Diskrétne technológie či minimalizmus.
V roku 1970 by asi len málokoho napadlo, že si dnes budeme môcť v obývačke zavesiť na stenu televízor s hrúbkou necelé 3 milimetre, ktorý navyše nemá takmer žiadne rámiky. Rovnako by vtedy asi len málokto tušil, že priestory našej domácnosti pokryjú pre naši oči neviditeľné Wi-Fi siete s neobmedzeným prístupom k internetu, kde nájdeme takmer akúkoľvek informáciu, pričom nám jej vyhľadávanie nepotrvá viac ako pár sekúnd. A to isté môžem povedať o pevných linkách a mobilných telefónoch či takých robotických vysávačoch, ktoré momentálne patria medzi celkom žiadané elektronické produkty, hoci boli ešte len pred nedávnom považované za úplnú zbytočnosť. Doba jednoducho mení nielen nás, ale aj všetko okolo nás, v čom má prsty predovšetkým čoraz rýchlejší a najmä čoraz komplexnejší technologický pokrok, ktorý pomaličky začína zasahovať do každej oblasti našich denno-denných životov.
Nadchádzajúci vývoj v technologickej sfére postupom času ovplyvní spôsob, ako momentálne bývame, ako medzi sebou komunikujeme, ako sa vzdelávame, ako sa zabávame, ako odpočívame, ako trávime čas s našimi najbližšími. Áno, niektoré uvedené zmeny už pár krát nastali, no tie najradikálnejšie z tých najradikálnejších ešte len prídu. A nižšie je niekoľko ukážkových príkladov, ako by potom mohla vyzerať realita. Kedy? Teraz sa na chvíľku presunieme o približne 13 rokov dopredu, aby sme tak nadobudli aspoň ako-takú predstavu, čo všetko nás s najväčšou pravdepodobnosťou očakáva.
Vitajte v roku 2030
Zmeny prídu z každej strany. A jedno z miest, kde ich pocítime a uvidíme asi najviac, bude domácnosť. Prečo? Mnoho elektroniky, ktoré doma používame, skôr či neskôr prejde dôležitou modernizáciou, kedy im pribudne bezdrôtová konektivita, prostredníctvom ktorej sa pripojí k digitálnej diaľnici a my potom získame nemalé výhody. Káble prestaneme používať, kedysi obyčajné sklo alebo zrkadlo dostane schopnosť zobrazovať informácie, ktoré dnes nájdeme na displeji nášho smartfónu, a rodinný dom alebo byt nás vďaka kapacitám umelej inteligencie a jej neurónových sietí spozná natoľko, že sa časom sám naučí, na akú teplotu má v daný deň či noc kúriť. Inteligentná chladnička zase spozná naše stravovacie návyky, a na základe toho potom zabezpečí, aby sa v prípade potreby automaticky dopĺňali zásoby dôležitých potravín. A to aj bez toho, aby sme nad niečím takým vôbec premýšľali alebo fyzicky chodili do obchodu. Dôležitú rolu si však zahrajú aj solárne strechy, domáce batérie a predovšetkým čoraz žiadanejšie 3D tlačiarne, z ktorých sa stane povinná výbava každej jednej modernej domácnosti, pretože nám ako uvaria nejakú chutnú dobrotku, tak aj vyrobia kvalitné oblečenie či jednoduchšie pomôcky pre kutilov.
Na predpovedanie príchodu podobne futuristickej budúcnosti nemusíme poznať tie najlepšie hollywoodske sci-fi trháky, vedieť veštiť prostredníctvom gule a ani byť ostrieľaný analytik s tromi vysokými školami. Stačí si všímať súčasnosť a smerovanie vývoja spotrebiteľských technológií. To, čo dnes nie je ešte elektronické, onedlho bude, a to, čo ešte nie je pripojené k internetu, onedlho tiež bude. Všetko naokolo začne medzi sebou komunikovať bez vyslovenia jediného slova a my sa tak zrazu ocitneme v netradične interaktívnom prostredí, ktorému pôjde najmä o vytvorenie podmienok poskytujúcich priestor na uľahčenie vykonávanie našich bežných rutín.
Všetko naokolo bude inteligentné
Nielen naše mobilné telefóny alebo hodinky, ale aj taká kuchyňa či rovno celý dom získa nadštandardnú dávku inteligencie, ktorá sa označuje za umelú (Artificial Intelligence). A tá ho premení na niečo, čo už nie je iba bežnou kôpkou betónu a tehiel. Inteligentná domácnosť počúva príkazy ľudí, ktorí v nich žijú, a zároveň na ne v rámci možností aj adekvátne reaguje. Všetky spotrebiče v domácnosti sa stanú súčasťou takzvaného internetu vecí (Internet of Things), inými slovami internetu druhej generácie, ktorý nám ich umožní ovládať a používať i bez toho, aby sme museli stáť hneď vedľa nich.
Ďalšou podstatnou súčasťou modernej domácnosti budú aj sofistikovano umiestnené senzory, napríklad na monitorovanie kvality ovzdušia, úroveň prirodzeného svetla či dokonca nášho aktuálneho zdravia. Tie totiž poslúžia ako vstup pre dáta do umelou inteligenciou poháňaného systému, ktorý sa podľa nich následne rozhodne, či má alebo nemá určitú činnosť v danú chvíľu zrealizovať. Ak napríklad v ovzduší objaví nadmerné množstvo škodlivých látok, môže okamžite aktivovať silnejšiu filtráciu. A niečo podobné platí aj o regulácii umelého osvetlenia v interiéroch. V prípade, že svetelné senzory oznámia pomalý západ slnka, začnú sa pomaličky rozsviecovať prítomné svetlá poháňané elektrickou energiou, hoci my osobne nič neinicializujeme. Podobné využitie si ale nájdu aj pri takzvanom hydroponickom pestovaní rastlín, kde v spolupráci s AI systémom dokážu monitorovať a zabezpečovať prísun optimálneho množstva nevyhnutnej výživy.
Všetko sa teda točí iba okolo nášho pohodlia. Nebudeme musieť vstávať z pohodlnej pohovky, aby sme sa dostali k prepínaču na stene a dokonca ani vyťahovať smartfón s aplikáciou umožňujúcou diaľkové ovládanie inteligentného osvetlenia. Senzory ale poslúžia aj na automatizovaný odvod odpadu, inteligentné otáčanie žalúzií alebo otváranie / zatváranie okien. Jednoduché bude ešte jednoduchšie.
Google, Zuckerberg a aj Samsung
Ako sme mali príležitosť poslednú dobu vidieť a počuť, čoraz viac renomovaných výrobcov spotrebnej elektroniky pokukuje po možnostiach umelej inteligencie. Skvelým príkladom je americká spoločnosť Google a jej produkty pre domácnosti, ktoré slúžia ako komunikačný prostriedok s virtuálnym asistentom internetového giganta zo vzdialeného cloudu. Jedným z nich je aj Google Home, trošku komplexnejší reproduktor s mikrofónmi či mierne futuristickým dizajnom. Stačí ho iba zapojiť do elektrickej siete, pripojiť k Wi-Fi a aktivovať prostredníctvom používateľského účtu od služieb internetového giganta, vďaka čomu potom môžeme zadávať ochotnému asistentovi príkazy alebo sa ho rovno niečo opýtať bez pohnutia jediného prsta na ruke. A na niečom veľmi podobnom pracuje aj sám šéf najväčšej sociálnej siete na svete.
Mark Zuckerberg koncom minulého roka predviedol priamo v akcii, čo všetko dokáže jeho rodinný dom poháňaný pokročilou formou umelej inteligencie. Tá sa volá Jarvis (áno, Iron Man) a reaguje na verbálne aj neverbálne príkazy od svojho používateľa. Môže ju teda ovládať buď cez textové príkazy v inteligentnom mobilnom telefóne, alebo zvolíme praktickejšiu formu - hovorené slovo. Systém s AI neustále načúva a keď sa prostredníctvom aplikácie v mobile dopočuje slovíčko, ktoré ho má za úlohu inicializovať, bez akéhokoľvek váhania tak spraví, po čom začne reagovať na naše otázky alebo ústami vyslovené príkazy.
Jarvis zvládne:
- sám určiť, kedy nás má ráno prebudiť
- regulovať teplotu v interiéri
- poskytnúť informácie o malom dieťati v inej izbe
- simultánne hovoriť viacerými jazykmi
- včas pripraviť pokrm, napríklad naše obľúbené raňajky
- zorganizovať pracovné stretnutie alebo konferenčný hovor
- rozpoznať ľudí pred vchodovými dverami a pustiť ich dovnútra
- pustiť niektorú z top piesní od nášho obľúbeného interpreta
Podobným smerom pôjde tento rok aj Samsung vrátane ďalších známych značiek, ktoré si tak budú chcieť odkrojiť časť z podielu lukratívneho a zároveň mladého trhového segmentu s umelou inteligenciou. Juhokórejský gigant nám svoj zámer oficiálne oznámil ešte len tento týždeň a vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť. Jeho virtuálny asistent nesie očakávané pomenovanie a ovládne všetky elektronické produkty z portfólia spoločnosti, ktorým prítomnosť Bixbyho pomôže rozšíriť funkcionalitu alebo výrazne zjednodušiť ovládanie. Podstata takéhoto AI asistenta spočíva v spoznávaní používateľa, takže nám po čas sám od seba oznámi výsledok futbalového zápasu nášho obľúbeného tímu, odporučí dobrý film podľa nášho gusta či nahlas prečíta čerstvo doručený e-mail. A najlepšie na tom celom je, že virtuálny kamoš môže ísť takmer všade tam, kam aj my.
Displeje nahradí sklo a zrkadlo
Na to, aby sme ráno ihneď po prebudení zistili, aké je vonku počasie alebo čo nové sa stalo vo svete, nebude už potrebné rozsvietiť displej na smartfóne. Všetko dôležité nám totiž vizuálne ukážu zobrazovacie panely s konštrukciou, ktorú nerozoznáme od obyčajného skla alebo takého zrkadla z kúpeľne, takže je snáď každému jasné, kde sa s týmto výdobytkom digitálnej éry stretneme najčastejšie. Celkom podarenú víziu v podobe pekne spracovaného videa nám ešte dávnejšie priniesla spoločnosť Corning, ktorá patrí medzi špičkových odborníkov na výrobu rôznorodých produktov zo skla, čiže to, čo uvidíte trošku nižšie, môže byť onedlho bez akejkoľvek srandy úplne bežnou záležitosťou.
Sklo alebo zrkadlo so zobrazovacími a dotykovými kapacitami bude jedného dňa všade okolo nás. A nebude to iba o poskytovaní informácií. Predstavte si, že stena vo vašej izbe dokáže behom niekoľkých sekúnd prispôsobiť farbu našej aktuálnej nálade či novému nábytku, alebo, že si počas vysedávania na toalete pozriete prostredníctvom Netflixu ďalšiu časť vášho obľúbeného seriálu, hoci smartfón necháte položený na stolíku v kuchyni. A ani tam možnosti tohto výdobytku modernej éry nekončia, pretože ich je vďaka integrovanému displeju nespočetne veľa. Digitálne prostredie už nebudeme nosiť len vo vreckách - stane sa nenápadnou súčasťou na prvý pohľad obyčajne vyzerajúcich objektov z nášho bezprostredného okolia.
Hologramy ovládnu celý svet
A teda logicky aj naše domácnosti, kde poslúžia ako akási moderná pevná linka so schopnosťou zobraziť hneď vedľa nás trojrozmerný digitálny obraz, ktorý môže nadobudnúť dočasnú podobu kamoša z druhého konca planéty. Je viac ako pravdepodobné, že sa takzvané hologramy okolo roku 2030 stanú súčasťou hlavného spotrebiteľského prúdu. Dnešné displeje však nenahradia, ale iba rozšíria o nový, podstatne zaujímavejší spôsob komunikácie alebo konzumácie digitálneho obsahu, ako sú napríklad filmy či videá na YouTube.
Vyrobiť projektor so schopnosťou zobraziť kvalitný hologram zvládne už v týchto dňoch vyrobiť viacero popredných spoločností zameraných na elektroniku pre bežných spotrebiteľov. Problém spočíva iba v tom, že by si tak drahý produkt mohol dovoliť asi len málokto. Inými slovami povedané, ešte zatiaľ nenastal ten správny čas. Prvý krok kvázi nedávno spravil americký gigant Microsoft, kedy nám predstavil nositeľné zariadenie HoloLens, ktoré slúži na zobrazovanie virtuálnych objektov priamo v skutočne existujúcom prostredí. V blízkej budúcnosti už však nebude treba nosiť na hlave nejaký headset, pretože projekciu trojrozmerného obrazu zvládnu pokročilé a diskrétne projektory zabudované priamo do stien či stropu nášho príbytku.
Budúcnosť sa nebude točiť iba okolo rozšírenej reality. Reč tu je o virtuálnej alternatíve, ktorá sa momentálne snaží uchytiť v hernom priemysle. Áno, neskôr príde na rad aj filmový a tiež vzdelávanie, no rozkvet v spomenutých smeroch zatiaľ brzdí nedostatok virtuálneho obsahu, bez ktorého sú VR (Virtual Reality) headsety jednoducho nevyužiteľné. A presne to isté platí i o trošku vyššie spomínaných AR (Augemented Reality) headsetoch. Všetko je zatiaľ v plienkach.
Diskrétne technológie a minimalizmus
Dnes nie je absolútne žiadny problém rozpoznať televízor od umeleckého obrazu alebo takej steny. No ako pôjdu roky dopredu a s nimi aj pokrok vo vývoji spotrebiteľských technológií, rozdiel časom úplne zanikne. Televízor sa stane stenou aj obrazom, stena televízorom aj obrazom a obraz televízorom aj stenou. Jednotlivé objekty v našich domácnostiach dostanú vďaka neustále menšej elektronike viacero dovtedy nevídaných funkcionalít, ktoré z bežnej infraštruktúry alebo fyzických vecí spravia multifunkčné zariadenia. A potom logicky i otvoríme dvere dokonalému minimalizmu.
Či už hovoríme o populárnom seriáli Black Mirror alebo nejakom novšom filmovom kúsku so sci-fi nádychom, ak si začnete všímať prostredie, veľmi rýchlo zistíte, že pri natáčaní nezabudli ani na kombináciu diskrétnych technológií a interiérového dizajnu s minimalistickými prvkami, aby sa tak čo najviac priblížili k očakávanej realite. Budúcnosť teda spočíva v redukcii počtu objektov naokolo, v jednoduchom vizuálnom prevedení, ale najmä v obohatení základnej funkcionality všetkého, s čím prichádzame pravidelne do styku.