V zaujímavom rozhovore sme vyspovedali talentovanú ilustrátorku študujúcu na prestížnej umeleckej škole v New Yorku.
Mladí talentovaní ľudia a články o nich patrili odjakživa neodmysliteľne k našej stránke. Dnešok nebude výnimkou, keďže sme v obsiahlom a zaujímavom rozhovore vyspovedali 20-ročnú Annu Niklovú pochádzajúcu z Prahy, momentálne žijúcu v New Yorku. Anička je mimoriadne talentovaná ilustrátorka študujúca na prestížnej umeleckej škole Fashion Institute of Technology. Študovať na podobnej štátnej škole je mimoriadne náročné a rozhodne sa tým nemôže pochváliť každý. Aj preto sme sympatickej Aničke položili pár otázok, ktoré vám priblížia život vo Veľkom jablku, štúdium na škole alebo napríklad tvorbu tejto mladej ilustrátorky či ambície do budúcnosti. Nebudeme prezrádzať viac, myslím, že všetko podstatné nájdete v článku. Pohodlne sa usaďte a vychutnajte si rozhovor.
Ahoj, na úvod začneme už klasickou otázkou. Mohla by si nám povedať pár slov o sebe?
Ahoj, volám sa Anička, mám 20 rokov a už skoro šesť rokov žijem a študujem v New Yorku. Mala som to šťastie sa sem presťahovať s rodinou, vyštudovať tu strednú umeleckú školu a momentálne študujem na univerzite FIT (Fashion Institute of Technology), odbor ilustrácia. Kreslenie a ilustráciu mám veľmi rada a chcela by som sa jej venovala aj po ukončení štúdia.
Na akej škole si sa rozhodla študovať a povieš nám niečo bližšie o štúdiu na nej?
Hlásila som sa na niekoľko umeleckých škôl v New Yorku a v iných štátoch východného pobrežia a nakoniec som si vybrala FIT (Fashion Institute of Technology). Je to predovšetkým veľmi dobrá škola módneho dizajnu, no už dlho tu existujú aj iné odbory, ktoré nesúvisia s módou, ako napríklad grafický dizajn, film alebo práve ilustrácia, ktorú študujem ja. FIT je super v tom, že je to SUNY (State University of New York) čo znamená, že výška ročného školného je oproti americkým súkromným školám približne desatina. FIT je na skvelom mieste na Manhattane uprostred galerijnej štvrti Chelsea. Je super, že oproti niektorým iným univerzitám na Manhattane, ktoré majú budovy roztrúsené, FIT má uzavretý jeden blok ulice s jednou veľkou komplexnou budovou, takže vzniká campus, kde sa študenti oveľa jednoduchšie stretávajú a vytvárajú komunitu.
Ako si si zvykla na život vo veľkomeste?
Praha nie je práve malé mesto, ale aj tak bol oproti tomu New Yorku určite šok. Prvé štyri roky som mala to šťastie bývať na Manhattane a musím sa priznať, že mi chvíľu trvalo, kým som si zvykla. New York má neuveriteľne rýchle tempo, všetci sú zaneprázdnení a stále sa niekam ponáhľajú, stále sa tu niečo deje. Bývali sme na pätnástom poschodí a aj tak sme neustále počuli šum mesta, trúbenie taxíkov a hlasy ľudí. V akúkoľvek hodinu som vyšla na ulicu, vždy som okolo seba videla aspoň pár ľudí. Posledné dva roky žijeme v Queense a mne osobne to určite vyhovuje viac. Rada som cez deň na rušnom Manhattane, ale rada sa aj vraciam domov do pokojnejších tichých štvrtí bez mrakodrapov.
Prezraď nám, akí sú ľudia žijúci v New Yorku a čo ti najviac na tomto meste učarovalo?
Ľudia v New Yorku sú predovšetkým neuveriteľne rozmanití. Rôznorodosť národností a kultúr a ich vzájomné premiešavanie vytvára úžasnú a jedinečnú atmosféru. Inakosť a rôznorodosť sa v New Yorku cení a pestuje, a to je, myslím, niečo naozaj skvelé. Ľudia majú väčšiu šancu, než asi na akomkoľvek inom mieste na svete, byť sami sebou bez toho, aby ich súdilo okolie, a to je v miestnom prostredí krásne vidieť. Ľudia sa tu nedajú len tak jednoducho odhadnúť, priateľstvo tu často nájdem u niekoho, u koho by som to najprv vôbec nečakala.
Keby si nás mala zobrať na tri tvoje najobľúbenejšie miesta v New Yorku, ktoré by to boli?
V prvom rade by to bol asi High Line, nový dlhý park postavený na starých nadzemných vlakových koľajniciach, ktorý vedie cez 15 blokov. Park je krásne navrhnutý a má množstvo nádherných výhľadov. Potom mám veľmi rada Coney Island, pláž v Brooklyne, ktorá je plná starých atrakcií, ktoré tu ostali z lunaparkov postavaných začiatkom 20. storočia. A potom asi Astoria Park, veľký park so starým bazénom na okraji Queensu s výhľadom na Manhattan, blízko ktorého som bývala.
Čo najradšej robíš v New Yorku, keď ti ostane nejaký voľný čas? Je pravda, že toto mesto nikdy nespí?
Je pravda, že na Manhattane to žije stále, metro tu funguje 24 hodín. Keď mám čas, tak sa najradšej idem pozrieť do galérií, múzeí alebo sa len tak prejsť po miestach, na ktorých som ešte nebola. New York je obrovský a mám pocit, že z neho stále nepoznám ani polovicu. Rada tiež chodievam po sekáčoch alebo trhoch, kde ľudia predávajú svoje vlastné výrobky ako napríklad šperky alebo oblečenie.
Kde čerpáš inšpiráciu pri tvojej tvorbe?
Najradšej kreslím ľudí. Keď vidím alebo poznám niekoho, koho by som rada nakreslila, tak sa mi väčšinou podarí nabrať odvahu sa ich opýtať, či by som si ich nemohla odfotiť a podľa toho ich potom kreslím. New York ako taký má na moju tvorbu určite celkovo vplyv - jeho rušná atmosféra, rozmanitosť, farebnosť.
Vedela by si nám detailnejšie priblížiť, prečo najradšej kreslíš ľudí?
Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, prečo ľudia, predovšetkým tváre, ostávajú zatiaľ mojou hlavnou témou. Možno preto, že som sama jednou z nich. Aj keď radšej asi kreslím tých, ktorí ma oslovia naopak tým, že sa odo mňa odlišujú. Pri zobrazovaní ľudí sa snažím nielen kopírovať ich podobu, ale aj pridať niečo slovami neopísateľné z ich vnútra, ale taktiež z mojej osobnosti.
Môžeš nám prezradiť, či si už dostala nejaké zaujímavé zákazky?
V New Yorku je samozrejme obrovská konkurencia, a tak získať zákazky nie je ľahké. Som veľmi vďačná, že už sa mi podarilo pri rôznych príležitostiach predať pár kresieb, v niektorých prípadoch ich reprodukcie. Asi najlepšiu pracovnú ponuku, ktorú som zatiaľ mala to šťastie dostať, bola zákazka na 25 portrétov mladých dizajnérov pre magazín Cool Hunting.
Aká je newyorská výtvarná scéna? Vedela by si nám povedať, v čom sa odlišujú tamojší umelci povedzme od našich českých či slovenských?
Vzhľadom na to, že študujem ilustráciu, tak toho viem skôr viac o ilustrátorskej miestnej scéne ako o voľnom umení. New York je samozrejme priam nabitý rôznorodými umelcami, a tak je tu naozaj veľká konkurencia. Umelci musia byť neustále na príjme, kontrolovať emaily na mobile, aby nezmeškali ponuku na poslednú chvíľu a pokiaľ neodpovedia včas, dostane zákazku niekto iný. Mať internetové stránky a ovládať sociálne média sa stáva skoro nutnosťou. Myslím, že pracovná príležitosť sa tu však často môže objaviť zhodou náhod. Nikdy neviete, čo sa môže vyvinúť od jedného malého projektu.
Máš už za sebou nejaké výstavy? Ak áno, vieš nám k nim niečo povedať?
Mala som to šťastie zúčastniť sa pár výstav. Na tomto mieste sa mi strašne páči, že je tu relatívne veľké množstvo prostriedkov pre finančnú podporu a pomoc zviditeľniť sa mladým umeleckým študentom. Vďaka tomu som mala možnosť napríklad vystavovať v galérii Bronx Art Space alebo prostredníctvom nadácie Dedalus Foundation v Brooklyne v relatívne mladom veku. Taktiež som mala napríklad pár obrazov v krásnej kaviarni 7 Grams v Chelsea alebo v grafickom štúdiu Manhattan Graphics Center.
Refresher je aj o hudbe, móde či filmoch. Povedz nám akú hudbu počúvaš, keď tvoríš?
