Apple jednoducho vie, čo zákazníci chcú.
Dizajn dvoch iOS noviniek neprešiel žiadnymi veľkými zmenami a ani sme sa nedočkali rýchleho či bezdrôtového nabíjania, no to hneď neznamená, že inovácie nedávno predstavenému iPhonu chýbajú. Ak si navyše jeho vylepšenia porovnáme s vylepšeniami, ktoré začiatkom roka priniesol Galaxy S7 vrátane S7 edge, tak je na tom Samsung úplne rovnako, ak nie ešte horšie. Prečo? Medzigeneračná zmena spomínaného Android smartfónu zahŕňa iba obyčajnú evolúciu, teda žiadne revolučné kroky. Vizuálny vzhľad zostal viac-menej ten istý, akým sa mohol pýšiť Galaxy S6 z minulého roka. Pribudlo mu zopár drobných detailov, čerstvé farebné prevedenia, novšia generácia odolného skla Gorilla Glass a nabíjačka vie zase opäť trošku rýchlejšie dopĺňať energiu do trošku väčšej batérie. Uhlopriečka displeja edge verzie mierne porástla, pribudol slot pre microSD karty či zvýšená odolnosť, Super AMOLED technológia - už tradične - dostala pokročilejšie vlastnosti a rozlíšenie displeja zostalo bez akýchkoľvek zmien. Hádam jediné veľké vylepšenie predstavuje hlavný fotoaparát, čo platí aj o hi-tech foťákoch v iPhone 7 a iPhone 7 Plus, na ktoré sa teraz pozrieme trošku bližšie.
Nový senzor, RAW formát a optická stabilizácia
Čo sa týka rozlíšenia, to zostalo rovnaké, pretože ísť do väčších čísiel nedáva zatiaľ žiadny zmysel. Výrobcovia poslednú dobu čoraz viac zameriavajú pozornosť na bohatšie detaily, rýchlejšie reakcie po stlačení spúšte alebo na kapacity zachytiť fotku i v prostredí so zlými svetelnými podmienkami, a čoraz menej na počet megapixelov.
Hardvéroví inžinieri z Apple preto vybavili 4.7-palcový model úplne novým fotoaparátom s 12 MPx rozlíšením a pribudla mu aj chýbajúca optická stabilizácia obrazu. Hlavným cieľom bolo zabezpečiť lepšiu kvalitu záberov po západe slnka, čo možno okrem pridania OIS vidieť aj na menšom clonovom čísle (f/1.8 vs. f/2.2), ktoré podľa slov výrobcu zabezpečí približne o 50% svetlejšie fotografie ako číslo predchodcu iPhone 6s. Apple tiež počas predstavovania iPhone 7 spomenulo lepší procesor (tzv. ISP - Image Signal Processor) prinášajúci až o 60% rýchlejšie automatické zaostrovanie (kvôli vzácnym momentkám) či o 30% lepšiu energetickú efektivitu, nový foto senzor, väčší 6-prvkový (predtým bol 5-prvkový) objektív a LED blesk na steroidoch, ktorý pozostáva z dvoch "chladných" a dvoch "teplých" svetiel. S príchodom iOS 10 dokonca pribudol i bezstratový RAW formát. A výsledok?
Technické špecifikácie fotoaparátu v iPhone 7:
- 12 MPx rozlíšenie
- clonové číslo f/1.8
- optická stabilizácia obrazu
- PDAF technológia
- Ultra HD (4K) videá pri 30 fps
- Full HD videá pri 120 fps
- LED blesk so 4 svetlami
- HDR (fotka, panoráma)
Dva foto senzory, teleobjektív a digitálny zoom
Najzaujímavejšou inováciou je bez akýchkoľvek pochýb zmiznutie 3.5 mm jacku dual-lens fotoaparát v iPhone 7 Plus. Nie, nejde o prvý smartfón, ktorý takúto hardvérovú výbavu ponúka, Apple však zobralo to, čo už existuje a pridaním vlastných ingrediencií posunulo level. HTC One M8 prišiel s dvomi foto senzormi na zadnej strane ešte pred dvomi rokmi a dnes je k dispozícii hneď niekoľko ďalších modelov, kde nájdeme veľmi podobné vymoženosti.
Veľký iOS smartfón má ale niečo, čo napríklad pri čínskom fešákovi Huawei P9 nenájdeme. Tým niečím je dvojnásobné optické priblíženie, čiže zoom, pri ktorom záber nestráca na kvalite. Stačí iba v používateľskom prostredí aplikácie fotoaparátu prepnúť na 56 mm teleobjektív, pričom môžeme ešte dodatočne použiť až 10-násobné digitálne priblíženie. Zadný foťák iPhone 7 Plus pozostáva aj zo širokouhlého (28 mm) objektívu, ktorý je podľa všetkého presne ten istý, akým disponuje 4.7-palcový model. Oba fotoaparáty majú rovnaké rozlíšenie a rozdielne clonové čísla (f/1.8 vs. f/2.8).
Vľavo 28 mm objektív, vpravo 56 mm "telephoto" objektív
Výhody dual-lens foťáku pocítime hlavne pri fotení ľudí. Kalifornský gigant totiž integroval jednoduchšiu formu umelej inteligencie, alebo inými slovami deep learning, ktorá sa bude postupom času sama učiť a zdokonalovať v rozpoznávaní ľudských tvári počas fotografovania. Áno, detekcia tváre nechýbala ani starším generáciam iPhonu, po novom je však o pár úrovni vyššie. Efekt "Depth of field" (hĺbka ostrosti) navyše s pomocou znovu o niečo výkonnejšieho ISP rozmaže pozadie za precízne zaostrením objektom, čo oceníme ako pri portrétoch, tak aj pri makro záberoch. Fotografia tak bude vyzerať, akoby sme použili samostatný fotoaparát za nemalé peniaze. Na spomínaný bokeh efekt si ale ešte nejaký čas počkáme. Apple plánuje priniesť funkcionalitu (režim portrétu) až s ďalším aktualizačným balíčkom niekedy počas nadchádzajúcich mesiacov.
Pokiaľ niekoho zaujíma výsledok tejto zaujímavej hardvérovo-softvérovej kombinácie z iPhone 7 Plus, nižšie si príde na svoje. A rovnako ako vyššie, aj tu treba brať uvedené fotografie s menšou rezervou, pretože tie pochádzajú priamo od Apple. Aby sme mohli objektívne súdiť kvalitu, musíme si počkať na prvé nezávislé recenzie a testy.
Technické špecifikácie dual-lens fotoaparátu v iPhone 7 Plus:
- dva foto senzory s rozlíšením 12 MPx
- jeden má clonové číslo f/1.8 a druhý f/2.8
- širokouhlý 28 mm objektív a 56 mm teleobjektív
- 2-násobný optický zoom
- PDAF technológia
- optická stabilizácia obrazu
- Ultra HD (4K) videá pri 30 fps
- Full HD videá pri 120 fps
- LED blesk so 4 svetlami
- HDR (fotka, panoráma)