Poradíme ti, na čo myslieť pri zariaďovaní úspornej kuchyne.
Kuchyňa je priestor, ktorý slúži predovšetkým na prípravu chutných a zdravých domácich jedál. Pravidelné používanie kuchyne si však vyžaduje premyslené kuchynské zariadenie a vybavenie. Ako si zariadiť úspornú kuchyňu, ktorá je ekonomická a ekologická?
Ekonomická úspora
Keď ide o ekonomickosť, najdôležitejšie je voliť úsporné spotrebiče a zariadenie. To, či je spotrebič úsporný, môžeš zistiť z informácií na energetických štítkoch. Napríklad úsporné práčky šetria energiu aj vodu, sú teda zároveň ekonomické aj ekologické, a preto sú skvelou voľbou do každej domácnosti. Rovnako je to aj so spotrebičmi do kuchyne, ktoré si môžeš vyberať na základe týchto štítkov, a šetriť tak pri pravidelnom varení a pečení.
Pokiaľ ide o energetické štítky, je nesmierne dôležité poznamenať, že od marca 2021 sa označovanie úsporných spotrebičov mení. Nové štítky sú oveľa prehľadnejšie a zároveň disponujú QR kódom, ktorý ti umožní získať o produkte viac informácií.
Ekonomická stránka vybavenia kuchyne môže byť náročná, určite ti však pomôže, keď budeš kupovať len naozaj praktické a užitočné veci. Vyhýbaj sa rôznym veľkým prístrojom, ktoré sa zložito používajú a zle umývajú. Aj tak ich nebudeš používať, pretože sa ti nebude chcieť vyťahovať ich a zároveň ti budú zaberať veľa miesta. Určite je teda potrebné premýšľať aj nad tým, čo nakupuješ – môže ti to pomôcť výrazne ušetriť.
Ekonomicky aj ekologicky
Udržateľnosť a ekológia sa čoraz viac dostáva do našich životov, pretože zelené témy sú nevyhnutnou súčasťou našej budúcnosti. V kuchyni je veľmi dôležité, aby sme správne hospodárili s jedlom. Bežné slovenské domácnosti produkujú obrovské množstvá biologického odpadu, ktorý je problémovou zložkou predovšetkým vtedy, keď skončí na skládke. Zároveň je nesmierne neekonomické, ak nakupuješ nadbytok potravín, ktoré nedokážeš spotrebovať.
Ekologické a ekonomické riešenie sa preto začína už pri samotnom nákupe. Snaž sa nakupovať len toľko, koľko dokážeš skonzumovať. Kupuj s rozumom a s ohľadom na životnosť jednotlivých potravín. Ak chceš nakupovať ešte ekologickejšie, nos si na nákupy vlastné tašky a vrecká, aby si nemusel/nemusela používať tie v obchodoch. Rovnako dôležité je aj to, vedieť nakúpené produkty riadne spotrebovať. Ak nechceš jesť jedlo viackrát, var skôr menšie množstvá, ktoré môžeš skonzumovať v priebehu jedného dňa.
Ak chceš žiť úspornejšie a dbať na ekonomické hľadisko svojej kuchyne, pravdepodobne prehĺbiš aj ekologickú stránku svojho života. Ekologická a ekonomická stopa tvojho varenia a pečenia nemusí byť obrovská, pokiaľ si vyberieš úsporné spotrebiče a naučíš sa potraviny nakupovať hospodárne, a pritom s dôrazom na kvalitu.