Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 15. 9. 2019 meniny má Jolana, Sedembolestná Panna Mária

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
1
Tibor P.
2. október 2016, 10:36

Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)

Rozhovor o cestách po kontinente, ktorý je aj dnes výzvou a lákadlom pre mnohých cestovateľov.

Tibor P.
2. október 2016, 10:36
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Mirka Badinská vyštudovala cestovný ruch a živí sa ním už 15 rokov. Cestovať začala po bývalých britských kolóniách od indického Kašmíru až po južnú Afriku. ,,Všade je niečo zaujímavé - či ste v rušnej metropole, alebo na myse na konci sveta,” hovorí Mirka, ktorá napríklad zbiera fotografie záchodov a po svete roznáša petrogramy od slovenského maliara Petra Rollera. 27. septembra ste sa s ňou v KC Dunaj mohli porozprávať o jej putovaní národnými parkami v USA. Po takmer mesačnej pauze, presnejšie 25. októbra sa v rámci Cestovateľského kina budete môcť s Mirkou opäť stretnúť. Tentokrát vám porozpráva o ceste po východnej Afrike. Aby sme vás naladili na návštevu tejto akcie, pripravili sme si pre vás nasledujúci rozhovor. 
 
Afrika patrí medzi tie najväčšie neznáma, ktoré z cestovateľského pohľadu máme. O akej časti Afriky bude vaša prednáška v Cestovateľskom kine?
Pôjdeme na východ - pod Africký roh, do Kene, Tanzánie a Rwandy. Táto časť Afriky je celkom dobre prístupná pre Európana, aj keď, aby ste sa v zdraví a šťastí aj vrátili, je potrebné sa na to dobre pripraviť. 
 
Počas prednášky nám umožníte nahliadnuť aj do národných parkov. Aké najväčšie exotiky tam nájdeme?
Jasné, Afrika je hlavne o prírode, zvieratách a ľuďoch. Nazrieme do viacerých národných parkov - Masai Mara v Keni, Serengeti v Tanzánii či krátera Ngorongoro. Taktiež si symbolicky vyšliapeme na strechu Afriky - ľadom pokryté Kilimandžáro, pôjdeme pozrieť gorily v Rwande a zakončíme to "kúpačkou" vo vlnách teplého Indického oceánu na Zanzibare. 
 
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
 
Hovoriť budete aj o africkej veľkej päťke. O čo ide?
Veľká pätka, Big Five, je pätica najpopulárnejších zvierat, ktoré chce cestovateľ na safari vidieť. Veľkú päťku tvoria slon, lev, byvol, nosorožec a leopard. V minulosti to však bolo trochu krvavejšie - v časoch, kedy sa chodilo na poľovačky, to bolo práve týchto 5 zvierat, ktoré boli najťažšie uloviteľné pre peších lovcov. Dnes ich, našťastie, lovíme už iba fotoaparátmi. Veľa ľudí je sklamaných, ak hneď v prvý deň neuvidia celú veľkú pätku. Zvieratá si však v parkoch a rezerváciách žijú voľne a pri hľadaní potravy alebo love prejdú celkom slušné vzdialenosti. Leopard za korisťou prekoná v noci hoci aj 25 kilometrov, prípadne aj viac, ak je vyrušený. Niektoré zvieratá sú aktívne cez deň, niektoré v noci. Spravidla je najväčšia aktivita zvierat ráno po východe slnka a večer pred jeho západom. Takmer všetky národné parky zatvárajú svoje brány so západom slnka a jazdenie v noci je v nich zakázané. Nočné pozorovanie zvierat je však úžasným zážitkom, ak bývate priamo v parku, alebo aspoň na jeho okraji a máte možnosť, napríklad, si ísť sadnúť k napájadlu a pozorovať, čo sa bude diať.
 
Afrika, teda aspoň niektoré jej časti, nepôsobí veľmi bezpečne. V ktorých krajinách či častiach sa dá v Afrike zažiť tamojšiu prírodu, kultúru a spoločnosť bez toho, aby sa človek obával nebezpečenstva?
Turisticky bezpečné sú východ aj juh Afriky - už spomínané krajiny ako je Keňa a Tanzánia, Rwanda, Uganda či Madagaskar, Botswana, Namíbia, Juhoafrická republika, Zambia či Zimbabwe, alebo Mozambik, Reunion, Etiópia. V každom prípade, sedliacky rozum je aj tu namieste. Čo by som nerobila doma, nebudem robiť ani tu. Napríklad, nenechám si v aute položenú tašku, keď z neho odchádzam, pretože to zaváňa prúserom. Tiež je nutné vopred vedieť, ktoré oblasti sú potenciálne malarické a adekvátne sa na to pripraviť, absolvovať aj odporučené očkovania. Čo sa jedla týka, tak pokiaľ nezjete vyslovene niečo staré alebo skazené, tak z jedla málokedy bývajú zdravotné problémy. Väčší pozor si treba dávať na vodu! 
 
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
 
Ako ste sa vlastne dostali k spoznávaniu Afriky na vlastnej koži?
Ešte ako študentka cestovného ruchu som praxovala v cestovnej kancelárii a keď prišla ponuka, aby som sa vybrala na kongres na podporu cestovného ruchu do Zimbabwe, tak som neváhala ani sekundu. To bolo niekedy v roku 2002. Myslím, že to u mňa bola láska na prvé nadýchnutie. Suchý africký vzduch mi dokonale vyhovuje. Aj keď som tam párkrát parádne zmokla, aj zapadla autom do bahna. Mala som síce potom trochu v škole problémy, že sa flákam po Afrike, keď už som mala drať lavice, ale zopakovať si jednu skúšku v ďalšom roku nebola až taká dramatická cena za to, že som sa tam dostala.
 
Čo vás na tomto kontinente prekvapilo najviac a na čo určite nezabudnete?
Jeden z najsilnejších zážitkov bolo vyštverať sa na Kilimandžáro, čo bolo mojím snom hádam od puberty. Ja si už vlastne ani presne nepamätám, ako to vzniklo, ale tú myšlienku som v sebe nosilo dosť dlho bez toho, aby som o tom niekomu povedala, že chcem na Kilimandžáro vyliezť a ideálne do mojej tridsiatky. Potom som o tom povedala mojej vzdialenej rodine a oni zareagovali, že jasné, ideme do toho! A tak sme išli. Ďalším silným zážitkom bola návšteva Rwandy. Išla som tam najmä kvôli gorilám. Prvý šok boli moje vlastné predsudky. Vychádzala som totiž z toho, že Rwanda bude vyzerať plus-mínus podobne ako iné krajiny na východe Afriky, ktoré nie vždy a všade oplývajú čistotou, skôr naopak. Rwanda bola dokonale čistá a upravená. To by ešte aj môj starý otec, ktorý si udržiava dokonale upravenú záhradu, ocenil. Jedna vec je, čo sa človek vopred dočíta, druhá je čo očakáva a iné je, čo sa naozaj zažilo. Rozdiel medzi očakávaniami a skutočnosťou bol v prípade Rwandy taký obrovský, že som sa naozaj miestami až hanbila, že som ju podceňovala. Okrem toho moja návšteva kolidovala s výročím genocídy, kedy sa tradične pripomína tento hyenizmus a hovorí sa o ňom všade - v rádiu, v televízii, na školách a v dedinách napríklad aj na dedinských cintorínoch. Ja som preplakala jednu cestu autobusom, keď som počúvala príhovor prezidenta a potom jeden večer, keď ma recepčný z hotela so sebou zobral na spomienkovú slávnosť. To bolo naozaj silné. 
 
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)
 
Stále platí, že je Afrika zaostalý kontinent v porovnaní so zvyškom sveta?
Nepoužila by som slovo zaostalý, pretože tu nájdete množstvo vecí, pri ktorých padnete na zadok. Afrika je obrovská a rozmanitá. Chcete kozmopolitné mesto? Choďte do Kapského mesta, kde si pochutnáte na jedných z najlepších steakov a víne na svete. Chcete totálnu samotu? V krajinách ako Botswana, Tanzánia sú luxusné lodge (ubytovanie v prírode na štýl bungalovov), kde sa jednak dostanete napríklad iba súkromným lietadlom a vaše priania sú splnené skôr než ich vyslovíte. Iste, extrémne množstvo ľudí žije v podmienkach a lá stredovek, bez zdravotnej starostlivosti a vody, dokonca bez znalosti toho, že existuje akýsi iný moderný svet. Ale ani dedo bača zo Šumiaca nevie o internetoch a a keby vedel, bolo by mu to zrejme úprimne jedno. Tým chcem povedať to, že ak zaostalosť meriame napríklad mierou gramotnosti, tak áno, Afrika bude zaostalá. Ak ide o schopnosť prežitia v podmienkach, do ktorých sme sa narodili, sú na tom Afričania podstatne lepšie.
 
Aké najväčšie nebezpečenstvá číhajú na cestovateľa v Afrike?
Mimoafrickí cestovatelia sú náchylnejší na rôzne zdravotné komplikácie než domáci. Toto treba mať na pamäti, a keď vidím, že domáci pije vodu z potoka a nič mu nie je, neznamená to, že ani mne nič nebude. Druhá vec je ochrana pred komármi, zanedbať to znamená koledovať si o problém. 100 % ochrana neexistuje, ale tak treba spraviť maximum v rámci možností. Čo sa týka bezpečnosti, tak ak ma okradli, tak to bolo v Las Vegas a Berlíne. Odvtedy sa snažím dávať si väčší pozor, ale zbytočne sa nevystavujem nebezpečenstvu. Šoférovanie aj po asfaltkách v noci nie je práve najbezpečnejšie, kvôli pohybu ľudí a zvierat. Toľko psov v noci na diaľnici ako v Juhoafrickej republike som nikde inde nevidela. Ak necestujem v noci, tak nemám prečo v noci chodiť v meste na autobusovú alebo železničnú stanicu, kde sa radi zdržiavajú bezdomovci. A keď ma na ulici v Durbane upozornia na to, že ten fotoaparát by som radšej nemala nosiť zavesený na krku, tak poslúchnem dobre mienenú radu. Proste také drobnosti, ktoré sú podľa mňa aplikovateľné aj inde vo svete. 
 
Mirka Badinská: Cestovateľka, po ktorej rozprávaní budete chcieť Afriku navštíviť aj vy (Rozhovor)

Ak sa niekto rozhodne vycestovať do Afriky, na čo by sa mal vopred pripraviť? 
Očkovania som už spomínala, to je fakt dosť dôležité. A nielen tie cestovateľské, ale je dobré dať si napríklad skontrolovať aj platnosť očkovania proti tetanu, proti ktorému sme boli očkovaní všetci, kedysi dávno na konci základnej školy. A potom? Neexistuje krajina na svete, kde by sa nevyskytoval tetanus. Do viacerých krajín Afriky stále potrebujeme víza, to tiež netreba podceniť. Naposledy sa nám, Slovákom, skomplikovalo cestovanie do Juhoafrickej republiky, kam sa až do apríla 2016 dalo cestovať bez víz, stačilo kúpiť letenku a nasadnúť do lietadla. Už tomu tak, žiaľ, nie je. Klasické 3P = pas, poistka, peniaze, a môžete vyštartovať.

Ak by ste mali vybrať jednu africkú krajinu, ktorá je must-see, ktorá by to bola?
Priznám sa, že nemám rada otázky tohto typu, že kde sa ti najviac páčilo a keby si si mala vybrať iba jedno miesto alebo krajinu, ktorá by to bola. Odpoveď bude čisto subjektívna - Rwanda.
Ohodnoť článok
44
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.