Oplatí sa zájsť do kina na Don’t Breathe 2?
Na Don’t Breathe 2 sme do kina šli celkom naslepo. Nevideli sme žiadne trailery a vyhýbali sme sa akýmkoľvek informáciám o deji. Vedeli sme len to, že sa bude Blind Man (Stephen Lang) starať o malé dievčatko. Vo filme sme zistili, že oň začal dbať potom, čo zhorel dom dievčaťa a ono sa ocitlo na ulici. Čoskoro však začne byť jasné, že Blind Man skutočnú pravdu skrýva a dievčatku menom Phoenix klame.
Práve dej je pozitívnym prekvapením. Rovnako ako nás svojím skvelým zvratom dokázala prekvapiť jednotka, aj pokračovaniu sa darí vyjsť z konvenčného prúdu skladania príbehu a charakterov postáv.
Blind Man má ďalšie tajomstvá a ukazuje ďalšie negatívne stránky svojho správania a osobnosti. Veľmi sme sa totiž báli, že sa tvorcovia pokúsia spraviť z neho kladného hrdinu ochraňujúceho malé dievčatko pred zlými ľuďmi.
Blind Man je stále záporák, nemusíš sa báť trápneho humanizovania
Sčasti sa to vlastne stalo, keď režisér Rodo Sayagues (vystriedal režiséra jednotky Fedeho Alvareza) donúti Blind Mana znova zabíjať, tentoraz v mene dobra. Odmieta však humanizovať vraha, ktorý uniesol a znásilnil ženu.
Nemusíš sa tak báť rozprávkového a príliš naivného príbehu, ktorý by búral koncept tejto postavy a jej motivácie. Blind Man je stále nechutný a zlý človek. Nevyhľadáva zlo a neubližuje ľuďom dobrovoľne, akurát žije podľa svojej zvrátenej predstavy o spravodlivosti a férovosti.
Keď sa teda bude musieť postaviť gangu feťákov a predajcov drog, ocitneš sa v divnej situácii. Uvedomíš si, že je ti vlastne jedno, ako veľmi sa medzi sebou ubijú k smrti. Blind Man je iba jeden, no bojuje v známom prostredí, čo mu pomôže nakloniť misky váh. V dvojke však nestojí proti tínedžerom a bezbranným mladíkom. Jeho nepriateľmi sú bývalí vojaci a agresívni zločinci.
Snímka robí dobrú prácu v pokrývaní agresívnych a násilných zločinov v USA, no neodpustí si pri tom niekoľko logických nezrovnalostí a divné správanie postáv. Hnevalo nás hlavne to, keď Blind Man nezaútočil včas. Hovoríme o scénach, keď sa jeho nepriatelia prechádzajú v tme, zapália svetlo a on sa zrazu objaví za nimi, pričom je jasné, že tam už určitý čas bol a mohol kedykoľvek zaútočiť.
Lenže z nejakého dôvodu tak nespravil a vždy čakal, kým si ho nepriatelia všimnú. Nevieme, či chcel režisér natočiť pekné scény, v ktorých z tmy vykukne Blind Man, alebo len neprišli na lepší spôsob, ako zdramatizovať dianie na plátne a vytvoriť napätie, no keď to urobili už asi tretíkrát, krútili sme očami.
Tvorcom došli nápady s nevidiacim faktorom už po pol hodine
A to je súčasť najväčšieho problému, ktorý s filmom máme. Nie je dostatočne nápaditý a originálny v budovaní scén a bitkách. Tvorcovia mali pri jednotke akoby nevyčerpateľnú studnicu nápadov na rozmiestnenie ľudí v scéne a ich následný pohyb a útoky. Blind Man neustále niečím prekvapoval, objavoval sa na nečakaných miestach a tvorcovia ohurovali nápadmi, ako zaujímavo natočiť aj obyčajnú scénu.
Navyše celkovo skvelo pracovali s tichom a so zvukom. Blind Man je totiž nevidiaci vojnový veterán, ktorý sa orientuje hlavne podľa zvukov a znalosti svojho okolia. Dvojka však koncept hry celkom prevrátila. Z Blind Mana sa stala korisť, takže viac utekal a uhýbal sa pred útokmi, čo je úplný opak jednotky. Pokračovanie je zároveň ešte drsnejšie a z hľadiska zranení postáv aj nechutnejšie.
Diváci obľubujúci klasickú brutalitu v akčných trileroch budú spokojní, no my sme sa viac tešili na technickú stránku filmu, skvelú prácu s kamerou a to, čo robilo pôvodný film výnimočným kinozážitkom. Trochu sme to dostali v podaní malého dievčatka, ktoré sa na začiatku skvele skrývalo pred votrelcami, ale tam sa to viac-menej končilo.
Výslednú kvalitu a spokojnosť budeš vnímať najmä v závislosti od toho, čo si od filmu očakával. Ak ti bude stačiť brutálna, dobre natočená a drsná šou s nevidiacim starcom, budeš nadšený. Ak budeš čakať pokračovanie v štýle jednotky, keď sa režisér a spol. vyhrajú s prekvapivými momentmi a naplno využijú potenciál nevidiaceho „hrdinu“, budeš jemne sklamaný. V podstate rozmýšľame nad tým, či by sa film výrazne zmenil, keby Blind Man vlastne ani nebol Blind a normálne by videl. Asi ani veľmi nie, čo je veľká škoda.
Čo má film spoločné s Tichým miestom 2?
Popravde, je to tak trochu opak Tichého miesta 2. John Krasinski opäť stavil na technickú dokonalosť, pričom posun v príbehu odstavil na druhú koľaj. Dostali sme tak to isté, ale v inom balení, no skvele to fungovalo.
Don’t Breathe 2 pre zmenu výrazne zmenilo dejovú štruktúru a opäť raz dokázalo príbehom diváka zaskočiť, no po technickej stránke upustilo od vynikajúcich prvkov jednotky. Bijú sa tak v nás viaceré pocity.
Radi by sme sa venovali aj soundtracku, ale uvedomujeme si, že už deň po premiére nám vyfučal z hlavy. Nedá sa teda povedať, že by bol veľmi výrazný. To však nemožno povedať o strihu, ktorý sa stará o väčšinu skvelých scén a prekvapivých momentov, čo sa súbojov týka.
Vo finále nám prekážalo aj tempo snímky, nevedeli sme sa zbaviť pocitu, že snímka mohla byť o 10 až 15 minút kratšia. Na konci sa film vlečie, mení sa v ňom totiž prostredie. A aj keď to pomôže nakopnúť akčné scény a ponúknuť funkčný, hoci v dejovej rovine nechutný zvrat, cítili sme, že film už nemá kam eskalovať a točí sa s využívaním svojho konceptu na jednom mieste.
Muž v temnote 2 je fajn jednohubka, ktorá však mala potenciál byť oveľa lepšou. Užiješ si skvelého Stephena Langa v hlavnej role nevidiaceho monštra a poteší ťa aj dej, no ak si čakal podobné dramaturgické a filmárske postupy ako pri jednotke, z kina budeš odchádzať neuspokojený.
Z hercov vynikol asi iba Lang, zvyšok si odviedol dobrú prácu, no ničím nevyčnieval. Čakali sme asi viac, no nakoniec sa film musí uspokojiť so šiestimi bodmi z desiatich.