Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. februára 2024, 9:30
Čas čítania 6:12
Dominik Vetrák

Vyskúšali sme Apple Vision Pro v uliciach Bratislavy: Ľudia si nás fotili a čudovali sa. Oplatí sa za 3 500 eur? (Recenzia)

Vyskúšali sme Apple Vision Pro v uliciach Bratislavy: Ľudia si nás fotili a čudovali sa. Oplatí sa za 3 500 eur? (Recenzia)
Zdroj: Dominik Vetrák/Archív Refresher
TECH APPLE APPLE VISION PRO TECHNOLOGICKÉ RECENZIE
Uložiť Uložené

Strávili sme niekoľko hodín s headsetom Apple Vision Pro na hlave. Nadchol nás, ale k dokonalosti má ďaleko.

Keď Apple oznámilo Apple Vision Pro, headset, ktorý kombinuje VR a AR (ďalej len AVP), smial sa im celý svet. 

„Vyzerá to ako lyžiarske okuliare. Je to príliš veľké a nevkusné. Nebude to až také praktické.“ 

Odporúčané
Obvinený Róbert Z. ma predal 50 chlapom. Jeden z nich sa na mňa vymočil (Rozhovor) Obvinený Róbert Z. ma predal 50 chlapom. Jeden z nich sa na mňa vymočil (Rozhovor) 6. februára 2024, 11:30

Prišiel však deň vydania a headsety zaplavili USA. Zrazu si AVP chcel vyskúšať takmer každý a aj tí, ktorí po tom netúžili, boli minimálne zvedaví. Rovnako ako my. Spojili sme sa teda s Michalom, ktorý vlastní prvý AVP na Slovensku.

Zatiaľ sa totiž dá kúpiť len v USA. Michal nám headset nasadil na hlavu a nechal nás ponoriť sa do virtuálneho sveta a rozšírenej reality. Čo sme tam zažili?

Apple Vision Pro
Zdroj: Dominik Vetrák/Archív Refresher

Svet plný (takmer) neobmedzených možností. Headset dovolí vytvoriť používateľovi virtuálny svet, ale v roku 2024 už nikoho, kto na sebe mal VR headset, nič podobné neohromí. Výhody AVP spočívajú v jeho rozšírenej realite, ktorá dovoľuje skombinovať digitálny svet s tým skutočným. 

Okolie som cez headset videl takmer identicky, ako ho vnímam vlastnými očami. Pozerať sa na svet okolo bolo ako pozerať sa naň cez filter slnečných okuliarov. 

Apple Vision Pro recenzia
Zdroj: Archív Dominik Vetrák/Refresher
Apple Vision Pro recenzia
Technológia Foveated rendering v praxi, vďaka ktorej headset zobrazuje v čo najvyššej možnej kvalite sekciu, na ktorú sa používateľ pozerá. Okolie je menej ostré, ale zase sa zaostrí, keď sa naň používateľ pozrie priamo. Zdroj: Archív Dominik Vetrák/Refresher

Headset je návykový

Zatiaľ čo som sa rozprával s Mišom a kolegami, ktorí ma fotili, na stene som mal youtubové video ukazujúce, čo všetko vlastne môžem s AVP robiť. Pred sebou som zase mal klávesnicu s poznámkovým blokom, aby som si svoje dojmy z používania headsetu mohol zapisovať.

Prekvapilo ma, ako rýchlo som si na headset a jeho funkcie zvykol. Okamžite som si začal rozkladať okná, a to nielen v rámci jednej miestnosti. 

V kancelárii si človek môže rozložiť prehliadač, svoje digitálne pracovisko (admin, programovací software, e-maily, Slack...) a pokojne si k tomu hodiť Youtube do pozadia. Trochu zamrzí, že sa súbežne nedajú pustiť dve a viaceré videá (ideálne s odlišnou hlasitosťou), ale úplne praktické by to aj tak nebolo. Aj multitasking má svoje hranice. 

