Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
6. septembra 2015 o 2:13
Čas čítania 0:00
Marek R.

Šialená a bláznivá história, alebo najkurióznejšie osudy a náhody minulosti

ZAUJÍMAVOSTI HISTÓRIA
Uložiť Uložené

História je plná neuveriteľných príbehov.

História bola súčasťou každého školských čias a ukazuje sa, že zaujíma aj mnohých našich čitateľov. Minulosť mohla byť v úplne inej podobe, ako sa ju dnes učíme, nebyť niekoľkých veľkých náhod a neskutočných osudov. A práve dnes sa na ne pozrieme.

Človek, ktorého prítomnosť prinášala smrť hlavám štátu

Robert Todd Lincoln (1. august, 1843 – 26. júl 1926) bol americký politik, právnik a businessman. Mnohým už pri pohľade na jeho priezvisko musí byť jasné, že mal príbuzenstvo s bývalým prezidentom Spojených štátov amerických. Máte samozrejme pravdu, Robert bol prvým synom prezidenta Abrahama Lincolna a Mary Todd Lincolnovej a ako jediný člen tejto rodinky sa dožil 20. storočia. Hoci bol Robert úspešný človek, prinášal aj obrovskú dávku smoly. A to nie len tak hocikomu, ale priamo prezidentom krajiny. Na jeho otca bol spáchaný atentát a pri tomto momente je teda očividné, že ako syn bol pri jeho smrti. Týmto to však vôbec neskončilo. Dvadsiatym prezidentom USA bol James A. Garfield, ale hlavou štátu bol len 200 dní. 2. júla 1881 sa stal obeťou atentátu aj Garfield a Robert Todd Lincoln bol očitým svedkom tejto udalosti (bol ministrom vojny). A aby toho nebolo málo, história sa ešte raz zopakovala. Stalo sa tak až o 20 rokov neskôr, v roku 1901. Prezidentom krajiny bol William McKinley, po ktorom napríklad je/bola pomenovaná najvyššia hora USA. Prezident pozval Roberta na expozíciu Pan-American, ktorá sa konala v Buffale, no a človek, ktorý prinášal prezidentom smrť, ju, bohužiaľ, priniesol opäť. V tento deň sa totiž opäť našiel psychopat, ktorý zavraždil prezidenta Spojených štátov. Tejto obrovskej náhody si všimol aj samotný Robert, a preto v budúcnosti už radšej slušne odmietol všetky pozvania prezidentov krajiny.

Šialená a bláznivá história, alebo najkurióznejšie osudy a náhody minulosti

Keď sa ti aj druhá zbraň pokazí v nesprávnom momente

Andrew „Starý biely orech“ Jackson bol siedmy prezident Spojených štátov v rokoch 1829 – 1837. Bol považovaný za národného hrdinu, keď porazil Britov v roku 1815 v bitke pri New Orleans. Potom bojoval vo vojnách proti Creekom a Seminolom, ktorí útočili na Floridu a v roku 1819 sa stal jej vojenským guvernérom po tom, ako ju dobyl a pripojil ku Spojeným štátom. Bol posledným prezidentom, ktorý nastúpil do svojho úradu ako vojenský veterán, bojujúci vo vojne za nezávislosť. Počas svojho života toho zažil neskutočne veľa, už  napríklad ako dieťa sa zúčastnil americkej vojny za nezávislosť a už vo svojich 15-tich rokoch bol považovaný za ostrieľaného veterána. Povráva sa, že počas svojho života v súboji jeden na jedného zabil viac než 40 protivníkov. Raz dokonca dovolil svojmu súperovi, aby ho ako prvý postrelil, ani toto mu však nebránilo k zisku ďalšieho víťazstva a po inkasovaní rany to okamžite namieril na svojho súpera a poslal ho do večného spánku. Jeho prezývka bola taktiež perfektná, hovorili mu Old Hickory (starý biely orech). Je to z dôvodu, že pri chôdzi využíval paličku, ktorá teda bola zhotovená z bieleho orecha a pomocou nej mlátil svojich oponentov jedna radosť. Nečudo teda, že Andrew Jackson bol prvým americkým prezidentom, na ktorom bol vykonaný prvý pokus o atentát. 

Odporúčané
Bol som v dedine, kde sa neuživí ani krčma. Legendárnu Cigeľku chcel kúpiť aj Baťa (Reportáž) Bol som v dedine, kde sa neuživí ani krčma. Legendárnu Cigeľku chcel kúpiť aj Baťa (Reportáž) 22. novembra 2024 o 9:30

Na druhej strane stál maliar Richard Lawrence, ktorý aby ako prvý vykonal úspešný atentát na prezidenta USA, si zobral radšej hneď dve zbrane. Namieril zbraňou na prezidenta, stlačil spúšť, ale výstrel sa nekonal. Jackson však nezačal pred atentátnikom utekať, vybral sa rovno za ním a v 67 rokoch ho mlátil svojou palicou jedna radosť. V tom však Richard vytiahol svoju druhú zbraň, zblízka vystrelil a nič. Aj jeho druhá zbraň ho sklamala a následne bol spacifikovaný ľuďmi naokolo. Čo je zaujímavé, obe zbrane boli neskôr testované. Prvá zbraň vystrelila na prvý pokus, druhá zbraň taktiež. Prvý úspešný atentát na prezidenta sa vďaka hneď dvom náhodám nakoniec nekonal.

