Firma sľubuje zníženie záťaže pracovníkov a zníženie počtu dní pracovnej neschopnosti.
Exoskelety patria k vynálezom, ktoré začínajú meniť pracovný trh aj pohľad na fyzickú zručnosť zamestnancov. Tieto sofistikované typy konštrukcií kompenzujúce telesné limity nositeľov si z armádneho prostredia postupne nachádzajú cestu do skladov a fabrík.
Nemecká firma German Bionic teraz predstavila podľa vlastných slov revolučnú 5. generáciu exoskeletu Cray X. Používateľ si ho nasadí ako ruksak a ten mu na revanš zaručí elimináciu zranení a podporu všetkých končatín pri manipulácii s bremenami až do váhy 30 kg.
+++ NEWS +++ German Bionic launches 5th generation Cray X smart #AI-powered exoskeleton with active walking assistance & IP54 waterproofing. Video➡️ https://t.co/58PyNzPyQY PM➡️https://t.co/S8xeqo2pa6 #exoskeleton #robotics #logistics #CES2022 pic.twitter.com/jtf3XK2mS9
— germanbionic (@germanbionic) December 13, 2021
Vedúca oddelenia IoT (internet of things) z German Bionic Norma Stellerová pre Engadget vysvetľuje, že Cray X nepretržite kontroluje telesné funkcie svojho nositeľa a v prípade rizika či preťaženosti ho bezodkladne upozorní.
Cray X okrem používateľa monitoruje aj vonkajšie podmienky a pomocou strojového učenia (machine learning) sa dokáže aktívne zlepšovať a prispôsobovať konkrétnemu človeku a jeho prostrediu. Ukazovatele z prevádzky sa zobrazujú na vstavanom monitore a súčasne putujú aj do dátového centra, ktoré všetky pohyby analyzuje, prepája s firemnou databázou a poskytuje tak možnosť na optimalizáciu pracovných výkonov.
Norma Stellerová hovorí predovšetkým o prínose v oblasti prevencie a zariadenie nepovažuje za zdravotnícku pomôcku. Cray X nepoškodí prach ani voda a bez nabíjania vydrží celý osemhodinový pracovný čas. „Myslím, že špecializované exoskelety sa postupne stanú dostupnejšími a rozšíria sa do takmer všetkých industriálnych odvetví. Vždy keď ľudia mali možnosť vylepšiť svoje telo, využili ju.“
Vedúci komunikácie German Bionic Eric Eitel si budúcnosť nebezpečných prác predstavuje zautomatizovanú robotmi, pričom exoskelety budúcnosti vraj budú ešte menšie a inteligentnejšie. „Ešte stále totiž ostane množstvo pracovísk, kde sa výroba nedá úplne zautomatizovať.“