Odporúčané
Michal je prvý Slovák s Apple Vision Pro. Dá sa vôbec normálne využiť alebo je to len predražený gadget? (Rozhovor) Michal je prvý Slovák s Apple Vision Pro. Dá sa vôbec normálne využiť alebo je to len predražený gadget? (Rozhovor) 17. februára 2024, 12:30

V obývačke si následne môže rozložiť multimediálny kútik so streamingovými službami či s Apple Arcade a ich videohrami a hudbou cez Apple Music. Na záchode ho zase môže čakať Instagram. Pokiaľ ich používateľ nepresunie, tieto okná tam ostávajú aj po tom, čo si dá headset dolu z hlavy. V mojom prípade mi jeho funkcie hneď chýbali. Rozhodne ide o návykový a praktický hardware.

Ako sa ovláda?

Celkom jednoducho. Scrollovanie a presúvanie okien funguje pohybmi ruky a potvrdzovanie stisnutím palca a ukazováka. Headset mal občas problém správne zamerať moje prsty a ruky (zrejme skrz dlhé rukávy na kabáte).

APV môžeš pokojne ovládať rukou opretou o telo a nemusíš ju mať vystretú. Ja som mal však stále tendenciu dvíhať ju (zrejme svalová pamäť z využívania ovládačov na VR headsety).

Apple Vision Pro
Zdroj: Dominik Vetrák/Archív Refresher
Apple Vision Pro
Zdroj: Dominik Vetrák/Archív Refresher

Písať sa dá ťukaním do virtuálnej klávesnice, ale pohodlnejšie je hýbať kurzor očami a následne stlačením prstov potvrdiť písmeno. Headset disponuje sledovaním pohybu očí (eye tracking), a aj keď nie je dokonalý, nevyžaduje používanie fyzickej klávesnice (k headsetu sa dá pripojiť myš aj klávesnica).

Sledovanie filmov pripomína zážitok v kine

AVP disponuje micro-OLED displejom s 23 miliónmi pixelov a rozlíšením necelých 4K. Pozeranie seriálov a filmov cez headset je tak ďalším úžasným zážitkom. Používateľ si pri tom môže zväčšiť či zmenšiť okno, cez ktoré pozerá, takže sa môže cítiť ako v kine.

RPReplay Final1707488955 (online video cutter.com)
RPReplay Final1707488955 (online video cutter.com)

Stále budem preferovať svoju LG OLED C3, ale klamal by som, keby som tvrdil, že ma neohúrilo, aký kvalitný obraz a zážitok AVP poskytuje. Dokonca navodí kinoatmosféru, keď pri pozeraní filmov a seriálov stmavne celé okolité prostredie.

Odporúčané
Vybíja sa tvoj MacBook príliš rýchlo? Vďaka týmto 6 tipom ti batéria vydrží dlhšie Vybíja sa tvoj MacBook príliš rýchlo? Vďaka týmto 6 tipom ti batéria vydrží dlhšie 14. januára 2024, 9:00

Počas tých niekoľkých hodín som si nedokázal zvyknúť na to, že všetky tie okná a aplikácie vo vzduchu vidím len ja. Bolo pre mňa nepredstaviteľné, že to nedokážu všetci. Aj preto som si podvedome dával pozor na súkromie a na obsah okien, ktoré otváram.

Headset občas nefunguje na 100 %. Keď nefunguje hlasové ovládanie a hapruje tracking, môže to dopadnúť aj takto (pozri video nižšie).

Headset dokáže vytvoriť aj virtuálny svet. Stačí si navoliť pozadie a priestor, v akom sa človek chce nachádzať. Môžu to byť zasnežené hory či vesmír. Je to ideálne pre situácie, keď sa chce človek naplno ponoriť do používania headsetu a nechať sa pohltiť virtuálnym prostredím bez okolitého ruchu.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 153822 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Aké má nevýhody, aké aplikácie chýbajú a či nahrádza smartfón.
  • Uvidíš videá a gify „zvnútra headsetu“.
  • Čo sa stane, keď ho budeš používať v MHD či v aute, a prečo sme narážali do okolitých vecí.
  • Či sa pohodlne nosí a nevytvára tlak na hlavu ako iné headsety.
  • Či stojí za tých 3 500 eur a ako môže spoločnosti uškodiť. 
Domov
Zdieľať
Diskusia