Šialená a bláznivá história, alebo najkurióznejšie osudy a náhody minulosti

Úspešné vyhýbanie sa vojne

Americká občianska vojna alebo vojna Severu proti Juhu bol vojnový konflikt resp. občianska vojna, ktorá prebiehala v Spojených štátoch amerických od roku 1861 do roku 1865 medzi severnými štátmi, často nazývanými Únia, Sever alebo Yankees a štátmi južnými, označovanými ako Konfederácia, Juh, Rebeli alebo Dixie. Zaujímavá postava z tohto obdobia je bez pochýb Wilmer McLean, ktorý do vojny absolútne nezasiahol, no aj tak ľudia poznajú jeho príbeh. Za začiatok Americkej občianskej vojny považujeme bombardovanie Fort Sumter, k prvému stretu dvoch znepriateľených táborov však prišlo až pri bitke pri Bull Rune a stalo sa tak v blízkosti jeho farmy. Wilmer sa chcel, samozrejme, vojne vyhnúť najväčším oblúkom, a tak sa presťahoval do maličkej osady vzdialenej okolo 120 míľ. Štyri roky žil v pokoji, až sa zrazu pred jeho domom objavil posol veliteľa konfederačných vojsk, aby ho požiadal, či nemôžu v jeho dome formálne podpísať kapituláciu. Americká občianska vojna sa teda začala u neho, presťahoval sa a vojna sa skončila v jeho novom obydlí.

Šialená a bláznivá história, alebo najkurióznejšie osudy a náhody minulosti

Kométa života a smrti

Mark Twain, vlastným menom Samuel Langhorne Clemens, bol americký spisovateľ, satirik a humorista. Preslávil sa najmä knihami Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberyho Finna. Svojho času patril medzi najpopulárnejšie americké celebrity. William Faulkner ho označil za prvého skutočného amerického spisovateľa. Mark Twain sa narodil v čase, keď ľudia mohli na oblohe vidieť Halleyho kométu, ktorá je najznámejšia periodická kométa. To bolo v roku 1835 a na dlhé roky tejto kométy nebolo. K Zemi sa opäť dostala až v roku 1910. A viete, kedy Mark Twain zomrel? Áno, presne v tomto roku, presnejšie 2 týždne na to, ako dosiahla Halleyho kométa perihélium. Túto skutočnosť si ešte počas svojho života uvedomoval aj samotný spisovateľ, keď v roku 1909 vyhlásil.

Odporúčané
Strávil som desivú noc na oravskej šibenici, kde popravovali najhorších zločincov: hlboko pod zemou môžu byť ich pozostatky dodnes Strávil som desivú noc na oravskej šibenici, kde popravovali najhorších zločincov: hlboko pod zemou môžu byť ich pozostatky dodnes 26. júla 2024 o 9:30

"I came in with Halley’s Comet in 1835. It is coming again next year, and I expect to go out with it. It will be the greatest disappointment of my life if I don’t go out with Halley’s Comet. The Almighty has said, no doubt: ‘Now here are these two unaccountable freaks; they came in together, they must go out together."

Šialená a bláznivá história, alebo najkurióznejšie osudy a náhody minulosti

 Človek, ktorý prežil obe atómové bomby 

Počas poslednej fázy druhej svetovej vojny v Pacifiku zhodili Spojené štáty americké 6. a 9. augusta 1945 dve atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Aj po šiestich mesiacoch intenzívneho strategického bombardovania japonských miest odmietala japonská vláda prijať ultimátum predložené Postupimskou deklaráciou. Preto podľa nariadenia prezidenta Harryho Trumana zvrhlo americké letectvo v pondelok ráno 6.augusta na mesto Hirošima atómovú bombu Little Boy. Na mieste činu bol v tom čase aj Tsutomu Yamaguchi. Ten síce pochádzal z Nagasaki, ale bol na trojmesačnej pracovnej ceste práve tu. V čase útoku už mal byť preč, ale na niečo zabudol a musel sa pre to vrátiť. Stal sa tak aj on obeťou útoku, zázrakom však prežil, no osud sa s ním hral aj naďalej. Vrátil sa naspäť domov, to však netušil, že atómová bomba s názvom Fat Man sa chystá použiť práve na Nagasaki. Yamaguchi však opäť unikol smrti a prežil aj druhý atómový útok. Dožil sa napokon krásneho veku a 4. januára 2010 zomrel, keď mal 93 rokov.

Šialená a bláznivá história, alebo najkurióznejšie osudy a náhody minulosti

Domov
Zdieľať
Diskusia