Keď pracujem, tak rada skôr počúvam niečo súvislé, kde nie je príliš veľa textu. Páči sa mi napríklad kanadský Caribou, brooklynský Ratatat alebo austrálsky Chet Faker. Potom mám napríklad rada kapely ako Alt-J alebo Portugal The Man a často sa vraciam ku klasikám ako Rolling Stones alebo Patti Smith.
Aké filmy či seriály ťa v poslednej dobe najviac zaujali?
Posledný film, čo som videla v kine bol Tarantinov The Hateful Eight, je to krvavé, ale mne sa páčilo hlavne to, akým spôsobom sa film premietal. Premietal sa v starom kine na 70milimetrovej premietačke. Bol to hold tomu, ako sa premietali filmy v 50. a 60. rokoch. Potom sa mi v poslednej dobe páčil oscarový Spotlight alebo napríklad argentínsky film z minulého roku Divoké historky. Čo sa seriálov týka, tak sa mi strašne páči detektívny seriál Fargo produkovaný bratmi Coenovcami.
New York je mesto módy. Je to tam naozaj cítiť na každom kroku? Čo ty a móda?
S tým určite súhlasím. Zažívam to okolo seba predovšetkým v škole vzhľadom na jej hlavné zameranie. Vďaka FIT môžu študenti získať lístky alebo prácu v bekstejdži na fashion weekoch a podobných akciách. Celkovo sa mi na New Yorku zase páči tá rôznorodosť módy. Už len na okoloidúcich môžete vidieť rôznorodé modely. Ja mám hlavne veľmi obľúbené miestne sekáče. Dá sa tu zohnať úplne všetko.
Čo ty a jedlo? Je v New Yorku možnosť vychutnať si nejaké typické české jedlo alebo máš rada úplne iný typ kuchyne?
Tu v New Yorku pár miest, kde sa dá nájsť typické české a slovenské jedlo. Objavila som dve „hospody“ v Queense, Kolibu a Beer Garden. Potom je taktiež na Manhattane krásna reštaurácia Doma na Rohu, ktorá varí niečo medzi českou a nemeckou kuchyňou. Ja osobne si dám české jedlo veľmi rada, ale skôr raz za čas. Inak je super, že v New Yorku sa dá nájsť úplne každá kuchyňa. Ja mám veľmi rada napríklad thajskú, mexickú alebo taliansku.
Ako vyzerá tvoj bežný deň a bez čoho si ho nevieš predstaviť?
Môj bežný deň si asi predovšetkým neviem predstaviť bez jazdy newyorským metrom na Manhattan. Ísť tu metrom je zážitok sám o sebe. Väčšina staníc a vozňov je stará a špinavá, ale zároveň má miestne metro zvláštny pôvab. Je neuveriteľné, koľko ľudí ho v jeden deň použije. Jazdia ním snáď všetky sociálne triedy. Parkovanie na Manhattane je strašne limitované, a tak je väčšina obyvateľov závislá na mestskej doprave. A tak je denná jazda vždy zážitok či už len kvôli pozorovaniu spolucestujúcich alebo napríklad pouličných umelcov, ktorí v metre vystupujú.
Prezraď nám, kde by si chcela v budúcnosti pracovať?
Zatiaľ ma štúdium a tvorba ilustrácie stále veľmi baví, a tak by som v nej rada pokračovala ako dlho to len bude možné. Bavilo by ma napríklad vytváranie ilustrácií pre magazíny ako the New Yorker. Je to forma ilustrácie, ktorá má v miestnych časopisoch dlhodobú tradíciu.
Aké sú tvoje plány do najbližšej budúcnosti? Plánuješ sa vrátiť domov alebo by si v New Yorku chcela zotrvať dlhšie?
Aby som bola úprimná, tak neviem. Veľmi sa mi v New Yorku páči, ale predsa je veľmi náročné udržať sa tu finančne a tiež život je celkovo rýchlejší a vyžaduje si veľa energie a snahy. Nenecháva ľuďom toľko času na odpočinok a ostatné veci okrem práce. Uvidím, čo budem cítiť, keď dokončím školu. Každopádne viem, že ak odtiaľto niekedy odídem, tak to nebude jednoduchá voľba a New York budem mať vždy pevne prirastený k srdcu.
Ďakujeme ti veľmi pekne za rozhovor. Na záver máš priestor odkázať niečo čitateľom našej stránky.
Chcela by som poďakovať za prečítanie a určite odporučiť New York komukoľvek, kto by sa sem chcel ísť pozrieť alebo tu žiť. Je to naozaj mesto, ako žiadne iné.
Ak vás Anička zaujala a chceli by ste vidieť viac z jej tvorby, určite nezabudnite kliknúť na jej stránku alebo ju sledujte na jej Instagrame.