Strávili sme niekoľko hodín s headsetom Apple Vision Pro na hlave. Nadchol nás, ale k dokonalosti má ďaleko.
Keď Apple oznámilo Apple Vision Pro, headset, ktorý kombinuje VR a AR (ďalej len AVP), smial sa im celý svet.
„Vyzerá to ako lyžiarske okuliare. Je to príliš veľké a nevkusné. Nebude to až také praktické.“
Prišiel však deň vydania a headsety zaplavili USA. Zrazu si AVP chcel vyskúšať takmer každý a aj tí, ktorí po tom netúžili, boli minimálne zvedaví. Rovnako ako my. Spojili sme sa teda s Michalom, ktorý vlastní prvý AVP na Slovensku.
Zatiaľ sa totiž dá kúpiť len v USA. Michal nám headset nasadil na hlavu a nechal nás ponoriť sa do virtuálneho sveta a rozšírenej reality. Čo sme tam zažili?
Svet plný (takmer) neobmedzených možností. Headset dovolí vytvoriť používateľovi virtuálny svet, ale v roku 2024 už nikoho, kto na sebe mal VR headset, nič podobné neohromí. Výhody AVP spočívajú v jeho rozšírenej realite, ktorá dovoľuje skombinovať digitálny svet s tým skutočným.
Okolie som cez headset videl takmer identicky, ako ho vnímam vlastnými očami. Pozerať sa na svet okolo bolo ako pozerať sa naň cez filter slnečných okuliarov.
Headset je návykový
Zatiaľ čo som sa rozprával s Mišom a kolegami, ktorí ma fotili, na stene som mal youtubové video ukazujúce, čo všetko vlastne môžem s AVP robiť. Pred sebou som zase mal klávesnicu s poznámkovým blokom, aby som si svoje dojmy z používania headsetu mohol zapisovať.
Prekvapilo ma, ako rýchlo som si na headset a jeho funkcie zvykol. Okamžite som si začal rozkladať okná, a to nielen v rámci jednej miestnosti.
V kancelárii si človek môže rozložiť prehliadač, svoje digitálne pracovisko (admin, programovací software, e-maily, Slack...) a pokojne si k tomu hodiť Youtube do pozadia. Trochu zamrzí, že sa súbežne nedajú pustiť dve a viaceré videá (ideálne s odlišnou hlasitosťou), ale úplne praktické by to aj tak nebolo. Aj multitasking má svoje hranice.
V obývačke si následne môže rozložiť multimediálny kútik so streamingovými službami či s Apple Arcade a ich videohrami a hudbou cez Apple Music. Na záchode ho zase môže čakať Instagram. Pokiaľ ich používateľ nepresunie, tieto okná tam ostávajú aj po tom, čo si dá headset dolu z hlavy. V mojom prípade mi jeho funkcie hneď chýbali. Rozhodne ide o návykový a praktický hardware.
Ako sa ovláda?
Celkom jednoducho. Scrollovanie a presúvanie okien funguje pohybmi ruky a potvrdzovanie stisnutím palca a ukazováka. Headset mal občas problém správne zamerať moje prsty a ruky (zrejme skrz dlhé rukávy na kabáte).
APV môžeš pokojne ovládať rukou opretou o telo a nemusíš ju mať vystretú. Ja som mal však stále tendenciu dvíhať ju (zrejme svalová pamäť z využívania ovládačov na VR headsety).
Písať sa dá ťukaním do virtuálnej klávesnice, ale pohodlnejšie je hýbať kurzor očami a následne stlačením prstov potvrdiť písmeno. Headset disponuje sledovaním pohybu očí (eye tracking), a aj keď nie je dokonalý, nevyžaduje používanie fyzickej klávesnice (k headsetu sa dá pripojiť myš aj klávesnica).
Sledovanie filmov pripomína zážitok v kine
AVP disponuje micro-OLED displejom s 23 miliónmi pixelov a rozlíšením necelých 4K. Pozeranie seriálov a filmov cez headset je tak ďalším úžasným zážitkom. Používateľ si pri tom môže zväčšiť či zmenšiť okno, cez ktoré pozerá, takže sa môže cítiť ako v kine.
Stále budem preferovať svoju LG OLED C3, ale klamal by som, keby som tvrdil, že ma neohúrilo, aký kvalitný obraz a zážitok AVP poskytuje. Dokonca navodí kinoatmosféru, keď pri pozeraní filmov a seriálov stmavne celé okolité prostredie.
Počas tých niekoľkých hodín som si nedokázal zvyknúť na to, že všetky tie okná a aplikácie vo vzduchu vidím len ja. Bolo pre mňa nepredstaviteľné, že to nedokážu všetci. Aj preto som si podvedome dával pozor na súkromie a na obsah okien, ktoré otváram.
Headset občas nefunguje na 100 %. Keď nefunguje hlasové ovládanie a hapruje tracking, môže to dopadnúť aj takto (pozri video nižšie).
Headset dokáže vytvoriť aj virtuálny svet. Stačí si navoliť pozadie a priestor, v akom sa človek chce nachádzať. Môžu to byť zasnežené hory či vesmír. Je to ideálne pre situácie, keď sa chce človek naplno ponoriť do používania headsetu a nechať sa pohltiť virtuálnym prostredím bez okolitého ruchu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké má nevýhody, aké aplikácie chýbajú a či nahrádza smartfón.
- Uvidíš videá a gify „zvnútra headsetu“.
- Čo sa stane, keď ho budeš používať v MHD či v aute, a prečo sme narážali do okolitých vecí.
- Či sa pohodlne nosí a nevytvára tlak na hlavu ako iné headsety.
- Či stojí za tých 3 500 eur a ako môže spoločnosti uškodiť.