Atraktívny byt má úžitkovú plochu 110 štvorcových metrov a nachádza sa v srdci historického centra.
Architekti z českého ateliéru Arkhe patria medzi elitu a dôkazom toho je projekt rodinného apartmánu v historickom centre Bratislavy, ktorý kompletne zrekonštruovali.
Majitelia bytu sú na cestách veľkú časť roka a od bývania očakávali, že bude základňou ich kozmopolitného spôsobu života. Architekti vrátili nehnuteľnosti pôvodný charakter vzhľadom na historickú lokalitu a zároveň majiteľom dopriali vysoký štandard moderného bývania.
Rekonštrukcia bytu s úžitkovou plochou 110 štvorcových metrov je v štýle kontrastu jemnej palety farieb a výrazného kremeňa z Brazílie. Základ tvorí kombinácia prírodného a tmavo moreného duba. Interiéru dominujú materiály bohaté na štruktúry, textúry aj profiláciu. Ide o univerzálny základ a nadčasovú kulisu pre dizajnérske doplnky a solitéry.
Priestory rozdelili na dennú a nočnú časť. Vstupnú zónu tvorí kuchyňa s obývacou miestnosťou a priľahlou toaletou. V strede je sofistikovaná kuchyňa so spomínaným exotickým kameňom, ktorú architekti doplnili o vstavanú vínotéku. Voľný priestor medzi kuchyňou a obývačkou vypĺňa okrúhly stôl, nad ktorým sa týči svietidlo od českej značky Bomma.
Súčasťou sú aj zrkadlové plochy, ktoré opticky zväčšujú priestory a dodávajú na hĺbke priehľadov. Na navodenie príjemnej atmosféry je majiteľom k dispozícii kozub.
Súkromná nočná časť bytu je oddelená od spoločenských priestorov a tvoria ju tri spálne a dve plnohodnotné kúpeľne. Detským izbám dominuje na mieru vyrobený atypický nábytok s mäkkými kobercami na drevených podlahách. Rodičovská spálňa je spojená s walk-in šatníkom. Skrytým, ale nenahraditeľným pomocníkom je technická miestnosť s pracovňou.
Jednou z požiadaviek majiteľov bolo, aby architekti kládli dôraz na technológie a inteligentnú domácnosť. Autori navrhli riešenie, ktoré rodine zabezpečí komfort a ušetrí čas aj financie. Jedným z nich je kúrenie a chladenie pomocou tepelného čerpadla.
„Dispozičné riešenie prešlo kompletnou premenou, každý milimeter v byte má svoj účel, a to aj na miestach, o ktorých by ste to nepovedali. Úložný priestor a praktické využitie hrali pri návrhu veľkú rolu,“ opisuje architekt Ján Antal.
Lepší obraz o tomto staromestskom byte si urobíš vďaka galérii záberov od fotografa Mateja Hakára.