Odrezanie Ruska od sveta môže podľa analytika viesť k zvyšovaniu cien a k prepadu životnej úrovne v krajine.
Svetové spoločnosti, veľké zahraničné korporáty a medzinárodné značky postupne bojkotujú Rusko. V krajine prerušujú svoju výrobu alebo z nej úplne odchádzajú. Dôvodom je ruská invázia na Ukrajine, ktorá trvá od 24. februára. Dotkla sa takmer všetkých odvetví priemyslu.
Mnohé firmy preto pozastavujú distribúciu a predaj svojich produktov v obchodoch i na internete v rámci územia Ruskej federácie. Nejde však len o symbolický bojkot ruského trhu. Tieto značky nechcú obchodovať s krajinou, ktorá vedie vojnu, a odmietajú ju preto podporovať. Veľké spoločnosti totiž prostredníctvom odvádzania daní v Rusku nepriamo pomáhajú financovať vojenský konflikt.
Čo môže v Rusku spôsobiť masívny odchod veľkých zahraničných firiem, aké sú ich hlavné dôvody a aký bude mať odrezanie Ruska od zvyšku sveta vplyv na bežného spotrebiteľa? S týmito otázkami sme sa obrátili na ekonomického analytika Tatra banky Andreja Martišku.
Dôvodom odchodu sú sankcie, ale aj imidž
Svetové značky podľa jeho názoru v súčasnosti opúšťajú ruský trh z troch dôvodov – existujúce sankcie, hrozba ďalších a odvetných sankcií a imidž. „Sankcie, ktoré boli doteraz uvalené na Rusko, sú svojím rozsahom bezprecedentné a zahraničným firmám výrazne komplikujú podnikanie na ruskom trhu, i keď sa ich priamo nedotýkajú,“ tvrdí Martiška.
Nedá sa navyše vylúčiť, že v blízkom čase prídu ďalšie sankcie Západu či odvetné sankcie Ruska, ktoré by im pôsobenie na ruskom trhu ďalej sťažili či dokonca úplne znemožnili.
Nezanedbateľnú rolu pri rozhodnutiach opustiť ruský trh však podľa analytika hrá aj imidž spoločností.
Odrezanie Ruska od sveta môže viesť k zvyšovaniu cien a k prepadu životnej úrovne v krajine
Odchod veľkých zahraničných firiem môže viesť napríklad k nedostupnosti mnohých tovarov a služieb, neschopnosti produkovať a servisovať výrobky, ktoré potrebujú „západné“ komponenty. Sem podľa analytika patria aj lietadlá či IT infraštruktúra. Taktiež môže odstrihnutie Ruska od medzinárodných firiem viesť k ďalšiemu rastu cien, nezamestnanosti a prepadu životnej úrovne v krajine.
Bežný ruský spotrebiteľ nenájde v obchodoch mnohé tovary, na ktoré je zvyknutý. Tie, ktoré nájde, budú drahšie a niektoré služby nebudú dostupné. Nezamestnanosť a prepad životnej úrovne nad rámec nedostupnosti tovarov budú takisto veľkým problémom.
„Treba povedať, že také tvrdé a rozsiahle sankcie, ako vidíme v súčasnosti, sprevádzané navyše masívnym bojkotom medzinárodných firiem a organizácií, ešte nikdy nezasiahli takú veľkú a globalizovanú ekonomiku, ako je Rusko,“ hovorí Martiška.