Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 1. 2021 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech - Software
7
Tomáš Macho
12. február 2017, 11:22

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?

Všetky sú na dostatočne vysokej úrovni, no isté odchýlky tu predsa len nájdeme.

Tomáš Macho
12. február 2017, 11:22
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?

Minulý mesiac sme sa v relatívne obsiahlom článku podrobnejšie pozreli na jednu z najpopulárnejších medzinárodne dostupných služieb na streamovanie hudby Spotify a dnes sa naše obzory rozšíria na štyroch známych zástupcov v podobe Apple Music, Spotify, Deezer a taktiež Tidal. Každý má svoje plusy aj mínusy, a preto si porovnajme niektoré základné požiadavky, ktoré môžeme považovať za istý štandard očakávaný od streamovania, pričom nezabudneme ani na výhody jednotlivých konkurentov. Ktorý z nich by sa mal stať vaším obľúbencom?

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

 

Bezplatný prémium účet
Začneme snáď najbežnejšou požiadavkou. Pred tým, ako sa rozhodnete pre tú či onú službu, môžete predísť zbytočnému míňaniu čo i len mála peňazí a využiť bezplatný prémium účet. Nemusíte sa báť, že si každý jeden zástupca pred začatím vašej skúšobnej doby vypýta prístup k finančným prostriedkom. Z hľadiska bezpečnosti ide o normálny krok a pokiaľ sa vám aplikácia zapáči, nemusíte pohnúť ani len prstom a po vypršaní skúšobnej lehoty vám automaticky začne strhávať stanovený paušálny poplatok, ku ktorému sa dostaneme v závere porovnania. Zatiaľ, čo Spotify spolu s Deezerom a Tidalom ponúkajú 30 bezplatných dní, Apple Music sa vybral zhovievavejšou cestou a svojim užívateľom ponúka až celé 3 bezplatné mesiace. Kedykoľvek počas skúšobnej doby môžete svoje prepojenie s platobným nástrojom ukončiť a vrátiť sa k YouTube či sťahovaniu/kupovaniu trackov ručne.

 

So štipkou šikovnosti sa prepracujete k návodu, ako vyšpekulovať až 6 bezplatných mesiacov v rámci Apple Music. Rovnako tak sa môžete prostredníctvom tretích strán prepracovať k viacmesačnému free účtu na Deezeri a v prípade Spotify môžete počítať až s dvojmesačným bezplatným členským, avšak iba pri zakúpení jedného mesiaca. Inak povedané, získate 3 mesiace za cenu jedného. Radi by sme tiež spomenuli, že Spotify a Deezer možno používať aj bez minutia jedinej koruny, avšak neplatené účty sú oklieštené o veľké množstvo funkcií vrátane offline počúvania a streamovania kvalitnejšieho zvuku, preto im nehodláme venovať väčšiu pozornosť.

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

 

Užívateľské rozhranie
Účty teda máme vytvorené. V rámci druhého kroku odporúčame inštaláciu klientov, či už na mobilných zariadeniach alebo desktopoch/notebookoch. Hoci je možnosť počúvať priamo v prehliadači, nepredpokladáme, že na domácich staniciach ju niekto využíva. Po prvom otvorení mobilnej platformy môžete byť chvíľku dezorientovaní, každopádne minimálne, čo sa týka Spotify a Tidalu sa v grafickom rozhraní zorientujete relatívne rýchlo. Práve títo dvaja sú podľa nášho subjektívno-objektívneho názoru najprehľadnejšími a vzhľadovo najatraktívnejšími aplikáciami, ktoré okúzlia tmavými odtieňmi prepletanými veľkými obrázkami a dostatočne jednoduchým ovládaním. V prípade Tidalu si však na platforme iOS budete chvíľu zvykať na absenciu spodnej ovládacej lišty - menu si vyrolujete z ľavej časti obrazovky. Vývojári to kompenzovali interaktívnym tutoriálom, ktorý vám postupne ukáže pestré možnosti používania. Apple naopak vsadil na ich bežný vzhľad prítomný u širokej škály aplikácií a práve preto si myslíme, že o čosi zaostáva za konkurenciou, odhliadnuc do faktu, že ešte do relatívne nedávnej aktualizácie bolo Apple Music skutočne neprehľadnou službou na počúvanie hudby. Proti Deezeru nič nemáme. Nesklamal, ale ani špeciálne neohúril, hoci sme na smartfóne postrehli niekoľko softvérových nedostatkov, ktoré mierne sprznili celkový prvý dojem.

