Niekoľko vtipných, ale aj šialených príhod z natáčania Titanicu.
Veľkolepému Titanicu z mysle Jamesa Camerona sme sa už venovali v našej sérii Spoza kamier. V článku sme si vtedy predstavili fázu predprodukcie a príprav, konštruovanie častí lode, ale aj samotné scény či praktické efekty. Zaujímavostí o projekte však existuje oveľa viac a my si na ne dnes posvietime.
Camerona vždy fascinovali lodné vraky a Titanic bol preňho Mount Everestom. V roku 1995 sa ho rozhodol preskúmať a posnažil sa ho čo najdetailnejšie zmapovať. Pri samotnom vraku strávil viac času než jeho pasažieri a neskôr ho dokonca zachytil na kameru, čím výrazne pridal na autentickosti v úvodnej pasáži filmu.
Netreba hovoriť, že režisér si skutočne dal záležať aj na väčších scénach a zvládol ich natočiť aj s pevnými nervami. Sekvencie plné deštrukcie vedia nahnať mráz, pretože keď vyhadzujete do vzduchu autá, budovy či iné predmety, často máte len jeden jediný pokus. A na ňom poriadne záleží.
Titanic má takých scén, samozrejme, viac. Medzi jednu z tých pamätnejších patrí napríklad zaplavenie schodiska, ktoré bolo precízne dekorované podľa pôvodných plánov lode. To znamená, že dizajnéri všetky predmety umiestnili na svoje miesto a očami z diaľky pozorovali, ako ich obrovský nával vody ničí a nesie preč.
Originálna scéna
Cameron je perfekcionista a sami si viete predstaviť, že musel mať celú sekvenciu do detailu naplánovanú a zosynchronizovanú s hercami a komparzistami. Svojim neustálym kričaním do megafónov si neskôr vyslúžil prezývku “najstrašidelnejší muž Hollywoodu“. Zaplavenie vďaka tomu vyšlo na prvý pokus.
Keď sa Kate Winslet bála, že sa pri potápaní lode s narazenou rukou utopí, James s ňou nemal problém zaobchádzať ako s handrou a kričať na ňu.
Natáčanie zúrivého návalu vody
Nie všetky pasáže s deštrukciou a desiatkami, ba až stovkami komparzistov sú tie, ktoré si pamätáme aj mesiace či roky po zhliadnutí. Každý z vás si iste dokáže v hlave predstaviť Jacka (Leonardo DiCaprio) kresliaceho Rose (Kate Winslet) v pomerne intímnej a osobnej scéne. V nej sa prelomili ľady (ešte nie doslova).
Jack zachytáva svoju lásku na papieri, zatiaľ čo ona pózuje úplne nahá. Emóciami nabitá sekvencia doslova vyvoláva príjemný pocit v srdci každého diváka, avšak na natáčaní nebolo všetko tak, ako sa zdá.
Leonardo nevie kresliť. Na záberoch sa striedal spoločne s režisérom Cameronom, ktorý je mimochodom skvelým ilustrátorom. Len si to predstavte.
Menší zádrhel bol fakt, že DiCaprio je pravák a Cameron ľavák. Aby hlavný tvorca nepoplietol divákov, natočený záber v postprodukcii pomocou svojho tímu doslova odzrkadlil, čo vo výsledku chybičku opravilo na nepoznanie.
Jemne erotická pasáž bola dokonca prvou, ktorá sa pre film natočila. Pravdou je, že tvorcovia a štáb nemali pripravený hlavný pľac a modely lode, a tak boli prinútení najskôr zachytiť na kameru menšie segmenty. Na hercoch je preto možné vidieť malú dávku hanblivosti a akejsi zraniteľnosti, čo vo výsledku len pridáva na efekte.
Tesne pred natáčaním Leonardo navštívil Kate v jej šatni. Herečka si nanášala na seba make-up celkom nahá a keďže Leo podobný výjav ani len nečakal, ostal v šoku. Winslet mu len povedala, že takto spolu strávia celý deň a to celú situáciu medzi dvojicou odľahčilo.
Cameron sa snažil natočiť film tak reálne, ako to len šlo. Hovorí sa, že vyše stovke komparzistom pripadil ich vlastné fiktívne príbehy, mená a s každým jedným si osobne sadol, aby sa o postavách porozprávali. Cieľom bolo, aby jednotlivci na plátne dýchali vlastným životom a mali svoje vlastné konanie.
Na autentickosti pridalo aj pár replík pochádzajúcich zo spovedí svedkov. Napríklad, keď Jack opisuje chlad mora ako tisíc ostrých nožov alebo keď jeden z mužov nakladá dcérku do záchranneho člnu a hovorí jej, že sa odlúčia len na malú chvíľku, ide o reálne slová z dávnych čias.
V inej situácii, konkrétne zachytávajúcej Jacka v úvode filmu na kraji lode kričiac „I am the king of the world!“, išlo na druhú stranu o improvizovanú repliku. James Cameron si ju ponechal do finálneho zostrihu a dodnes patrí medzi tie najpamätnejšie vety z prostredia kinematografie.
Svetoznámy boxer Muhammad Ali ju však vykričal do sveta vyše tridsať rokov predtým, a to po vyhratom zápase, ktorý sa stal dôležitým medzníkom v jeho živote.
Každá jedna miestnosť bola presnou kópiou originálu. Tvorcovia dokázali zachytiť detaily vďaka starým fotkám a samozrejme nákresom, ktoré pred samotným natáčaním získali. Režisér najal dvoch historikov, aby overili všetky detaily.
Okrem iného nechýbal ani čas na hodinách pri schodisku (2:20) priamo odzrkadľujúci skutočný čas potopenia lode. Prirodzene, celý proces trval o čosi dlhšie. Aj napriek tomu má dĺžka potápania vo filme a v realite rovnakú hodnotu.
Majúc na mysli Jacka Dawsona, ide o vymyslenú postavu s príbehom ušitým pre potreby filmu. Po skončení natáčania však Cameron a ostatní tvorcovia zistili, že sa jeden zo skutočných pasažierov lode naozaj volal J. Dawson, čo šokovalo nejedného z nich. Informácia vyplávala na povrch po tom, čo producent našiel jeho hrob.
Podľa dostupných informácii išlo o írskeho muža pracujúceho kdesi pri motoroch, ktorý sa pominul pri prvotnom zaplavení lode. Dawson je pochovaný v Halifaxe spolu s viacerými obeťami tragédie.
Koniec nakrúcania však nebol pozitívnym zážitkom. Na oslave sa niekto pokúsil o žartík a členom štábu spolu s hercami nasypal do jedla fencyklidín. Táto droga inak zvaná anjelský prášok spôsobuje omamný stav s pocitmi všemohúcnosti sprevádzaný halucináciami a stratou zmyslou pre realitu.
Takisto zvyšuje krvný tlak a zrýchľuje činnosť srdca. Do nebezpečného kontaktu s ňou sa dostalo niekoľko desiatok tvorcov a museli byť hospitalizovaní. Cameron jej účinky akosi vycítil a zvracaním ju dostal zo seba skôr, než by mu začala ubližovať na zdraví. Ostatní také šťastie ale nemali.
Obvinení boli dvaja kuchári, ktorých hneď čakal vyhadzov. Obaja sa vyhli aj trestnému stíhaniu a nikomu sa, našťastie, nič nestalo. Otázkou ostáva, či to boli práve pracovníci kuchyne alebo niekto iný. Takisto je záhadou samotný motív.
V scénach, kde sa Rose túla po koridoroch potápajúcej sa lode, je použitá morská voda priamo z Tichého oceánu, hoci sa drvivá väčšina sekvencii natáčala v obrovskom bazéne. Herečka vo väčšine prípadoch nechcela nosiť postroj do vody, a preto je jej lapanie po dychu realistické. Kvôli svojmu rozhodnutiu skončila so zápalom pľúc.
Kate si po všetkom tom otĺkaní o predmety vo vode a fyzicky náročnom hraní vyslúžila pár modrín, škrabancov a menších zranení. V jednom bode ich počet dosahoval až toľko, že si museli vizážisti urobiť fotky odrenín, aby ich neskôr vedeli opäť umelo naniesť a tým zachovať kontinuitu filmu.
Skúste si predstaviť aj nespočetne veľa komparzistov a kaskadérov, ktorí okrem iného opätovne skákali z lode a vykonávali tú náročnejšiu časť pre hercov.
Keď sa Titanic dostal do kín, vtedy ešte na filmových kotúčoch a nie v digitálnej podobe, aká prevláda dnes, spôsobil absolútny ošiaľ. Úspech filmu sa odzrkadlil v kinách, ktoré film púšťali divákom tak často, ako často len mohli. Občas sa potom stávalo, že sa filmový kotúč poškodil alebo lepšie povedané, opoužíval.
Štúdio Paramount muselo kvôli problémom posielať náhrady, aby sa snímka mohla prehrávať ďalej. Titanic si celkovo v tržbách zarobil astronomických 2,19 miliardy dolárov, čo ho radí na pozíciu druhého najzárobkovejšieho filmu celkovo.
Inflácia ale robí svoje a v momentálnom období by tržby činili niečo cez tri miliardy dolárov. Ak si vezmeme do úvahy rok 1997, kedy internet ani zďaleka nefungoval tak, ako operuje dnes a reklama sa používala na podstatne menšej škále, ide o čosi nepredstaviteľné. Avatar je ale iný prípad kvôli 3D rozhraniu.
Aby James nešíril do sveta, čo vlastne natáča, použil krycí názov filmu. Ide o bežnú záležitosť pri blockbusteroch a iných veľkých projektoch. Napríklad The Avengers mali tajný názov Group Hug, Hunger Games bolo na pľaci zvané Artemis, Interstellar zas Flora's Letter a podobne.
Titanic a jeho krycie Planet Ice pomerne dobre kamuflovalo fakt, že Cameron netočí ľadovce len tak pre nič za nič. Keďže je režisér známy aj svojimi sci-fi kúskami, druhý názov padol filmu vhod.
Sme teda zvedaví, či nás Cameron opäť ohúri pripravovanou nádielkou štyroch Avatarov, ktorých sa dočkáme už v nasledujúcich rokoch. Titanic ale stále ostane v našich mysliach ako projekt plný emócii, lásky, ale aj smútku nad tragédiou. James jednoznačne vytvoril dielo, na ktoré nezabudneme a radi si ho z času na čas pripomenieme.