Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 28. 2. 2020 meniny má Zlatica

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Karin Filkaszova
4. jún 2019, 15:03
Čas čítania: 10:50

Ženy by mali svoju sexualitu vlastniť a nehanbiť sa za ňu, hovorí Slovenka, ktorá sa vyzlieka pre oslavu feminizmu (Rozhovor)

Burlesque tanečnica Rocky Rúž nám otvorene porozprávala o feminizme, striptíze, zdravom sebavedomí a spoločenskej akceptácii.

Karin Filkaszova
4. jún 2019, 15:03
Čas čítania: 10:50
Ženy by mali svoju sexualitu vlastniť a nehanbiť sa za ňu, hovorí Slovenka, ktorá sa vyzlieka pre oslavu feminizmu (Rozhovor)
Zdroj: Viktória Akbariová
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Striptíz a feminizmus v jednej vete môžu pre niekoho znieť ako nezvyčajná kombinácia. Takýto názor však nemá burlesque tanečnica Rocky Rúž, ktorá svojimi vystúpeniami dodáva sebavedomie iným ženám a inšpiruje ich, aby sa nehanbili za svoje telá. 

 

 

„Ako vidieť, nie som chlpatá, mám rada mužov a nie som lesbička – nieže by na tom bolo niečo zlé, no je to zaužívané klišé. Burlesque tancom sa snažím dokázať, že aj feministky sa môžu rady líčiť, nosiť podpätky, vyzliekať sa a je to v poriadku,“ hovorí Rocky, ktorá svojimi názormi búra zaužívané konvencie o tom, čo vlastne znamená byť feministkou. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako Rocky prepája myšlienku feminizmu so striptízom
 • Aký je rozdiel medzi striptérkou a burlesque tanečnicou
 • Aké socio-kritické vystúpenia predvádza vo svojej show
 • Prečo sa rozhodla stať sa burlesque tanečnicou
 • Ako sa vysporiadava s negatívnymi reakciami a hlúpymi poznámkami
 • Aký má názor na militantný feminizmus

 

Ako si sa k burlesque tancovaniu dostala?

Už počas puberty som to začala registrovať, pretože sa mi vždy páčila celková estetika a vintage štýl. Študovala som módne návrhárstvo, tak ma to vždy vizuálne priťahovalo. Samozrejme som tiež poznala Ditu Von Teese, ktorá sa mi veľmi páčila. 

 

Vnímala som to podprahovo, ale nikdy som si nemyslela, že to budem robiť aj ja. Mala som totiž veľké problémy s tým, ako vyzerám a dokonca som kvôli tomu 7 rokov nechodila na plaváreň a celkovo sa vyhýbala letu. 

 

Vtedy som veľmi vnímala to, čo spoločnosť vraví o ideále krásy a necítila som sa, že by som ho spĺňala. Raz som si však rezervovala burlesque tanečnice na rozlúčkovú párty kamarátky a všetky dievčatá boli z predstavenia unesené. 

 

Prihlásila som sa teda na ten kurz a pomaly som začala odbúravať svoje komplexy samej zo seba. Burlesque spĺňal všetko, čo mám rada a bol to takisto výrazový prostriedok na to, aby som mohla vyjadriť veci, čo ma trápia. No a to bolo 3 roky dozadu a teraz niečo cez 2 roky vystupujem sólo. 

 

Je burlesque tvoje jediné povolanie?

Zatiaľ mi to veľmi nezarába, ale už sa to konečne živí samo, čo je vlastne celkom úspech, lebo tie kostýmy sú extrémne drahé. Výdavky na šaty sa pohybujú v troj- až štvorciferných číslach a keďže som extrémny perfekcionista, tak si na také veci potrpím. 

 

Aký je rozdiel medzi konvenčným striptízom a burlesque tanečnicou?

Hlavný rozdiel je asi to, že pri burlesque tanci sa nikdy úplne nevyzliekame. Pri normálnom striptíze ide hlavne o to, že dievčatá sa musia vyzliecť, aby potešili svojho prevažne mužského diváka.

 

Pri nás ide okrem potešenia divákov aj o komfort tanečnice a tým pádom ukážeš len toľko, koľko chceš, no nikdy sa kompletne nevyzlečieš. Väčšinou tieto predstavenia majú aj tému a príbeh, ktorým sa tá burleska snaží niečo povedať.

 

Pri väčšine striptízových predstavení sa dievčatá takisto vyzliekajú strašne rýchlo, my to chvíľku naťahujeme a držíme tým diváka v napätí. Povedala by som teda, že u nás ide najmä o tú choreografiu a nie samotnú nahotu. 

 

Ľudia nemajú problém pozerať sa v reklamách na anonymné tváre polonahých modeliek, ktoré sú v kampani vykreslené ako sexuálne objekty. No akonáhle chce žena svoju sexualitu vlastniť, tak je to už automaticky niečo zlé. 

 

Takže pri burlesque sa nemôžeš kompletne vyzliecť, aj keby si chcela?

Existuje tam hranica a môžeš sa vyzliecť maximálne do nohavičiek, no musíš mať aj nálepky, ktoré ti zakrývajú bradavky. Keď sa hlásiš na burlesque, tak tam uvádzajú, že úplná nahota nie je povolená. 

 

Striptérka čo sa vyzlieka pre feminizmus

 

Spomínala si, že väčšina burlesque predstavení má nejaký príbeh. Aký je ten tvoj? 