 

S desktopovými klientmi je to podobneé Výrazne navrch má Spotify a Tidal, kde jasne vidieť, že spoločnosti si dali záležať na spracovaní a celkovej jednoduchosti. Nepostrehli sme najmenší problém s ovládaním, nechýbal prístup k množstvu playlistov, ľahko sme sa dostali cez jedného autora k ďalším a pozreli si zaujímavé videoklipy či rebríčky momentálne populárnych piesní v rôznych krajinách. Apple Music nám už až tak užívateľsky ústretový neprišiel a betaverzia Deezeru pre Mac je doslova na smiech (Windows je však na tom podstatne lepšie)

 

Mobilné aplikácie boli testované na platforme iOS  

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

(zľava Tidal, Deezer, Spotify, Apple Music)

 

Deezer, Apple Music: Texty piesní

S prístupom k toľkému množstvu hudobného materiálu by bolo dobré mať po ruke aj jednotlivé texty piesní a hoci sme donedávna túto funkciu mohli využívať aj na Spotify, ten viac "karaoke" nepodporuje, a tak jedinými službami, ktoré disponujú textami priamo v aplikácii, sú Deezer a Apple Music. Naviac, v prípade Deezeru sú všetky lyrics zosynchronizované priamo so stopážou jednotlivých trackov, a tak sa ani pri Eminemovom Rap God nestratíte v spŕške barov. Po kliknutí na ktorúkoľvek textovú pasáž vás automaticky presmeruje do danej časti piesne. Stačí, ak pri danom diele nájdete uprostred coveru mikrofón (viď. screenshot nižšie). Apple Music podporuje texty len v prípade iOS 10 a vyššie. Predchádzajúce verzie a ani používatelia na Androide k nim však prístup nemajú. 

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

 

Apple Music: Beats 1 a ďalšie rádiá

Používatelia Spotify už určite zaregistrovali, že okrem iného majú možnosť využívať Spotify Radio. Bohužiaľ, so skutočným internetovým rádiovým vysielaním táto funkcia nemá nič spoločné a jediné skutočné rádio nájdeme práve na Apple Music. Ponúka ich hneď niekoľko, pričom najznámejšie z nich je samotné Beats 1. Vysielanie odštartovalo v júni 2015 a funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Počas streamovania môžete zachytiť až troch moderátorov/DJov - Zane Lowe, Ebro Darden a Julie Adenuga. Posledná z menovaných sa špecializuje na interpretov zo Spojeného kráľovstva a tak ako ostatní vysiela každý pondelok až štvrtok. 

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

 

Spotify: Perfektný discovering, synchronizácia ovládania

Ak máte knižnicu plnú obohratých interpretov, populárne novinky vás nebavia alebo len jednoducho túžite preskúmať hudbu, ku ktorej by ste sa len tak ľahko nedostali, odporúčame použiť Spotify. Možností, ako objavovať novú hudbu je tu skutočne veľa, počnúc pravidelne sa aktualizujúcim playlistom "Discover Weekly", cez albumy a single odporúčané pre vás až po výber menej známych interpretov na základe štatistík počúvania, respektíve frekventovanosti jednotlivých žánrov vo vašich slúchadlách. Možností je skutočne veľa a veríme, že po prekonaní typickej slovenskej konzervatívnosti sa čo i len krátke hľadanie nepoznaného vyplatí a vy si nájdete pár noviniek do každodenného playlistu. Za zmienku tiež stojí synchronizácia ovládania, čo znamená, že pokiaľ máte 2 a viac zariadení pripojených na internet, môžete si vzájomné ovládať hlasitosť a hudobný výber. Bežne sa stretávame s praxou, že si pomocou smartfónu nastavujeme piesne a úroveň hlasitosti na desktopovom rozhraní. Skvelé využitie počas organizovania akcie, kedy je audio sústava pripojená k notebooku či počítaču a vy tak môžete regulovať hranie na diaľku. 

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

 

Tidal: HIFI

Prichádzame k hlavnej charakterovej črte, ktorá podmienila vznik tejto istým spôsobom unikátnej appky. Hoci každá jedna služba ponúka neporovnateľne kvalitnejší zvuk oproti kompresovanému audio výstupu s nižším bitratom na YouTube, bol to práve Tidal, ktorý prisľúbil, že prinesie ako prvý na trh streamovanie v bezstratovom formáte a svoj sľub dodržal. Za o čosi vyšší členský poplatok (graf nižšie) ponúka okrem bežných AAC 256/320 kbps tiež HIFI, teda lossless high fidelity zvuk. Problémom je, že na obyčajných slúchadlách a reproduktoroch si tento rozdiel nemáte šancu všimnúť, a tak sa môžete ako audiofil skutočne len tváriť. My sme otestovali bezplatný prémium HIFI účet na štúdiových monitoroch Rokit 5 G3 a rozdiel v niektorých skladbách bol značný. Bicie, spev a vlastne všetky jednotlivé vrstvy zneli prenikavejšie a čistejšie, zatiaľ čo napríklad streamovanie zo Spotify (320 kbps) sa javilo tak trochu ochudobnené, niektoré nástroje nebolo dostatočne počuť a zvuk sa nerozliehal v miestnosti tak ako v prípade Tidalu. 

