Okrem toho mali premiéru vynovený iPad Pro, pestrofarebné iMacy a zlepšený prehrávač Apple TV 4k.
Apple jarný event bol hlavne o zlepšovaní už existujúcich produktov. Premiéru však mala aj jedna úplná novinka – AirTag – drobné placky na jednoduché vyhľadávanie pomocou rôznych senzorov. Vyzerá to, že Apple znova zobral niečo, čo konkurencia už nejaký čas ponúka, ale posunul to na ozaj praktický produkt. Prekvapivo nie je drahší než napríklad Samsung Smart Tag.
AirTag funguje na princípe anonymného prepojenia miliónov Apple produktov cez Bluetooth. Na ochrane súkromia si Apple zakladá – žiadne údaje o polohe alebo majiteľovi či zariadení sa na AirTag neukladajú a prenosy do iCloudu sú šifrované.
Funguje to jednoducho. Spáruješ AirTag so svojím mobilom a pridáš mu menovku – napríklad Ferove kľúče. Ak ich potom nevieš nájsť, cez aplikáciu Nájdi sa zobrazia na mape. Môžeš ich nahlásiť ako stratené, a keď sa k nim nejaké Apple zariadenie priblíži, pošle ti správu. Alebo si môžeš nastaviť, že ak ich niekto AirTag iPhonom zoskenuje, uvidí kontakt na majiteľa.
V prípade, že kľúče sú niekde v blízkosti, spustí sa funkcia Precízne hľadanie. Pomocou akcelerometra, kamery a GPS ťa aplikácia Nájdi navedie akýmsi kompasom presne ku gauču, kde tie kľúče ležia. Precízne hľadanie podporuje len iPhone 11 a novšie modely.
AirTag má vlastný reproduktor, takže môžeš na diaľku zapnúť pípanie, alebo povieš cez iné Apple zariadenie so Siri, aby našla kľúče.
AirTag je odolný voči vode a prachu (IP67) a vymeniteľná batéria má pri bežnom používaní vydržať až jeden rok.
Jeden AirTag stojí 35 eur, balenie štyroch AirTagov výhodnejších 119 eur. Predobjednať sa dajú od 23. apríla.
Ďalšou novinkou, respektíve dizajnovým doplnkom, je iPhone 12 aj v ružovofialovej farbe.
Apple nakoniec ukázal tri novinky, ktorých spoločným menovateľom je viac výkonu.
Apple TV 4K 2021 dostal čip Apple A12 Bionic, ktorý používa napríklad iPhone XS. Nabral teda na výkone. Výrazne iný je aj diaľkový ovládač. Je z hliníka a navrchu má dotykovú plochu. Trochu pripomína ovládanie starých iPodov. Naboku má tlačidlo na vyvolanie Siri.
Zaujímavým doplnkom nového Apple TV 4K je podpora nastavenia obrazu televízora cez senzory iPhonu. Ten vie nahradiť svetelnú sondu a pomôcť s lepším nastavením farebnosti či kontrastu.
32 GB verzia Apple TV 4K stojí 199 eur, dvojnásobná interná pamäť stojí 219 eur.
Po dlhých rokoch Apple konečne inovoval aj svoje all-in-one počítače iMac. Generácia 2021 má výrazne zmenený dizajn. Hranaté hrany prevzal z iPadu Pro alebo iPhonu 12 Pro.
24-palcový 4,5K displej sa vďaka tenším rámikom takmer vošiel do tela starého 21-palcového iPacu. Spodná hrana však ostala masívna. V podstate sa v nej nachádza celý počítač.
Nové iMacy totiž už fungujú na novom čipe Apple M1, ktorý umožnil všetku elektroniku, ako aj aktívne chladenie extrémne zmenšiť. Preto má iMac hrúbku len 11,5 mm.
Dizajn bol pri iMacoch stále zásadný. Nie je to inak ani teraz. Okrem štandardnej striebornej na výber je ešte šesť ďalších, pastelových farieb.
V rovnakej farbe je dokonca aj textíliou potiahnutý napájací a magneticky pripájaný kábel. Aby ostala zachovaná dizajnová čistota, ethernetový konektor sa presunul do externej nabíjačky iMacu. Praktické.
V rovnakých farbách sú dostupné aj myši Magic Mouse a klávesnice Magic Keyboard s podporou Touch ID.
Nové iMacy majú konečne full HD webovú kameru, zlepšené mikrofóny aj reproduktory. Reagujú tak na dobu videohovorov.
Na výber budú iMacy s operačnou pamäťou do 16 GB a interným diskom do 2 TB. Celý iMac má hmotnosť len 4,5 kg.
iMac 2021 s čipom M1 začína na cene 1 449 eur.
Výkonnostne sa týmto stolovým počítačom už vlastne vyrovnáva aj práve predstavená nová generácia iPadov Pro s 11- alebo 12,9-palcovým displejom.
Ako prvé tablety od Applu sú osadené čipom M1. Ich výkon sa teda v podstate dostáva na takmer rovnakú úroveň ako pri iMacu alebo poslednej generácii MacBook Pro. To, že už ide ozaj o pracovné mašiny, prezrádzajú ďalšie parametre, ako napríklad do 16 GB operačnej pamäte a tej internej až 2 TB. Pripomíname, že sa bavíme o 5,9 a 6,5 mm hrubých tabletoch.
Nové iPady Pro podporujú 5G a majú novú prednú ultraširokouhlú kameru s funkciou zmeny uhla podľa detekcie tváre. Našťastie ostáva napájanie cez USB-C konektor, po novom aj s podporou štandardu Thunderbolt.
Veľkou novinkou pri 12,9-palcovej verzii je prvá mini-LED technológia displeja v Apple produkte. Apple ho nazýva Liquid Retina XDR a dosahuje kvality jeho profesionálneho monitora XDR Display. To znamená rozlíšenie 2 732 x 2 048, ale hlavne kontrast 1 milión : 1 a maximálny jas až 1 600 nitov.
11-palcový iPad Pro začína na cene 879 eur, väčší 12,9-palcový na 1 199 eurách.
Len pre zaujímavosť, maximálna konfigurácia veľkého iPadu Pro s 2 TB pamäťou a 5G pripojením stojí 2 579 eur. S Magic Keyboard a perom Pencil 2 je to až neuveriteľných 3 113 eur.