Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 28. 9. 2020 meniny má Václav

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
3
Vladimír Mičuda
27. máj 2019, 16:16
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Som Róm a chcem pracovať. Dorobil som si strednú školu, aby som mohol žiť dôstojný život a uživiť rodinu (Rozhovor)

Netreba hádzať všetkých do jedného vreca, vraví Jaroslav.

Vladimír Mičuda
27. máj 2019, 16:16
Som Róm a chcem pracovať. Dorobil som si strednú školu, aby som mohol žiť dôstojný život a uživiť rodinu (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Boli sme na východe Slovenska a navštívili sme Luník IX, jedno z najobávanejších sídlisk na Slovensku. Následne sme sa presunuli do obce Varhaňovce, ktorá sa dá považovať za absolútny protiklad.

 

Obec sa skladá z troch častí, centra a dvoch rómskych osád. V dedine žije približne 1450 obyvateľov, z čoho približne 1150 je Rómov. Väčšina pracuje, deti chodia do školy. Veľkú zásluhu na tom má vybudovaný systém na obecnom úrade, ktorého členom je aj terénny sociálny pracovník  34-ročný Jaroslav Slepčík.

 

 

Jaro nedokončil strednú školu. Neskôr si našiel ženu, založil rodinu a pochopil, že bez vzdelania to nikam nedotiahne. „Popri robote som začal externe študovať. Dnes viem, že škola je v živote veľmi dôležitá a potrebná.“ Rozhovor s Jarom je jeden zo série článkov z východu Slovenska.

 

Čo sa v rozhovore s Jarom dozvieš:

 • Prečo nedokončil strednú školu a čo ho motivovalo, aby sa vrátil k štúdiu
 • Čo si myslí o extrémistoch
 • Ako často sa stretáva s rasizmom
 • Čo si myslí o slove cigán a kedy ho používa
 • Ako vníma Luník IX

  

Som Róm a chcem pracovať. Dorobil som si strednú školu, aby som mohol žiť dôstojný život a uživiť rodinu (Rozhovor) 

Odkedy pracuješ na úrade vo Varhaňovciach?

S jednou krátkou prestávkou od roku 2015. Na začiatku som pomáhal s administratívnymi prácami, potom som robil koordinátora na obecných službách. Posledný rok pracujem ako sociálny pracovník.

 

Prečo si nedokončil strednú školu?

Dokončil som základnú školu, a keď som mal šestnásť rokov, rozhodol som sa ísť aj na strednú školu do mesta za murára. Mal som ale problémy s chrbticou, chodieval som na elektroliečbu a pre dochádzku ma vyrazili. Do toho prišla puberta, začal som vystrájať – piť, fajčiť cigarety. Nechcelo sa mi študovať. Keď som mal 22 rokov, oženil som sa, narodili sa deti. Na školu som už nemyslel.

 

Človek, keď je mladý a je v zlej partii, nevidí realitu takú, aká v skutočnosti je. 

 

Kedy si si začal uvedomovať, že so základnou školou si nájdeš dobrú robotu len ťažko?

 Keď som začal na obecnom úrade. Uvedomil som si, že na sebe treba naozaj zamakať. Najskôr som robil len pomocné administratívne práce prostredníctvom úradu práce, to mi stačila základná škola. Starostka ma naštartovala. Povedala mi, že ak chcem uživiť rodinu, budem si musieť dorobiť učňovku, inak nikdy nepostúpim. Popri robote som začal externe študovať. Dnes viem, že škola je v živote veľmi dôležitá a potrebná.

 

Neskôr som na externé štúdium prihlásil aj manželku, tá taktiež dokončila učňovku a dnes pracuje v Košiciach ako šička.

 

 

Bol si predtým nezamestnaný?

Áno, bol som istý čas nezamestnaný, približne do svadby. Odvtedy som začal chodiť aspoň na fušky, musel som sa postarať o rodinu, zabezpečiť ju. Podpora, ktorú sme dostávali, nevystačovala ani na to, aby sme vyžili. Veľmi ma hnevalo, že ledva prežívame.

 

Vtedy som si začal uvedomovať, že ak by som sa venoval v mladosti štúdiu, mohol som to niekam dotiahnuť. Človek, keď je mladý a je v zlej partii, nevidí realitu takú, aká v skutočnosti je. To ma dnes najviac hnevá a vštepujem to aj svojim deťom. Nechcem, aby spravili rovnakú chybu ako ja.

 

Takže to pripisuješ prostrediu, v ktorom si žil a vyrastal.

Áno. Prišiel som domov, hodil som školskú tašku na zem a šiel som vystrájať. Rodičia ma neviedli k štúdiu. Nebolo to tak, ako v iných rodinách – najskôr škola, potom zábava. Ani starí rodičia, ani rodičia ma vo vzdelávaní nepodporovali.

 

Varhaňovce sú veľká obec, väčšina z 1400 obyvateľov sú Rómovia a ty v nej žiješ od narodenia. Ako sa za tie roky obec menila?

Dá sa tu slušne žiť, keď človek chce. Bolo treba ľudí len potlačiť dopredu, v minulosti to nemal kto spraviť. Posledných desať rokov sa obec posunula výrazne dopredu. V blízkosti máme dve stredné školy, ľudia chcú chodiť do školy a potom pracovať. Máme tu mladých ľudí, čo nemajú ani rodiny, no pracujú a makajú na sebe. V minulosti to tak nefungovalo.  

 

Stále sú medzi nami takí, ktorým sa Rómovia hnusia.

 

Na internetových diskusiách býva zvykom, že si ľudia na Rómoch vybíjajú zlosť.

Sú to tí, ktorí nemajú celkový prehľad. Všetkých Rómov hádžu do jedného vreca. To by nemal robiť nik, či biely alebo čierny. Každý človek je iný, nie sme všetci rovnakí. Rómovia v živote zlyhávajú rovnako, ako každý jeden človek, čo píše nenávistné komentáre na internete. Ja sa nikdy nepozerám na farbu pleti, ale na to, aký je to človek. Ide skôr o chrbtovú kosť.

 

Samozrejme, aj ja robím chyby, nie som dokonalý. Ale snažím sa žiť normálne a slušne. Možno, ak by veční kritici videli, že sa snažíme a chceme byť plnohodnotnou súčasťou spoločnosti, zmenili by názor.

 

 

Ako sociálny pracovník komunikuješ s desiatkami ľudí, s úradmi. Stretávaš sa s rasizmom?

Áno, stretávam sa s rasizmom, no nie tak často. Stále sú medzi nami takí, ktorým sa Rómovia hnusia. Vidieť to na mimike tváre, postojoch, komunikácii. Viem si spočítať dva a dva, že som na obtiaž. Nenávistné prejavy sú však skôr vo virtuálnom svete, málokedy sa stretávam s otvoreným rasizmom osobne.

 

Na konci dňa ťa poteší, keď za tebou niekto príde do kancelárie a poďakuje.

 

Na Slovensku je extrémizmus na vzostupe. Pociťuješ to?

Áno. Vidím, že tí, čo kedysi boli ticho a chceli kričať Preč s cigáňmi!, sa už neskrývajú. Jeden sa totiž postavil a ostatní ho nasledujú. Má za sebou armádu, hoci menšiu, no stále hlasnú.

 

Slováci sú obzvlášť citliví, keď je na stole rómska problematika. Čo je podľa teba „liekom“, aby sa situácia viditeľne zlepšovala?

To najdôležitejšie je, že by mal každý začať sám od seba. Nezáleží na farbe pleti. Pokiaľ sa chce človek začleniť do spoločnosti, mal by sa pozrieť do zrkadla. Uvedomujem si však, že riešenie sa nenájde zo dňa na deň, najskôr treba mať vôľu niečo so svojím životom spraviť. Treba ísť krok po kroku a ten prvý je prekonať svoje ego, akúsi cigánsku náturu.

 

Argument som cigán pre mňa nie je dostačujúci. A čo? Na tom nezáleží, v prvom rade si človek a tak aj musíš žiť. Treba sa snažiť a nevzdávať sa. Som terénny pracovník a niekedy mám toho po krk. Nie je to ľahké, no snažím sa ukázať ostatným Rómom v našej obci, že sa dá lepšie žiť, keď do toho dajú všetko.

 

Čo vlastne robí terénny pracovník?

Chodím medzi ľudí do osady. Pýtam sa, čo potrebujú, ako im môžem pomôcť. Je to zaujímavá práca, stále sa deje niečo iné. Všetko si zapisujem, zdokladujem všetko, čo robím. Je to dvojsečná zbraň, zaberá to veľa času a napokon na to doplatí človek, ktorému pomáham, nemôžem sa mu venovať toľko, koľko by som chcel.

 

Komunikujeme tiež s úradmi, školami. Aj napriek tomu, že je to ťažká robota, baví ma to. Poznám každého, žijem tu už od narodenia. Viem, na koho akým spôsobom mám ísť. Na konci dňa ťa poteší, keď za tebou niekto príde do kancelárie a poďakuje.

 

Si niečo také ako miestny anjel.

Pre niektorých skôr diabol. (smiech)

 

Prečo?

Závisť. Pár Rómov robí na obecnom úrade a mnohí závidia, že tam nerobia aj oni. Moja odpoveď je, aby sa snažili a časom možno budeme kolegovia.

 

Som Róm a chcem pracovať. Dorobil som si strednú školu, aby som mohol žiť dôstojný život a uživiť rodinu (Rozhovor) 

Zneužívajú ľudia tvoju ochotu?

Nedovolím im to. Najlepšie je, keď to vysvetlím na príklade. Príde za mnou človek a chce, aby som mu vypísal životopis. To však nie je mojou úlohou. Dal som mu papier, pero a pomáhal som mu s tlačivom. Nemá to byť o tom, že všetko spravíme za druhých. My máme učiť ľudí, aby sa stali v živote samostatní a sami sa začlenili do spoločnosti. Ja im len podám pomocnú ruku a ukážem smer.

 

Starý strom už nepresadíš, treba deťom ukázať už dnes, čo znamená pokora a slušnosť.

 

Ako vnímaš Luník IX?

Bol som tam asi trikrát v živote. Poznám odtiaľ slušných ľudí aj napriek tomu, čo sa hovorí o deviatke. Samozrejme, všetci vidíme len to zlé – zničené bytovky, smetiská, krádeže. V minulosti som mal z Luníku kolegov, bývajú tam aj slušní ľudia, ktorí sa snažia. Bohužiaľ, žijú v zlom prostredí.

 

Na Slovensku však všeobecne platí, že keď chceme poukázať na to, akí sú Rómovia zlí a neprispôsobiví, ukazujeme hromadne prstom na Luník IX. To ostatné nikoho nezaujíma.

 

Dokončil si strednú školu, pomáhaš ľuďom v obci. Máš ciele do budúcna?

Nemám osobné ciele, skôr sa zameriavam na rodinu. Chcem zabezpečiť deti, umožniť im, aby študovali na vysokej škole. Mám troch chalanov, neviem, čo sa z nich vykľuje. (smiech) Som však prísny rodič, ja keď zakričím, stoja v pozore. Spolu s manželkou im dávame všetko, čo môžeme.

 

Ten stredný, ten už začína byť nezbedný. Je výrečný a učiteľky mi hovoria, že je to celý ja. Nechcem však, aby dopadol ako ja, preto robíme, čo môžeme. Starý strom už nepresadíš, treba deťom ukázať už dnes, čo znamená pokora a slušnosť. Neskôr už bude neskoro.

 

Všimol som si, že sa občas nazveš cigánom. Ako vlastne berieš toto slovo?

Keď mi kamarát povie, že som cigán, tak sa neurazím. Keď ma tak nazve cudzí, ktorý ma nepozná, tak sa ma to dotkne. To však neznamená, že po ňom hneď začnem kričať, že je gádžo. Mám kolegov, ktorí sú bieli a náš humor je práve o tom. Ak by nás videl niekto, kto nás nepozná, nazval by nás rasistami. (smiech)

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.