Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 26. 10. 2021 meniny má Demeter

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú zhnusení a majú strach Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou…
Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA. Odpočúvali ich, doma im našli 6 telefónov a cudzí občiansky Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA.…
Móda

Modelka a influencerka Natália Muchová: Nahota je prirodzená vec

Mladá kráska búra tabu a otvorene hovorí o kontroverzných témach. Nahota, sexualizácia ženského tela, feminizmus, predsudky či prílišný konzervativizmus. Ako sa podľa nej posúva Slovensko v týchto otázkach?

Katarína Danková
2. jún 2021, 14:30 Čas čítania: 10:55
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Móda
0
Katarína Danková
2. jún 2021, 14:30
Čas čítania: 10:55

Modelka a influencerka Natália Muchová: Nahota je prirodzená vec

Mladá kráska búra tabu a otvorene hovorí o kontroverzných témach. Nahota, sexualizácia ženského tela, feminizmus, predsudky či prílišný konzervativizmus. Ako sa podľa nej posúva Slovensko v týchto otázkach?

Katarína Danková
2. jún 2021, 14:30
Čas čítania: 10:55
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Nahota je v spoločnosti nekonečne prepieraná téma a názory na ňu sa u rôznych ľudí rozchádzajú. Podľa mladej modelky a influencerky Natálie Muchovej je nahota prirodzená vec a nemala by byť spájaná iba so sexualitou„Mrzí ma, že hlavne my ženy sa medzi sebou odsudzujeme a neuvedomujeme si, že nás tiež ovplyvnila patriarchálna spoločnosť.“

 

Každodenne sa stretáva s hejtom. Najhoršej reakcie sa jej však dostalo za uverejnenie videa, kde emočne reagovala na zákaz vstupu menštruujúcim ženám do jedného z chrámov na Bali: „Priznávam si svoju chybu, avšak podľa mňa to z ich strany prekročilo hranicu. Nikto by sa predsa druhému nemal vyhrážať a nikto by sa nemal báť o svoj život.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Kedy sa Natália pustila do otvárania tabu a kontroverzných tém.
 • Aké hejterské komentáre dostáva a ako sa s tým vyrovnáva.
 • Ako vníma sexualitu a prečo je podľa nej žena braná ako sexuálny objekt.
 • Ako zmeniť zmýšľanie o nahom ľudskom tele.
 • Aké nepríjemnosti dodnes zažíva pre video, ktoré publikovala. 
 • Čo si myslí o vyjadreniach Alex Wortexovej na margo pandémie a očkovania.
 • Ako korona ovplyvnila modelkin vzťah a prečo si myslí, že svet bude po pandémii iný.
 • Prečo pociťuje väčší tlak na Instagrame a Youtube oproti Tiktoku.
 • Ako vníma pojem feminizmus.

 

 

Kedy prišiel moment, keď si začala verejne hovoriť o témach, ktoré sú na Slovensku ešte pod rúškom tabu a kontroverzie?

Tieto témy boli vždy mojou súčasťou, ale verejne som o nich začala rozprávať, keď som si založila instagramový účet. Moje kroky viedli do Japonska, keďže práve tam som začala robiť modeling, a povedala som si, že to bude vhodná príležitosť. Okrem modelingových fotiek a vlastnej tváre som mala potrebu zdieľať aj niečo s inou výpovednou hodnotou. Témy, ktoré dnes riešim na sociálnych sieťach, som v minulosti riešila aj v bežnom živote, takže sa mi to nezdalo ako niečo vzdialené.

 

Slovenská modelka a influencerka Natália Muchová. Zdroj: Instagram/@nataliamuchova

 

O ktorých témach sa podľa teba na Slovensku hovorí ešte stále málo? Sú tieto témy iné ako vo svete?

Sexualita, sexuálna výchova a všeobecne ľudské telo. Tieto témy sa síce riešia celosvetovo, Slovensko však je jednou z krajín, kde vidím zvýšenú potrebu o týchto témach hovoriť. Vďaka youtubovému kanálu Sexuálna výchova a podobným iniciatívam sa situácia už pomaly mení – najmä v prípade mladšej generácie, pri ktorej cítiť túžbu po zmene.

Okrem iného je to aj rasizmus alebo väčšia senzibilita v komunikácii. Čo sa však v poslednom čase rieši intenzívnejšie, sú globálne témy ako ekológia a ľudské práva. A je nesmierne dôležité, že ich riešime ako globálne, tak aj lokálne.

 

Prečo sú podľa teba tieto témy ľuďom na Slovensku také vzdialené?

Súvisí to s tým, že Slovensko je konzervatívna a silno kresťanská krajina. Veľakrát, ak je nejaká krajina viazaná na náboženstvo, ovplyvňuje to vnímanie a myslenie ľudí. Toto nie je zásadne zlé, ale ak je nejaká krajina intenzívne viazaná na náboženstvo a jeho inštitúciu, ťažšie sa presadzujú iné hlasy a myšlienky.

 

A na Slovensku je cirkev napojená na štát, má silnú tradíciu a to je niečo, čo sa len tak z roka na rok nezmení. Sú to generačné veci a bude potrebných niekoľko nových generácií, aby sa tieto veci zmenili. Istý čas to ešte potrvá, ale sme na správnej ceste, aby sa prijali aj iné formy myslenia.

 

Rešpektujem, aký vzťah má každý človek k svojmu telu. Je to jeho osobná vec, a ak cíti, že je to niečo intímne, čo by malo ostať iba medzi partnermi, je to v poriadku.  

 

S témami, ktoré verejne rozoberáš, majú niektorí ľudia problém a dávajú to aj patrične najavo. Určite sa stretávaš aj s hejtom. Ako sa s ním vyrovnávaš?

Veľmi veľa ľudí ešte stále vníma internet ako vec diametrálne odlišnú od reality. Samozrejme, tak to nie je. Za každým hejterským profilom je reálny človek, ktorý online svet využíva na ventilovanie svojich problémov, frustrácie a podobne. Rovnako aj za profilom, na ktorý smeruje hejt, je skutočná osoba s bijúcim srdcom a emóciami. No v skutočnom, fyzickom svete by si to voči reálnym ľuďom zoči-voči nedovolil. Vzdialenosť a anonymita dávajú možnosť ukázať sa v našej novej (ne)ľudskej stránke. Myslím si, že by sme si mali pravidelnejšie pripomenúť, že internet nie je iný svet, ale súčasť toho nášho.

 

Slovenská modelka a influencerka Natália Muchová. Zdroj: Instagram/@nataliamuchova

 

Nikto nie je vyrobený z kameňa a aj ku mne občas niečo prenikne. Je to však ojedinelé, a to najmä vtedy, ak niekto slovne zaútočí na mojich blízkych a rodinu. Vtedy to nenechám len tak. Považujem sa za empatického človeka a vždy sa snažím nájsť dôvod, prečo sú ľudia takí neprajní, no pri vyhrážkach typu „choď sa zabiť“ sa to jednoducho nedá ospravedlniť.

Deväťdesiat percent hejtu filtrujem, nevnímam ho a snažím sa neodpovedať. Odpoviem iba na komentár, ktorý je fakticky totálna hlúposť, a vidím, že s tým ľudia súhlasia a ďalej to šíria. Vtedy musím zasiahnuť.

  

Už niekoľko rokov sa venuješ modelingu. Stretla si sa v rámci tejto brandže s nejakou formou hejtu?Fotila som rôzne kampane a zvyknem zverejňovať aj topless fotografie. Vnímam to ako umenie a aj dané fotky sú viac v umeleckom svetle, pretože sa mi to tak jednoducho páči, to som ja a nepotrebujem sa obhajovať. Existujú však ľudia – a najmä na Slovensku –, ktorí sa nepohybujú v modelingovom svete, nechápu to a majú na to iný názor.

 

@nataliamuchova

Hor do YOU see it? ##bodyimage (my original video got shadowbanned, so here we go again with a more “family friendly” edit 🙃)

♬ Howl's Moving Castle - Merry Go Round of Life – Vitamin String Quartet

 

 

V tomto smere som sa stretla s kritikou, že si ničím život, že ma preto v skutočnej práci nezamestnajú, že som mladá a neviem, čo robím a podobne. Podotýkam, že som mala aj klasickú prácu a nikdy to nebol problém.

  

Považuješ nahotu za prirodzenú vec a aj na Instagrame občas zverejňuješ fotky, na ktorých si (polo)nahá. Ako vnímaš argument, že ženy takýmito fotkami a vyzývavejším oblečením samy zo seba robia sexuálne objekty?

Počas fotenia som sa prezliekala už aj na ulici a v detstve som súťažne tancovala spoločenské tance a v šatni sme sa prezliekali všetci spolu. Nikdy som teda nemala pocit, že svoje telo musím skrývať. Avšak rešpektujem, aký vzťah má každý človek k svojmu telu. Je to jeho osobná vec, a ak cíti, že je to niečo intímne, čo by malo ostať iba medzi partnermi, je to v poriadku. Všetky názory sú legitímne. Problém nastane vtedy, keď začneš odsudzovať iného človeka.

 

Slovenská modelka a influencerka Natália Muchová. Zdroj: Instagram/@nataliamuchova

 

Takto sa však posudzujú viac ženy a to nie je podľa môjho názoru okej. Ľudia posudzujú iných podľa svojho meradla. Napríklad chlap, ktorý sa fotí hore bez, bude posudzovať ženu, ktorej na fotke vidno side boob. Najviac ma mrzí, že sa hlavne my ženy medzi sebou odsudzujeme a neuvedomujeme si, že nás tiež ovplyvnila patriarchálna spoločnosť a jej myšlienky či názory, ktoré nám od mala vštepovali a ktoré sú spoločensky akceptované. My sa na seba a na iné ženy pozeráme cez určitý objektív – a práve toto si treba uvedomiť.

Netreba sa pýtať, či je vyzývavejšie oblečená žena automaticky ľahká žena, ale otázka by mala znieť skôr, prečo si to myslíme. Mali by sme sa viac zamýšľať práve nad tým, ako rozmýšľame a prečo, a následne neodsudzovať druhých ľudí.

 

Stretla si sa s názorom, že si vo veci vnímania nahoty trochu protirečíš? Pred istým časom si nafotila nahé fotky pre pánsky magazín, ktorý možno nečítajú len muži vnímajúci nahotu iba ako umenie.

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 98616 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aké nepríjemnosti dodnes zažíva pre video, ktoré publikovala.
 • Čo si myslí o vyjadreniach Alex Wortexovej na margo pandémie a očkovania.
 • Ako korona ovplyvnila jej vzťah a prečo si myslí, že svet bude po pandémii iný.
 • Prečo pociťuje väčší tlak na Instagrame a Youtube oproti Tiktoku.
 • Ako vníma pojem feminizmus.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Instagram @nataliamuchova
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy móda
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:42
Európsky trh zaznamenal obrovský míľnik. Tesla sa stala najpredávanejším vozidlom na starom kontinente.
včera o 20:50
Diamantov bude málo a stáť budú viac. Najväčšia ťažobná firma sveta obmedzila prácu v doloch.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú zhnusení a majú strach Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich.…
Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA. Odpočúvali ich, doma im našli 6 telefónov a cudzí občiansky Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť