V južnej Ázii si za $3 navodíš stav eufórie trvajúci až tri dni.
Žiadny ruský krokodíl, na scénu nastupuje doba škorpióna. Pravdepodobne takýmto heslom sa už roky riadia ľudia v oblasti krajín Afganistanu, Pakistanu a Indie. Na vzostupe je tam pomerne lacná náhrada narkotík, ktorej základným kameňom je práve škorpióní jed v rôznych podobách. Okrem všetkých negatívnych vlastností návykovej látky má však škorpión aj ďalší háčik. Jeho užívateľ musí najskôr prežiť, aby sa zdrogoval.
Hranice narkotík sú opäť posunuté. V oblasti južnej Ázie už roky existujú skupiny ľudí, ktorí prišli so skutočne bizarným výmyslom. Hovoríme o veľmi lacnej (a prírodnej?) droge, ktorou je škorpióní jed. Za cenu pohybujúcu sa od 70 do 100 rupií (v prepočte $1 až $3) si ľudia dokážu navodiť dlhotrvajúci stav eufórie. Existuje dokonca niekoľko spôsobov, ako do tela dostať toxíny z tohto púštneho živočícha. Prvý, zrejme najjednoduchší je obyčajné bodnutie. Za približne 3 doláre díler priloží narkomanovi na ruku živého škorpióna, ktorý svoju “obeť“ bodne a toxíny z jeho chvosta sa dostanú do tela.
Existujú ale aj ďalšie, nemenej zaujímavé spôsoby. Ďalším je napríklad inhalácia škorpiónich výparov. Škorpión je v tomto prípade zaživa upálený na uhlíkoch, zatiaľ čo užívateľ vdychuje jeho toxické výpary. Posledný spôsob je celkom tradičné fajčenie. Škorpióna zabijú, nechajú usušiť na slnku a jeho pozostatky potom pomiešajú s hašišom, či tabakom a jednoducho zrolujú do cigarety.
Prijatie dávky má v tej chvíli človek za sebou a nasleduje fáza boja tela s toxínmi. Tá môže pretrvávať od troch až do šesť hodín, ktoré človek strávi v ukrutných bolestiach. Okrem toho, škorpióní toxín môže spôsobiť krátkodobú či dlhodobú stratu pamäti, poruchy spánku a príjmu potravy, pretrvávajúce stavy halucinácií a v niektorých prípadoch dokonca aj smrť. Predsalen, je známe, že škorpióni používajú svoj jed na obranu. Jeho primárnou funkciou je tak čiastočná alebo celková paralýza svojej koristi. Zároveň, dávka tejto drogy je len ťažko kontrolovateľná, nakoľko sa odlišuje od konkrétneho jedinca k jedincovi.
Ak škorpióní narkoman prekoná všetky spomenuté nástrahy, nasleduje najpodstatnejšia časť. To sú ohromne silné stavy eufórie a ľahkosti sprevádzané schopnosťou zostať čulý a pozorný. Tieto stavy sú udajne silnejšie ako po dávke heroínu a trvajú minimálne 10 hodín, niekedy až tri dni. Narkomani z Afganistanu, Pakistanu či Indie tak dobre vedia, prečo sú ochotní podstúpiť aj riziko smrti.
Príbeh škorpiónieho jedu však môže mať aj celkom odlišný koniec. Minimálne prospešnejší pre ľudstvo. Vedci zastávajú názor, že táto zložka môže byť kľúčová v liečebných metódach. V Číne už storočia vedia o účinkoch toxínu pri nenávykovej liečbe chronickej bolesti. Jed by tiež mohol zohrávať dôležitú rolu pri liečbe agresívnych foriem rakoviny mozgu. Obsahuje totiž proteíny so schopnosťou nachádzať a likvidovať rakovinové bunky.
V škorpiónoch sa tak ukrýva ďaleko väčší potenciál a otázkou tak je, ako s ním ľudstvo naloží skôr ako ich všetky vyfajčia.