Streda 25. 4. 2018 meniny má Marek

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

Časy, kedy sme si púšťali hudbu cez YouTube, by mali definitívne skončiť.

7. január 2017, 11:14

Časy, kedy sme si púšťali hudbu cez YouTube, by mali definitívne skončiť.

Je rok 2017 a mnoho poslucháčov a hudobných nadšencov využíva primárne YouTube, Ulož.to alebo obyčajné googlenie a sťahovanie pirátskych, často nekvalitných, prípadne i upravených verzii stôp. Upozorňujeme na slovíčko primárne, totiž v niektorých prípadoch nie je iného východiska a streamovacia služba nedokáže splniť všetky požiadavky, najmä v prípade albumov a diel, ktoré sa na nich nenachádzajú alebo vtedy, keď potrebujeme s piesňou ďalej pracovať a využívať ju ako súbor. Pozrime sa však na niekoľko dôvodov, prečo je práve Spotify líder medzi streamovacími službami a ako nám dokáže zľahčiť život naplnený hudbou.

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

 

Objavovanie neznámeho

Ako konzervatívny národ sme do určitej miery skeptický voči novým hudobným projektom rovnako ako novým hudobným štýlom. Nejdeme však rozoberať to, čo by sme mali a nemali počúvať, ale skôr si ozrejmime spôsob, akým sa bezbolestne a bez prílišnej námahy prekopať k nepoznanému. Či už je to nechuť alebo iba spokojnosť s vašou súčasnou hudobnou knižnicou, vždy sa nájde niečo ďalšie, čo dokáže vašim ušiam zalahodiť. Jednou z možností je odoberať playlist Discover Weekly, ktorý vám na základe algoritmu uvažujúceho vaše štatistiky, respektíve to, čo počúvate, vygeneruje každý pondelok zoznam 30 skladieb. Jeho dĺžka je zhruba 2 hodiny a je vysoko pravdepodobné, že ste aspoň časť ak nie väčšinu jeho obsahu nikdy v živote nepočuli. Náročný poslucháč nemusí byť vždy spokojný s týmto výberom "naslepo", no niekedy vie aj motyka vystreliť. Druhou možnosťou je samostatná kategória Discover, ponúkajúca hudobné dosky podobné interpretom, ktorých počúvate. Pestrý výber zobrazuje zhruba 10 vašich obľúbených interpretov a im podobnú hudbu. 

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

  

Daily Mix

Ak predsa len nemáte chuť na objavovanie neznámych skladieb a zároveň si nestíhate zostaviť vlastný playlist na okamžité počúvanie, je tu pre vás až 6 denných mixov, ktoré zahŕňajú výhradne vašich obľúbených umelcov. Jednotlivé mixy obsahujú niekoľkých interpretov súčasne, pričom kombinujú iba navzájom hodiace sa štýly. Ľahko sa tak stane, že natrafíte na staršie skladby, ktoré ste "rockovali" pred pár mesiacmi, no v priebehu času vám vyliezli z pamäte. S prevažnou väčšinou mixu budete zaručene spokojní a ak sa daným žánrom presýtite, iba prepnite na iný. Zaujímavosťou je, že sa zoznam generuje postupne a teda nemá konečný počet skladieb. Pre presnejšiu analýzu vašich chutí môžete z mixu tracky vyhadzovať, a tak Spotify lepšie spozná váš vkus a vyhotoví vám ten správny mix.

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

 

Novinky odporúčané práve pre vás

Drobným doplnkom k discovery sú nové releasy. Doba pokročila a vydať hudobné dielo už nie je zďaleka taký problém ako kedysi, pričom vybudovať si vlastné domáce štúdio sa dá už s pár stovkami vo vrecku. Naopak, sledovať všetky novinky je s istotou čoraz nemožnejšie a nebyť Spotify, bolo by vyhľadávanie a počúvanie aktuálnych albumov časovo náročná úloha. Žijeme v uponáhľanom svete a preto považujeme za rozumnejšie ušetriť si čas a prejsť niektorými aktuálnymi vydaniami v priebehu niekoľkých okamihov. Opäť zdôrazníme, že zoznam singlov a albumov sa dokáže generovať prakticky donekonečna. 

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

 

Užívateľské rozhranie

Do nedávnej aktualizácie Apple Music vyzerala táto služba maximálne neprehľadne a hoci sa jej vzhľad a funkcionalita výrazne pohli k lepšiemu, ešte stále majú čo doháňať. Na druhú stranu Spotify vyzerá perfektne ako na mobilnej tak i desktopovej platforme, pričom sa v ňom pohybujete dostatočne intuitívne. Bezproblémové ovládanie a čierne farebné prevedenie pôsobí viac než dobrým dojmom, o čom svedčí aj vysoká spokojnosť užívateľov. 

 

TOP 50 každej krajiny

Málokto má v obľube sledovať hudobné záujmy mainstreamu, však načo by sme si sťahovali Spotify, keď máme k dispozícii rádio. V prípade TOP rebríčkov streamovacích služieb však môžete počítať s výrazne odlišnou tvorbou, akú počujete pri naladení domácich rádií. Tak, ako tu nájdete TOP 50 populárnych skladieb na Slovensku a v Česku, tak máte možnosť nahliadnuť aj na iné krajiny vrátane globálnych a virálnych favoritov.

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

 

Prehrávanie lokálnych súborov

Je dobré mať všetku svoju hudbu po kope, a tak, ako sme uviedli v predslove, nie vždy je Spotify žiadúci a fungovať bez jediného stiahnutého hudobného súboru je takmer nemožné. Aby sme však predišli prepínaniu služby s prehliadačom priečinkov a inou aplikáciou ako napríklad iTunes či KMP-layer, môžete si svoje knižnice zosynchronizovať a prehrávať stiahnuté dáta priamo v Spotify, dokonca ich môžete zaradiť aj do vytvorených playlistov obsahujúcich časť vašej knižnice. 

 

Spotify Radio

Tu by sme radi poznamenali, že Spotify Radio nemá absolútne nič spoločné so živým vysielaním, aké nájdeme napríklad na Apple Music vo forme rádia Beats 1 a ďalších. Je to jeden zo zásadných rozdielov medzi týmito dvoma konkurenčnými službami, v ktorom má Apple podstatne navrch. Funkcia Spotify Radio aj napriek mylnému pomenovaniu spočíva v zadaní názvu jedinej skladby, albumu alebo interpreta, čoho následkom bude vygenerovanie custom playlistu, ktorý by mal spĺňať vaše požiadavky. 

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

 

Friend Activity

Šmírovať kamarátov, keď si púšťajú Girls Just Wanna Have Fun a následne im to vypichnúť v správe na Facebooku možno nie je ten hlavný dôvod, prečo uprednostniť Spotify pred konkurenciou či YouTubom, no je dobré vidieť, čo si v reálnom čase zvyknú púšťať vaši známi. Keď pre nič iné, tak sa môžete inšpirovať a skúsiť interpreta, ktorému ste sa doposiaľ vyhýbali alebo ste si mysleli, že ho nemožno zaradiť do vášho vkusu. Funkcia je zosynchronizovaná s Facebookom a priateľmi, ktorých si vytvoríte aj priamo v aplikácii. 

 

Väčšina aktuálne vydávaných slovenských a českých rapových albumov

Zatiaľ, čo v zahraničí je viacmenej samozrejmosť vydávať svoju hudbu popri fyzickom nosiči aj digitálne v internetových obchodoch ako iTunes Store, u nás tomu vždy tak nie je. V zahraničí funguje dobre známa exkluzivita, kedy interpret vydá album výhradne pre jednu službu, či už dočasne alebo nastálo. U nás sme zvyknutí, že celé dosky sa aj bez klipov nahrávajú na YouTube, pričom v zahraničí nemáte na výber a ak sa chcete dostať k celému dielu legálnou cestou bez jeho kúpy, musíte streamovať. Novinkou je, že aj naši domáci umelci postupne prechádzajú na tento systém a takmer všetky rapové albumy za rok 2016 nájdete už i na Spotify. 

 

10 dôvodov, prečo používať Spotify v roku 2017. Milovníci hudby, zbystrite pozornosť

 

Zoznam odporúčaných koncertov pre vás podľa zadanej polohy

Ako malý doplnok na záver uvádzame vyhľadávanie koncertov, pri ktorých Spotify usúdi, že sú vhodné práve pre vás. Na naše prekvapenie sme aj pri zadaní Bratislavy našli zopár vystúpení, ktoré sa budú konať priamo v meste alebo jeho blízkom okolí (Viedeň). Pri zadaní metropol ako Londýn či Paríž sa vám však zobrazí podstatne bohatší zoznam tých najväčších mien. 

 

V čase písania článku zaplatíte za mesačný prémiový účet 6 €

Cez čo počúvaš hudbu ty?
Spotify
1326 hlasov
Apple Music
202 hlasov
Iná streamovacia služba
98 hlasov
YouTube
487 hlasov
Kupovanie a sťahovanie
192 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia16 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
16 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Milos9. január 2017, 14:38

Platim si ho odkedy tu je, teda nie.. mesiac bol zadara :) mne velmi pobavil ako dovod to, ze su tam slevenske repove albumy. To naozaj uvadzate ako dovod? Grc

10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Komentovač9. január 2017, 15:17

staci zohnat piatich ludi na "rodinnu" verziu a vyjde ta to 1,50€ na mesiac :)

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Analytik7. január 2017, 11:31

Mne to spravilo 7 Daily Mixov :D :D Pestrý "jedálníček" :D

7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ivan Gašparovič12. február 2017, 15:35

Chcel by som len podotknúť, pokiaľ dané služby nebudú umožnovať prehrávať autorov ako bol národný poklad Robko Kazík, alebo hitmejkera Ota Weittera, s mojím predplatným nech neratajú. Ostávam pri kazetách a mojich DVDčkach čo mi vnúčatá a manželka darovali.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Martin Slavsky8. január 2017, 19:25

Zabudli ste na ten najdôležitejší dvod a to že keď ho používate cez prehliadač a máte nainsťalovaný Adbl0ck tak tam žiadne reklamy nehrajú a nemusíte im zaplatiť ani cent!

1 Odpovedať · Nahlásiť
Martin Sirota9. január 2017, 17:37

Kradnem a ešte sa tým chválim. Aké slovenské.

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lapedro9. január 2017, 16:31

ale pesnicky si do zariadenia nestiahnes, a nemozes pocuvat ani po postupnosti, ale iba Shuffle

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
PlebDestroyer9. január 2017, 15:46

Haha. Stiahneš Soulseek a tam máš ešte aj turecký underground v 320 a/alebo flac.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
shamoney9. január 2017, 15:34

No o tom neviem asi tak to je ako pises ale zasa nestiahnes to ako offline do mobilu a to je asi to najviac na tom,ze proste nemusis prechadzat fory warez a podobne a stahovat a este aka kvalita to bude a ci to vobec najdes na warez atd.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
PapaDenis8. január 2017, 0:21

10 dôvodov, a ani v jednom neni Pink season 2? To kde sme

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
PlebDestroyer9. január 2017, 15:51

Pink season je len pre skutočných P A T R I C I Á N O V. Krásny pocit keď parody song "Nickelodeon Girls" znie ako lepšie vydanie Pilsiho.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Scorpey8. január 2017, 16:31

Platit im za to každý mesiac? Nie dík, radšej ostanem pri starom dobrom Youtube.

-31 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
PlebDestroyer9. január 2017, 15:53

Uži si bitrate na bode mrazu, tinnitus a krvácanie z ucha.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Nemehlo9. január 2017, 14:27

lebo dat rocne 72 Eur, za pocuvanie hudby je strasne vela. Ale pochpis az ked budes robit, tiez som kradol kym som bol mlady

14 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Scorpey12. január 2017, 11:22

Neviem ako si prišiel na to že som mladý, jednoducho len nemám potrebu vyhadzovať peniaze za nič keď sú rôzne iné aplikácie a stránky s dostačujúcou kvalitou a free :)

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Nemehlo12. január 2017, 12:47

Aha takze kebyze ti v zamestnani prestanu platit tak je tiez vsetko ok? V obchode si veci davas priamo do tasky a tiez neplatis?

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie