Práca smetiara je namáhavá robota. To si však málokto uvedomuje.
So smetiarmi ľudia veľa skúseností nemajú. Občas nás ráno zobudia, keď nám „vysýpajú“ smeti. Zanadávame na nich, keď blokujú cestu a máme na nich ťažké srdce, ak neprídu presne vtedy, keď ich očakávame.
Veľa ľudí si neuvedomuje, za čo všetko sme im vďační. Stačí, aby nás mesiac neprišli „navštíviť“. Až vtedy by nám trklo, za čo všetko im vďačíme.
Bratislavskí smetiari to majú ešte o čosi ťažšie. Pozbierať smeti z tak veľkého mesta, ako je Bratislava, na to treba mať energiu, odhodlanie a pevné nervy. Za svoju prácu sú však zaujímavo ohodnotení, na oficiálnej stránke OLO (Odvoz a likvidácia odpadu, nakladanie s komunálnym odpadom) spoločnosť garantuje priemerný mesačný plat 1354 eur.
„Ľudia si myslia, že ak odpad položia mimo kontajnerov, my ho musíme odviezť. To však nie je pravda. Ľudia musia odpad vyhadzovať do kontajnerov, nie mimo nich a objemný odpad patrí na zberný dvor,“ hovorí Alexander, ktorý v smetiarskej spoločnosti pracuje už 30 rokov.
Čo sa v rozhovore s Alexandrom a Ľudovítom dozvieš:
- O koľkej ráno vstávajú
- Čo si o ich práci myslia deti
- Kto im nadáva a prečo
- Ako vyzerá ich pracovný deň
- Koľko kontajnerov za deň vyprázdnia
- Ktorá oblasť Bratislavy je najhoršia a prečo
- Na čo si museli najviac zvykať
Ako dlho ste už smetiarom?
Alexander Egyeg, vodič OLO: Ja pracujem v OLO viac ako 30 rokov na pozícii vodiča.
Ľudovít Horváth, závozník OLO: Ja tu pracujem cez 17 rokov ako závozník a celý čas pracujeme spolu. Máme aj tretieho kolegu – závozníka, ktorý s nami až tak dlho nepracuje. Táto práca nie je pre každého.
Ako ste sa k tejto práci dostali a čo vás na nej teší?
Alexander: Ja som najskôr robil v bratislavských automobilových závodoch. Tam som bol celý čas v dielni. Chcel som zmenu, ísť medzi ľudí, robiť niečo iné a hlavne byť vonku.
Ľudovít: Ja som chcel túto prácu robiť od mlada. Už ako 17-ročný som tu bol na brigáde cez prázdniny. Vtedy to ešte boli Technické služby mesta Bratislavy. Neskôr som robil v bani, ale tá práca sa mi veľmi nepáčila. Ráno sme zišli dolu, večer zasa hore a takto každý deň. Odišiel som preto do zahraničia a keď som sa vrátil, mal som 40 rokov a prišiel som do OLO. Môj nebohý tatko tu robil tiež závozníka, neskôr vodiča. Pracoval tu aj brat 12 rokov. No a strýko tu robil 43 rokov až do dôchodku.
Kedy začína deň smetiara?
Alexander: Vstávam o 4.30 ráno. V práci som o 5.25 ráno, prezlečiem sa a o 5.45 odchádzame na rajón.
Ľudovít: Ja vstávam o 3.40 ráno. Do práce prídem okolo 4.45. Chcem sa v pokoji prezliecť, dať si kávu a o 5.45 s kolegami vyraziť.
Ako vyzerá váš pracovný deň?
Alexander: Pracujeme osem a pol hodiny, ale aj dlhšie. Závisí to od mnohých vecí, napríklad od dopravy, či sú zápchy alebo nie. Stáva sa, že sa nám pokazí auto, prípadne dostaneme defekt. V tom prípade musíme dať auto opraviť alebo ho vymeniť za náhradné. To všetko zaberie veľa času.
Ľudovít: My chodíme do dvoch rajónov. Každý deň vyprázdnime asi 300 kontajnerov.
Stáva sa, že niekde zabudnete odviezť odpad?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako smetiari pracujú počas sviatkov
- V ktoré dni bývajú kontajnery najviac plné
- Čo spravia smetiari s odpadom pohodeným vedľa kontajnera
- Odkiaľ chlapi nabrali svoju kondičku, ktorú pri práci potrebujú
- Čo hovoria na výplaty, ktoré v OLO občas dosahujú aj 1 400 €