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Tidal

 

Tidal, Apple Music: Videoklipy, exkluzivity

Zdravý konkurenčný boj o nových užívateľov pracuje na plné obrátky aj v prípade streamovania a ako najlepšie nalákať zákazníka, keď nie exkluzívnym obsahom? Tu má Tidal a Apple Music podstatne navrch, totiž veľké množstvo interpretov si vyberá práve tieto dve služby pre svoj debut a dostupnosť ich diel na Spotify či Deezeri prichádza až o čosi neskôr od vydania albumu či singlu. V niektorých prípadoch neskoršie doplnenie diskografie aj na ostatné služby neprichádza vôbec a takú Taylor Swift si tak na Spotify nepustíme (a ani nechceme). Okrem exkluzivít sa však tieto služby vyznamenajú aj pre videoklipy a hoci sa bavíme o hudobnom obsahu, oveľa radšej si na smartfóne pozrieme klip priamo v Apple Music či Tidale ako navštevovať YouTube prostredníctvom ich predpotopnej aplikácie. Za nás veľké plus. 

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Tidal

 

Tvorba playlistov

Pri narazení na zaujímavý track je dôležité, aby bol proces uloženia, prípadne zaradenia do playlistu dostatočne intuitívny a vaša knižnica prehľadná. Orientovať sa v skladbách s ich narastajúcim počtom môže byť čoraz zložitejšie a podľa nás je na tom v rámci mobilných aplikácií najlepšie Spotify. Základná knižnica tvorená zo všetkých uložených trackov zoradených podľa dátumu pridania a prístup k playlistom a ich tvorbe je perfektný a jeho konkurenti sa majú čomu priučiť. V tesnom závese je Apple Music spolu s Tidalom a na samom konci Deezer, pri ktorom máme pocit, že by bolo vhodné zainvestovať do vývoja a priniesť aktualizáciu s modernizovaným ovládaním.

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

 (zľava Tidal, Deezer, Spotify, Apple Music)

 

Graf nám ukazuje, že Spotify jednoznačne dominuje v počte mesačných odoberateľov, hoci Apple Music mu čoraz viac šliape na päty. V decembri sme oslávili míľnik v podobe 100 miliónov užívateľov streamovacích služieb (ktorý si za svoj účet platia) a veríme, že toto číslo v roku 2017 závratne porastie. Z hľadiska celkovej veľkosti hudobných knižníc má navrch Deezer, avšak pochybujeme, že sa pri hľadaní konkrétnej piesne dostanete do situácie, kedy by ste ju inde nenašli. Zaujímavým údajom je však objem dát spotrebovaný za jedinú minútu streamovania. Ak vlastníte kvalitné slúchadlá a chcete si vychutnať bezstratový formát kdekoľvek a kedykoľvek, vedzte, že budete potrebovať poriadne objemný dátový balíček. 

 

 

Mesačné členské, programy

Koľko ma táto sranda mesačne vyjde? Pred tým, ako streamovanie zatratíte, sa však zamyslite, ako často počúvate hudbu počas dňa a naopak, koľko miniete pri jednom piatkovom posedení s priateľmi. Nehodláme komentovať platové podmienky na Slovensku a v Česku, avšak pri väčšine služieb je tento poplatok skutočne smiešny. 

 

Spotify, Apple Music, Deezer: Mesačný poplatok pre jedného užívateľa je 5,99 €. V ponuke je tiež rodinný plán pre 6 účtov s rovnakou adresou. Vyjde vás na absolútne smiešnych 8,99 €, teda 1,5 € mesačne. To je približne 1 pivo mesačne.

 

Tidal: Mesačný poplatok pre jedného užívateľa v rámci prémiového účtu bez HIFI zvuku je takisto 5,99 €. Za bezstratovú kvalitu zaplatíte 11,99 €. Pri rodinných plánoch pre 5 užívateľov (možno vybrať medzi 2 až 5) je cena 17,95 € za všetky prémiové účety, respektíve 35,95 € za HIFI účty.

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

(zľava Tidal, Deezer, Spotify, Apple Music)

 

Ak by sme mali zhrnúť naše porovnanie, povedali by sme, že všetky 4 služby obstáli dobre. Každá má svoje pre a proti a závisí od vašej situácie, ku ktorej sa prikloniť. Ak vlastníte kvalitnú audio-sústavu, jednoznačne odporúčame siahnuť po Tidale, presnejšie ich účte s bezstratovým formátom. Za o čosi vyššiu cenu totiž získate špičkový zvuk. Ak radi čítate texty piesní počas počúvania alebo sledujete videoklipy, pravdepodobne vám odporúčame Apple Music, prípadne Deezer. Tak či onak sa však naším favoritom stáva Spotify, ktoré ponúka naozaj široké možnosti v objavovaní novej hudby a perfektné spracovanie mobilnej, ale aj desktopovej platformy spolu s ich synchronizáciou. Jediný dôvod, ktorý nás od neho odrádza, sú exkluzivity Tidalu a Apple Music.

 

Porovnali sme Spotify, Apple Music, Deezer a Tidal. Ktorá služba je pre vás najvhodnejšia?
Zdroj: Sirius

Váš favorit?
Spotify
2637 hlasov
Apple Music
683 hlasov
Deezer
826 hlasov
Tidal
824 hlasov
Iné
93 hlasov
YouTube
263 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Apple Music, Spotify, Tidal, Deezer Tagy: spotify, streamovanie, tidal, deezer, apple music
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.