Ja riešim sociálno-kritické a najmä feministické témy. Moje úplne prvé číslo bolo o spoločenskom nátlaku na dôležitosť vydaja, ktorý existuje v slovanských krajinách. Ako mladé dievča neustále dostávaš otázky, či už máš priateľa, či si zasnúbená, kedy bude svadba a samozrejme, kedy budú deti. 

 

Toto pre mňa nikdy neboli priority a keď už som sa blížila k tridsiatke, čo v našej spoločnosti znamená, že som v podstate stará dievka, tak som sa rozhodla, že svojej rodine venujem špeciálne burlesque číslo. Bol to vlastne darček pre všetkých blízkych, ktorí ma chceli vidieť v svadobných šatách. 

 

V tom čísle som pomocou predstavenia vysvetlila, že nepotrebujem manžela na to, aby som bola šťastná a že som spokojná s tým, čo mám. Bolo to vtipné, divoké a aj sexy, čiže si myslím, že sa na tom každý zabavil a vtedy to konečne všetci pochopili. 

 

 

Čiže sa takéto socio-kritické témy snažíš vo svojom predstavení predviesť s humorom? 

Nie vždy. Mám aj číslo, ktoré vôbec nie je veselé a zaoberá sa "slut-shamingom" (hanebením žien „ľahších mravov“).  Viem, že vždy keď sa takto prezentujem, tak sa vyskytne mnoho komentárov, ktoré budú písať o tom, že burleska je vlastne obyčajná striptérka. 

 

Ja sa vôbec nehanbím za to, čo robím a preto si aj na Instagrame píšem, že som feministická striptérka, keďže existuje stigma, že keď je niekto striptérka, je automaticky ľahká. Vždy je to o obviňovaní žien, no ja vravím, že aká je ponuka, taký je dopyt. 

 

A nemusíme sa rozprávať ani o striptérkach. Úplne stačí, ak si zoberieme ako príklad dievčatá, čo dávajú svoje fotky na Instagram. Vždy sa nájde niekto, kto jej tam príde vynadať, len aby si na nej vybil svoje komplexy.

 

Prečo si sa rozhodla venovať zrovna tejto téme? 

Keď som mala 12 rokov, v škole mi povedali, že dievčatá nemôžu nosiť tielka na ramienka, pretože to rozptyľuje chlapcov. Dokonca som musela podpísať dodatok do školského poriadku, že nebudem chodiť takým štýlom oblečená. Vtedy som skutočne ostala šokovaná. 

 

Určite sa každému dievčaťu stalo, že sa ocitlo v nepríjemnej situácii, v ktorej dostala nejakú nevhodnú poznámku na svoj výzor, či na to, čo má oblečené. A väčšinou sa rieši presne to, ako vyzerala. Pre mňa je to úplne nepochopiteľné, pretože nepovažujem mužov za primitívne stvorenia podliehajúce svojim zvieracím inštinktom, aby nemohli rozoznať to, čo je a čo nie je vhodné.

 

Nejde mi o to, aby som inšpirovala baby, aby z nich boli striptérky, burlesky, alebo si fotili holé zadky na Instagram. Chcem však, aby sa cítili dobre vo vlastnom tele. 

 

O čom konkrétne je teda to tvoje číslo?

Prvá časť je o oslave ženstva, kde vystupujem v dlhých šatách a kožušinovej štóle. Potom sa však z reproduktorov ozve taká reč, ktorá je z videa, kde jeden chlap v Londýne na ulici nadáva dievčaťu, čo má rifle a tričko nad pupok. 

 

On jej začne nadávať, pýtať sa jej, že za koľko pôjde. Ona je úplne zaskočená a on stále pokračuje, že určite je prostitútka, keď sa takto oblieka a ukončí to tým, že nech sa nečuduje, keď ju niekto znásilní. 

 

Pri tejto reči sa vyzliekam, mám na sebe nálepky, ktoré majú nadávky typu: „štetka“, „šľapka“ a podobne. Ľudia sa dovtedy bavia, no potom nastane táto scéna a ostanú zaskočení sedieť a nevedia, čo sa vlastne deje. 

 

Neskôr sa však ten hlas prepne na feministickú punkovú kapelu, ja si tie nadávky začnem strhávať a za mnou začnú svietiť povzbudzujúce slová. Na konci sa vyzlečiem a na obrazovke je napísané: „This is what a feminist looks like.“ Nie je to o tom, že všetky ženy sa majú vyzliekať. Ide o to, či to ja chcem, alebo nie a nikto nemá právo robiť na základe toho nejaké závery. 

 

Striptérka čo sa vyzlieka pre feminizmus

 

Takto vlastne prepájaš tú myšlienku feminizmu so striptízom?

Áno. Burlesque neznamená to, že dievča sa musí teraz prezentovať pred publikom ľudí. Je to však o sebeláske a sebavedomí. Celá naša spoločnosť nás totiž učí opak, keďže na tom zarába. 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako Rocky prepája myšlienku feminizmu so striptízom
 • S akými reakciami sa stretáva, keď niekomu povie, že je striptérka
 • Ako reagovala, keď našla svoju odhalenú fotku v bulvárnom denníku
 • Čo hovorí na nemiestne návrhy od divákov a fanúšikov 
 • Aký má názor na militantný feminizmus
 • Aký bol jej najlepší burlesque zážitok

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.