne dianie vo svete.
- Ktoré kúsky oblečenia spôsobili v posledných rokoch revolúciu
- Ako sa návrhárom podarilo vyjadriť svoje politické názory skrz módu
- Prečo je dôležité podporovať protestnú módu
Ak nesúhlasíš s rozhodnutiami našich politikov alebo cítiš, že určité skupiny ľudí sú znevýhodňované, okrem statusov na sociálnych sieťach alebo protestov v uliciach je móda jednou z najsilnejších platforiem, ktoré môžeš využiť. Tvoj nápis na tričku si totiž prečíta takmer každý, koho stretneš na ulici a rovnako sa môžeš stať členom určitého hnutia tým, že budeš nosiť vybrané farby alebo doplnky.
Čierni panteri, batikovaní hipisáci alebo dotrhaní punkáči sa vďaka svojim odevom zapísali do dejín a dnes tak pri pohľade na ich oblečenie všetci vedia, aké boli ich politické názory. Vidinu lepšieho zajtrajška však už dávno nemusí iniciovať len undergroundová skupinka ľudí, ktorá sa skrýva pred zákonom a najväčšie slovo tak majú samotné módne značky alebo známi politici.
Katharine Hamnett - matka revolučnej módy
Zatiaľ čo v 80. rokoch boli revolúcia a protesty pre Slovensko len hudbou budúcnosti, v Spojenom kráľovstve sa musela vláda vyrovnať s mnohými hnutiami mladých ľudí, ktorým sa nepáčil osud ich krajiny. Katharine Hamnett je tak často označovaná za priekopníčku protestnej módy a svojimi politicky vyhranenými tričkami sa dodnes snaží dosiahnuť zmenu.
Svet tak po prvýkrát šokovala v roku 1984 na stretnutí s bývalou predsedníčkou vlády Spojeného kráľovstva Margaret Thatcher. Po vstupe do konferenčnej sály si Katharine rozopla svoju bundu, pod ktorou mala tričko s obrovským nápisom hlásajúcim, že 58% populácie je proti jadrovým zbraniam. Podľa jej slov vtedajšia generácia strácala pocit istoty voči demokracii a chcela tak získať kontrolu späť do svojich rúk.
Na jej stranu sa priklonilo množstvo známych osobností vtedajšej doby, ako George Michael alebo Boy George, no Katharine je v rámci módy politicky aktívnou dodnes. 71-ročná návrhárka bojuje proti klimatickým zmenám, Trumpovi a jednoznačné nie vyjadrila aj na tému Brexitu.
Náckovia a punkáči
Nie každá myšlienka skrytá za módnymi kolekciami musí byť komplikovaná, a práve týmto spôsobom sa prezentovalo celé punkové hnutie konca 70. rokov. Odmietali prijať ideológiu svojich rodičov, nesúhlasili s väčšinou politikov a Vivienne Westwood sa rozhodla stelesniť ich názory formou módnych kolekcií.
V roku 1977 tak okrem iného vytvorila so svojim vtedajším manželom, Malcolmom McLarenom, aj legendárne tričko Destroy so svastikou a obráteným krucifixom. Týmto dielom sa snažila Vivienne vyjadriť svoj nesúhlas s diktatúrou vtedajšieho pravicového čilského vodcu Augusta Pinocheta a celou povojnovou generáciou britských rodičov, ktorých považovala za fašistov.
Kožuch je vražda
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aká ilúzia so zakrvavenými kožuchmi sa vytvorila kvôli filmom
- Čo symbolizuje ružová stužka aj na mnohých zberateľských kúskoch
- Akým spôsobom ovplyvnil módu americký prezident Donald Trump
- Čím sa snaží zmeniť ruskú spoločnosť skupina Pussy Riot
- Kedy móla ovládla vojna